Ministar finansija Siniša Mali rekao je da se za pomoć države od 100 evra prijavilo ukupno 1.019.796 mladih.
Izvor: Tanjug
Foto: Ministarstvo finansija
Njima će taj novac biti isplaćen danas, sutra i u četvrtak.
"Upravo taj broj govori koliko smo pogodili u metu kada smo definisali ovu vrstu pomoći mladima. Drago mi je da se stvorila jedna lepa atmosfera, što se videlo na Instagramu po reakcijama mladih", rekao je Mali gostujući na TV Prvoj.
Ocenio je da je ekonomski ova pomoć potpuno opravdana, jer se taj novac vraća u ekonomske tokove, što je i bila namera Vlade.
"Mi ćemo do poreza na dodatu vrednost deo tog novca vratiti u budžet, a s druge strane smo u tom delu građana Srbije od 16 do 29 godina, koji je za nas veoma važan, stvorili jednu dozu optimizma i odgovornosti prema državi, s obzirom na pomoć koju država pruža i pokazali još jedanput snagu naših javnih finansija i da smo tu kada treba pomoći", rekao je Mali.
"Nakon dve godine teške ekonomske krize u celom svetu naša država pokazuje svoju snagu, mi novca imamo kao što vidite svako obećnje koje smo dali smo ispunili u dan i u dinar i tako ćemo nastaviti", rekao je ministar finasija.
Istakao je da je u poslednje dve godine isplaćeno 8,7 milijardi evra kao pomoć građanima i privredi.
"Mi smo prošle godine imali stopu rasta našeg BDP-a 7,5 odsto. Republika Srbija je prvi put prva u Evropi po stopi rasta u doba najveće ekonomske krize, pri tome uprkos pomoći koju smo pružili nama je udeo javnog duga u BDP-u 51,4 odsto. Daleko ispod nivoa Mastrihta od 60 odsto koga se ni daleko veće države ne pridržavaju", naglasio je Mali.
Rekao je da će danas oko 300.000 mladih dobiti novac, u sredu 350.000 njih, a preostali u četvrtak da ne bi bilo velikog pritiska na banke i Trezor.
Ilustracija: Depositphotos, VAKSMANV101
Opovrgao je tvrdnje kako se novac deli neselektivno, rekavši da je država pozvala da se za pomoć prijave oni kojima je ona potrebna.
"Prolazimo kroz izuzetno teške trenutke pandemije, ekonomske krize i država treba da bude tu kada građanima treba pomoć", rekao je Mali.
On je nalgasio da je prošle godine u Srbiju stiglo 3,9 milijardi evra stranih direktnih investicija, što je više nego pre krize.
"Ne samo da smo pokazali koliko smo stabilni i koliko su nam jake javne finansije, nego smo stvorili kredibilitet kod stranih investitora", rekao je ministar Mali.
Naveo je da nijedan makroekonomski pokazatelj Srbije nije ugrožen, da je država potpuno stabilna i likvidna i da će, ako bude potrebe ponovo pomoći onome kome pomoć bude potrebna.
Mali je pozvao sve obveznike nove fiskalizacije da se prijave za subvencije od 100 evra po fiskalnom uređaju i 100 evra po prodajnom mestu, jer je danas poslednji dan za prijavu.
Zamolio je sve obveznike da ne čekaju poslednji trenutak da se prijave za fiskalizaciju, jer je poslednji rok za to 31. april i istako da produženja roka neće biti.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od početka ove godine u Italiji se primenjuju ažurirana pravila za korišćenje bankomata, koja utiču na način podizanja gotovine, identifikaciju korisnika i obračun naknada.
Ruska državna kompanija Roszarubežnjeft saopštila je da su svi njeni energetski aktivi u Venecueli u potpunom vlasništvu Rusije i da su kupljeni po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonodavstvom Venecuele, međunarodnim pravom i bilateralnim sporazumima.
Iranska nacionalna valuta, rijal, pala je na istorijski minimum, što odražava produbljivanje ekonomske krize izazvane višegodišnjim međunarodnim sankcijama, uporno visokom inflacijom i ograničenjima izvoza nafte.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi nastao "potpuni haos" ako bi Vrhovni sud SAD poništio njegove globalne trgovinske carine, a odluka o tome očekuje se već sutra.
Američka kompanija Koka-kola (Coca-Cola) odustala je od planirane prodaje lanca kafića Kosta kofi (Costa Coffee) nakon što tokom višemesečnog traženja kupca nije uspela da dobije ponude koje bi zadovoljile njena očekivanja.
Nemački kancelar Fridrih Merc naglasio je da je Rusija evropska zemlja i izrazio nadu da će EU uspostaviti stabilan i uravnotežen odnos s Moskvom, što predstavlja značajan preokret u njegovoj ranijoj, oštrijoj retorici prema Rusiji.
Rat u Ukrajini – 1.422. dan. Ruska vojska tvrdi da ukrajinske snage napuštaju svoje položaje u Harkovskoj oblasti, sa druge strane, Rusi tvrde da oni napreduju u svim pravcima u Ukrajini.
Hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Iranu biće održana večeras na zahtev Sjedinjenih Američkih Država, rečeno je za RIA Novosti iz somalijske misije u UN koja predsedava Savetom bezbednosti.
Dnevne novine u Srbiji za petak, 16. januar 2026. godine na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose eksluzivne priče.
Najmanje tri osobe poginule su u velikom požaru koji je zahvatio industrijsku zonu u malezijskoj saveznoj državi Selangor, gde su u vatrenoj stihiji izgorele dve fabrike, saopštile su lokalne vlasti.
Kandidat za guvernera Floride, republikanac Džejms Fišbek, predlaže uvođenje "poreza na greh" od 50% na prihode kreatora na platformi OnlyFans, kako bi odvratio ljude od pridruživanja toj platformi.
Glumac Kris Not je morao da se obratio pratiocima na Instagramu kako bi smirio buru oko komentara koji je uputio bivšoj koleginice iz serije "Seks i grad", Sari Džesiki Parker.
Sindikat estradnih umetnika izvođača oštro je osudio incidente na dočeku pravoslavne Nove godine u Čačku tokom koncerta Ane Bekute i zatražio da svim estradnim umetnicima i izvođačima bude omogućeno da nesmetano rade svoj posao uz blagovremenu zaštitu policije
Kako starite, vaše telo se suočava sa promenama kao što su gubitak mišićne mase i mineralne gustine kostiju, smanjena želudačna kiselina i smanjen apetit, a sve to utiče na nutritivne potrebe.
Naučnici koji stoje iza velikog novog istraživanja tvrde da je gotovo svaka osoba koja doživi srčani ili moždani udar prethodno imala bar jedan od četiri ključna faktora rizika — koje opisuju kao "rane znake" da bi moglo doći do komplikacija.
U Dubrovniku su u proteklom periodu zabeležena tri slučaja šuge, ali šef Službe za epidemilogiju županijskog Zavoda za javno zdravstvo Miljenko Ljubić ističe da nakon toga nisu zabeleženi novi slučajevi ove zarazne bolesti kože.
U Beogradu je tokom druge nedelje ove godine, odnosno od 5. do 11. januara, epidemipološkim nadzorom utvrđeno da je 9.981 osoba obolela od akutnih respiratornih infekcija (ARI), a od oboljenja sličnih gripu bilo je 516 obolelih.
Na društvenim mrežama pojavio se prvi konceptualni trejler za istorijski film o Boju na Kosovu iz 1389. godine, koji je u potpunosti kreiran uz pomoć naprednih alata veštačke inteligencije.
Skup sećanja na nedavno preminulog muzičara Ljubu Ninkovića (1950-2026) održan je danas u Radio Beogradu u prisustvu članova porodice, prijatelja, saradnika i brojnih poštovalaca.
Ministry of Foreign Affairs called on all Serbian citizens currently in Iran to leave the country, and those planning to travel there to cancel their trips, due to deteriorating security situation and increased risk to personal safety in the Islamic Republic.
The Republic of Serbia allocates millions for the treatment of rare diseases, and in 2025 alone, more than 930 patients in Serbia were treated for rare diseases thanks to state funding.
Aleksey Sklyar (49), former Deputy Minister for Labor and Social Protection of the Russian Federation, was found dead in his villa in Moscow, Russian media report.
It appears that Iran has, for now, avoided U.S. military strikes after President Donald Trump eased his threats, and a senior Iranian official promised that there would be no executions of protesters, Bloomberg reported.
Američke bezbednosne agencije (FBI i CISA) izdale su hitno upozorenje svim korisnicima pametnih telefona. Problem je ozbiljniji nego što se mislilo, a meta su vaši najprivatniji podaci.
Komentari 0
Pogledaj komentare