Društvo 0

18.03.2025.

19:51

Beograđani, oprez: Svaki drugi uzorak je pun bakterija

Beograđani mogu da piju vodu na četiri česme - Hajdučkoj, Sveta Petka, Kneževačkoj i Lisičji potok (Kraljeva česma), pokazala je analiza uzoraka koju je Gradski zavod za javno zdravlje obavio u februaru.

Izvor: Novosti/Branka Borisavljević

Beograđani, oprez: Svaki drugi uzorak je pun bakterija
Maria Sbytova/Shutterstock

Podeli:

U prošloj godini GZJZ, redovno je kontrolisao zdravstvenu ispravnost vode za piće na 34 javne česme sa izvorskom vodom u užoj i široj zoni grada, prenose Novosti.

Rezultati su pokazali da je petina uzoraka bila fizičko-hemijski neispravna, a da je u svakom drugom ili 55,4 odsto zabeleženo prisustvo bakterija.

Najčešći razlog mikrobiološke neispravnosti bilo je prisustvo, odnosno povećan broj: ukupnih koliformnih bakterija (Citrobacter sp, Enterobacter sp), Streptococcus grupe "D", kao i koliformnih bakterija fekalnog porekla (E.coli i dr.). 

Nešto ređe, beleži se povećanje ukupnih aerobnih mezofilnih bakterija, kao i sulfitoredukujućih klostridija. Značajno ređe, uzrok je Pseudomonas aeruginosa, Proteus i drugi.

Fizičko-hemijske analize su pokazale prekoračenje referentnih vrednosti amonijaka, nitrata, stepena mutnoće i prisustvo mirisa na vodonik-sulfid (H2S). U manjoj meri je uočena izmenjena rN vrednost, veća koncentracija nitrita i gvožđa. U svim uzorcima vode sa javne česme Boždarevac zabeležena je povišena koncentracija amonijaka, a u dva uzorka i natrijuma. U uzorcima sa izvora Sakinac na Avali bilo je teškog metala arsena.

"Razlozi lošeg stanja u pogledu ispravnosti izvorske vode sa javnih česama leže u činjenici da za većinu objekata nisu ustanovljene zone sanitarne zaštite, da ne postoje vlasnici koji bi brinuli o uređenju i održavanju ovih objekata, kao i da ima sugrađana koji ne postupaju u skladu sa osnovnim načelima higijene prilikom korišćenja vode sa ovih česama", navode u GZJZ. 

"Činjenica je da veći broj javnih česama godinama unazad nije održavan u građevinsko-tehničkom pogledu, a što bi podrazumevalo redovno čišćenje i dezinfekciju kaptaža i održavanje okolnog prostora. Sve to utiče da kvalitet izvorske vode na teritoriji Beograda bude izuzetno promenljiv i nestabilan", dodali su.

U GZJZ navode da u Beogradu postoji i više od 180 česama sa vodom za piće iz distributivne mreže beogradskog vodovoda koje se uglavnom nalaze u blizini škola, gradskih parkova, i u zonama šetališta (Knez Mihailova ulica, Bulevar kralja Aleksandra, Novi Beograd, Zemunski kej...). 

Ove česme su u funkciji tokom godine od aprila do oktobra. Gradski zavod za javno zdravlje Beograd kontroliše vodu sa javnih česama povezanih na gradsku distributivnu mrežu u sklopu redovne kontrole kvaliteta vode za piće iz beogradskog vodovoda.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: