Koha: Srbija će dobiti glavne beneficije

"Mini-Šengen" će favorizovati Srbiju na regionalnom tržištu, na koje je Kosovo pristalo da uđe posle nekoliko godina odbijanja, ocenjuju ekonomski stručnjaci.

Region

Izvor: B92

Sreda, 09.09.2020.

12:00

Koha: Srbija će dobiti glavne beneficije
Foto: Depositphotos, urfingus

Navode da ovu inicijativu ne bi trebalo posmatrati kao zamenu za EU, piše Koha.

To je jedna od tačaka sporazuma postignutog u Vašingtonu, za koju je kosovska strana rekla da je prihvatila jer je to bio zahtev američkog predsednika Donalda Trampa, prenosi Kosovo onlajn.

Stručnjaci kažu da će Srbija dobiti glavne beneficije, jer su pokrenuli potrebu da država pokaže proaktivniji pristup podržavajući proizvodne kompanije kao preduslov da Kosovo bude konkurentno zemljama u regionu.

Arbreša Ljoka iz Grupe za pravne i političke studije ocenila je da "mini-Šengen" ne treba smatrati zamenom za Evropsku uniju.

"U principu, mini-Šengen favorizuje Srbiju kao najveće tržište u regionu i daje joj prednost što je ključna država u slobodnom kretanju ljudi i robe u regionu. Štaviše, takav projekat ostavlja utisak zamene evropskog puta reformi regionalnim projektima, koji obično čine vođe zbog svojih uskih političkih interesa“, rekla je ona.

Prema njenom mišljenju, Kosovo ne bi trebalo da ostavlja utisak da je regionalna integracija zamena za EU.

Izvršni direktor Američke privredne komore Arian Zeka rekao je da je industrijska snaga zemalja Zapadnog Balkana nesrazmerna, pa bi Kosovo i proizvodne kompanije trebalo da iskoriste jedinstvene konkurentske prednosti, kao i mogućnosti koje se nude na drugim tržištima.

"Sporazum treba jasno da se bavi svim mogućim pitanjima, uključujući i ona političke prirode koja se odnose na međusobno priznavanje država, kao što je slučaj između Kosova i Bosne i Hercegovine i Srbije, kako bi se izbegle barijere koje bi mogle dovesti do kršenja principa sporazuma", naglasio je Zeka.

Prema njegovim rečima, prema svakoj državi treba postupati jednako i shodno tome imati jednake mogućnosti.

"Inače bi ideja o takvom konceptu saradnje bila beskorisna“, rekao je on.

Govoreći o akcijama koje bi Kosovo trebalo da preduzme u okviru "mini-Šengena", on smatra da je neophodan proaktivniji pristup koji će odmah podržati proizvodna preduzeća u svim mogućim oblicima, pomažući im da ojačaju svoje kapacitete i povećaju konkurentske prednosti.

"Lekcije iz prošlosti ne bi trebalo ponoviti kada postanemo deo šireg aranžmana o slobodnoj trgovini bez adresiranja potreba i ograničenja proizvodnih ili uslužnih preduzeća. Kosovske institucije moraju pokazati snažnu pregovaračku poziciju, tako da se u sporazumu sa njima postupa samo kao sa ravnopravnim stranama, a to zahteva ozbiljnost u pristupu i odgovarajuću prethodnu pripremu. To će uključivati i zahtev za priznavanje državne dokumentaciju Republike Kosovo, bez ikakvih izuzetaka i bez ikakvih propusta u vezi sa ustavnim i zakonskim obavezama“, naglasio je Zeka.

Tačka takozvanog sporazuma o ekonomskoj normalizaciji obavezuje Kosovo da se pridruži inicijativi koju su najavile Srbija, Albanija i Severna Makedonija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: