Svet 27

22.02.2026.

11:02

"Ili nafta, ili ostajete bez struje!"; Stigao odgovor: Obratite se Putinu

Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je i osudilo, kako navode, ultimatume i ucene vlada Mađarske i Slovačke u vezi sa energetskim snabdevanjem između tih zemalja.

Izvor: B92.net, HRT

"Ili nafta, ili ostajete bez struje!"; Stigao odgovor: Obratite se Putinu
Shutterstock/Eugene Vishnya

Podeli:

U saopštenju naglašavaju da su takvi potezi, u trenutku kada Rusija sprovodi masovne i ciljane napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, "provokativni i neodgovorni", kao i da ugrožavaju energetsku bezbednost čitavog regiona, prenosi HRT.

"U okolnostima kada Moskva pokušava da tokom zime uskrati Ukrajincima struju, grejanje i gas, ovakve izjave idu naruku agresoru i istovremeno nanose štetu energetskim kompanijama Mađarske i Slovačke koje posluju po komercijalnoj osnovi", poručuju iz Kijeva.

Ukrajina ističe da je u stalnoj komunikaciji sa Evropskom komisijom zbog štete izazvane svakodnevnim ruskim napadima, kao i da je Budimpešti i Bratislavi prosledila podatke o posledicama tih udara na infrastrukturu naftovoda Družba. Kako dodaju, bezbednosni i stabilizacioni radovi se nastavljaju uprkos trajnoj opasnosti od novih raketnih napada.

Kijev naglašava da je predložio i alternativne pravce snabdevanja Mađarske i Slovačke naftom koja nije ruskog porekla.

"Ukrajina je uvek bila, jeste i ostaće pouzdan energetski partner Evropske unije i važna tranzitna zemlja za energente", navodi se u saopštenju.

Istovremeno, zbog, kako tvrde, neutemeljenih i neodgovornih pretnji iz Budimpešte i Bratislave, Ukrajina razmatra pokretanje Mehanizma ranog upozorenja predviđenog Sporazumom o pridruživanju između Ukrajine i Evropske unije.

Iz ukrajinskog ministarstva pozvali su vlade Mađarske i Slovačke na konstruktivan dijalog i odgovorno ponašanje, uz poruku da se ultimatumi upućuju Kremlju, a ne Kijevu.

Podeli:

27 Komentari

Možda vas zanima

Kriza menja pravila

Nemačka ukida pravilo staro 108 godina?

Nemačka privreda godinama se bori sa slabim rastom i stagnacijom, a industriju dodatno opterećuju američke carine, konkurencija iz Kine i otpuštanja radnika.

22:08

29.7.2026.

1 d

Noviteti

Bakšiš nije samo za kafiće, uvodi se i u prodavnicama

Kupci u Nemačkoj su navikli da ih u restoranima, kafićima ili prilikom dostave hrane pitaju da li žele da ostave bakšiš. Međutim, ista praksa uskoro bi mogla da postane deo svakodnevne kupovine u prodavnicama.

21:24

30.7.2026.

13 h

Podeli: