13.02.2025.
16:00
Ovako će izgledati Zoološki vrt na Adi Ciganliji FOTO
Kombinacija bioparka i zoološkog vrta podrazumeva prelazak sa tradicionalnog prikaza životinja u kavezima ka prirodnom, interaktivnom i edukativnom okruženju.

O preseljenju Zoološkog vrta sa Kalemegdana se već nekoliko decenija priča. A da je ova ideja sve bliža realizaciji govori i podatak da je Beograd u oktobru prošle godine raspisao Javni anketni konkurs za projekat novog Zoološkog vrta na Adi Ciganliji, piše Gradnja.rs.
Pristiglo je osam prijava, a žiri je odlučio je da je prvu nagradu za idejno rešenje zoološkog vrta u okviru zabavno-rekretativnog parka na Adi Ciganliji ponese Studio OBE na čelu sa Ksenijom Pantović i Jasnom Kavran, dok je autor urbanističkog rešenja Urbanistički centar na čelu sa Anđelkom Miloradović i Milanom Vandić.
Urbanističko-arhitektonsko rešenje za Beogradski zoološki vrt na Adi Ciganliji podrazumeva formiranje Bioparka Ada sa centralnom pešačkom stazom koja meandrira oko kompleksa formirajuće različite ambijente.
-
B92.net saznaje: Premešta se Beo zoo vrt – evo detalja FOTO/VIDEO/MAPA
-
Zoo vrt i zabavni park na Adi Ciganliji: Evo šta će se graditi sve na 28 hektara
To je prostor koji kombinuje elemente zoološkog vrta, botaničke bašte, prirodnog rezervata i edukativnog centra a sve sa ciljem povezivanje prirode, životinjskog i biljnog sveta sa posetiocima.
Ova kombinacija bioparka i zoološkog vrta podrazumeva prelazak sa tradicionalnog prikaza životinja u kavezima ka prirodnom, interaktivnom i edukativnom okruženju.
"Predloženi koncept dramatično menja tradicionalnu arhitekturu zooloških vrtova stvaranjem inovativnog i inspirativnog iskustva u više nivoa, gde arhitektura i priroda postaju jedno", kažu iz Studija OBE.
Dodaju da projektovano rešenje eliminiše konvencionalne granice između unutrašnjih i spoljašnjih prostora, stvarajući fluidno, trodimenzionalno putovanje za posetioce i korisnike prostora.
"Arhitektura postaje deo prirodnog pejzaža, kroz jedinstvenu perspektivu koja se menja kretanjem kroz prostor, od iskustava na nivou tla do izdignutih panoramskih pogleda", dodali su.
Ova kombinacija bioparka i zoološkog vrta podrazumeva prelazak sa tradicionalnog prikaza životinja u kavezima ka prirodnom, interaktivnom i edukativnom okruženju, sa snažnim fokusom na očuvanje prirode i održivost.
Plavo-zeleno rešenje
"Plavo-zelena rešenja" se odnose na strategije ili tehnologije koje kombinuju održive ekološke prakse ("zeleno") sa upravljanjem vodama i vodenih ekosistema ("plavo"). Ova rešenja su tipično usmerena ka povećanju otpornosti na klimatske promene, smanjenju uticaja na životnu sredinu i promovisanju biodiverziteta.
Ovakvim konceptom integrisano je upravljanje vodama (plavo) i sistema zasnovanih na vegetaciji (zeleno) kako bi se stvorili održivi i harmonični ekosistemi.
"U dizajnu zoo bioparka, ovi pristupi igraju ključnu ulogu u unapređenju biodiverziteta, podržavanju dobrobiti životinja i stvaranju impresivnog, ekološki prihvatljivog iskustva za posetioce. Za beogradski zoološki vrt, implementacija plavo-zelenih strategija predstavlja idealnu priliku za stvaranje održive, ekološki prijateljske urbane oaze koja služi i životinjama i građanima", kažu iz Studija OBE.
Integrisano je upravljanje vodama i sistema zasnovanih na vegetaciji kako bi se stvorili održivi i harmonični ekosistemi.
Predloženi pristup transformiše tradicionalni koncept zoološkog vrta u održivi urbani ekosistem koji koristi divljini, posetiocima i samom gradu.
"Implementacijom ovih strategija, beogradski zoološki vrt može postati model održivog urbanog razvoja, istovremeno pružajući poboljšano iskustvo i za životinje i za posetioce", kažu pobednice konkursa.
Šta kaže žiri?
Žiri u sastavu Marko Stojčić, Darko Šutanovac, Ranko Božović, Srđan Stanković i Dejan Miljković kaže da predloženi rad donosi zanimljiv koncept u kojem se veliki deo lokacije koristi za potrebe zoološkog vrt sa pratećim sadržajima, dok se postojeće jezero integriše u kompleks kao njegov centralni element.
Dalje se dodaje da konceptom dominira glavna pešačka komunikacija kroz kompleks, koja svojim meandriranjem definiše izgrađenu strukturu i ambijentalne celine u okviru određenih zona zoo parka. Ovakav pristup omogućava dinamično prostorno iskustvo i stvara atraktivne vizure unutar kompleksa, povezujući prirodne i veštačke vodene površine sa tematskim staništima.
Tampon zona
"Jedan od ključnih kvaliteta rada jeste pozicioniranje zabavno-rekreativnog parka kao tampon zone između predložene pozicije zoološkog vrta i već izgrađenih sportskih, rekreativnih i ugostiteljskih objekata na nasipu savskog rukavca", rekli su.
"Ova prostorna organizacija omogućava postepeni prelaz između različitih funkcionalnih celina prema savskom rukavcu, ali ne sprečava i direktan kontakt između zone sa životinjama i intenzivno korišćenih rekreativnih površina prema kupalištu na Savskom jezeru", kaže se u saopštenju žirija.
Zoološki vrt smešten u zoni postojećeg visoke vegetacije, što otežava organizaciju određenih tematskih celina.
Dodaje se i da je zoološki vrt smešten u zoni postojećeg visoke vegetacije, što otežava organizaciju određenih tematskih celina poput savana ili arktičkih staništa, koje zahtevaju otvorene prostore i specifične mikroklimatske uslove. Takođe, buka sa rekreativnih površina i kupališta na Adi Ciganliji sa velikim brojem posetilaca koji se nalaze u neposrednoj blizini, može negativno da utiče na mirno okruženje neophodno za životinje.
"Jedan od najuspešnijih aspekata rada jeste kreiranje ambijenata unutar zoološkog vrta, sa pažljivo osmišljenim pejzažnim i arhitektonskim rešenjima koja doprinose autentičnosti pojedinih staništa. Nastambe su oblikovane tako da pružaju adekvatne uslove za životinje, uz jasnu diferencijaciju prema klimatskim zonama i ekosistemima", kaže žiri.
Komentari 25
Pogledaj komentare Pošalji komentar