Svet 9

20.05.2025.

14:52

200 brodova na meti; Oglasili se Rusi: Nećemo se pokoriti

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je danas da je EU usvojila 17. paket sankcija protiv Rusije, usmeren na skoro 200 brodova takozvane ruske "flote u senci".

Izvor: Tanjug, Index

200 brodova na meti; Oglasili se Rusi: Nećemo se pokoriti
Shutterstock/Darunrat Wongsuvan

Podeli:

"Nove mere se takođe bave hibridnim pretnjama i ljudskim pravima. U pripremi su dodatne sankcije Rusiji. Što duže Rusija vodi rat, naš odgovor će biti oštriji", napisala je Kalas na X mreži.

Možda vas zanima

Ministri spoljnih poslova i odbrane zemalja članica Evropske unije sastali su se danas u Briselu, gde razgovaraju o sukobu u Ukrajini, situaciji na Bliskom istoku, kao i o odbrambenim kapacitetima Unije.

Šefovi diplomatija raspravljali su o 17. paketu sankcija EU protiv Moskve zbog ruskog rata u Ukrajini, a fokus rasprave je bila takozvana ruska "flota u senci", prema zvančnom sajtu Evropskog saveta.

Savet će razmotriti i vojnu podršku EU Ukrajini, nakon neformalnog izlaganja ministra odbrane Ukrajine Rustema Umerova putem video linka, u prisustvu generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea.

Ministri spoljnih poslova EU  će takođe razmotriti najnoviji razvoj situacije na Bliskom istoku i u Siriji.

Prva reakcija Rusije na nove sankcije

Govoreći o najnovijem paketu sankcija Evropske unije, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova poručila je da Rusija "nikada ne odgovara na ultimatume".

Možda vas zanima

Osvrnuvši se na novoproglašene sankcije EU, poručila je da se Rusija neće pokoriti nikakvim ultimatumima i dodala da je "jasno kako Evropa želi ponovno da naoruža Ukrajinu kako bi nastavila rat".

Šta je "flota u senci"?

Ruska "flota u senci" odnosi se na sve veći broj starih i često tehnički neispravnih tankera čije je vlasništvo skriveno preko mreže off-shore kompanija, a osiguranje neprovereno ili uopšte ne postoji.

Možda vas zanima

Ti brodovi služe za prevoz ruske nafte izvan dosega međunarodnih sankcija izbegavajući nadzor i koristeći rute daleko od glavnih trgovačkih puteva.

Problematični su jer predstavljaju ozbiljan rizik za okolinu s obzirom na to da su podložni havarijama, a sumnja se i da često učestvuju u sabotažama podmorske infrastrukture, poput energetskih i komunikacijskih kablova, čime direktno ugrožavaju sigurnost.

Podeli:

loader

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: