Srbija

Sreda, 15.01.2014.

21:27

Mačvane će grejati gejzir

Na lokalitetu Bair u Bogatiću počeli su radovi na geotermalnom izvoru, čija je temperatura dostigla 76 stepeni Celzijusovih, a samoizliv 37 litara u sekundi.

Izvor: Novosti

Default images

Praktično, ovo je završnica pripreme za pionirski projekat izgradnje daljinskog grejanja, vredan 2,6 miliona evra, za koji je mačvanska opština aplicirala u okviru IPA programa Evropske unije.

"Radi se o eksperimentalnoj bušotini, nastaloj osamdesetih godina prošlog veka, koja je zbog protoka vremena delimično bila zapušena. Temperatura je bila 50 stepeni, ali čim su je radnici otvorili, popela se na 76, a očekujemo i topliju vodu. Nema više ni razloga ni opravdanja da se ovakvo prirodno bogatstvo ne iskoristi", kaže predsednik opštine Nenad Beserovac.

Geotermalne vode Mačve otkrili su davne 1981. godine radnici beogradskog „Geozavoda“, dok su bušili arteski bunar u Dublju. Na dubini od 178 metara, pronašli su vodu temperature 40 stepeni, sa protokom od litar i po u sekundi, što je zainteresovalo stručnjake Rudarskog fakuleteta u Beogradu. Tih godina je na više eksperimentalnih bušotina potvrđeno da Mačva leži na pravom toplom moru.

"Na toplu vodu trebalo bi da se greje ukupno 13 ustanova u Bogatiću, među kojima su zgrada lokalne uprave, škole, dom zdravlja, policija, sud... Ukoliko projekat zaživi, naravno da ćemo graditi sistem za zagrevanje domaćinstava, a samo u ovoj prvoj fazi očekujemo uštedu od 30 miliona dinara godišnje, što je za malu opštinu vrlo značajno", objašnjava Beserovac.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

23 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Stali u red: Ova zemlja kupuje 114 Rafala?

Indija i Francuska se približavaju velikom sporazumu o nastavku ugovora o "rafalu" za Indijsko ratno vazduhoplovstvo (IAF), a očekuje se da će se razgovori ubrzati pre posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Indiji u februaru 2026.

9:21

14.1.2026.

1 d

Podeli: