06.02.2025.
12:40
Američki lekari očajni zbog novih pravila: "To se ne pamti, vlada panika"
Epidemiološki podaci postali su nedostupni, medicinskih preporuka više nema, a slučajevi zaraze tuberkulozom prolaze ispod radara: nakon povratka na vlast Donalda Trampa, američki lekari i naučnici našli su se na nepoznatom terenu.

"To se ne pamti”, rekla je za AFP ginekologica Natali Dajsenzo, članica udruženja "Lekari za reproduktivno zdravlje".
"U medicinskoj i naučnoj zajednici vladaju panika i neizvesnost”, dodala je.
Kao i ona, mnogi akteri u tom sektoru izražavaju zabrinutost nakon što je nova američka vlada suspendovala komunikacije saveznih zdravstvenih agencija i počela da menja njihove internet stranice.
Na stranici Centra za prevenciju i borbu protiv bolesti (CDC) stoji obaveštenje da su stranice „u procesu izmene kako bi bile u skladu s ukazima predsednika Trumpa”, pre svega onim o politikama raznolikosti.
Poslednjih dana nestale su različite vrste baza podataka, od slučajeva dugog kovida do depresije, kao i podaci o rasističkim predrasudama u medicini ili spominjanje roda.
„Ono što me najviše zaintrigiralo jeste uklanjanje smernica za polno prenosive bolesti”, rekla je doktorka Dajsenzo."Zaista ne vidim šte je radikalno levo u lečenju gonoreje."
Neke stranice, na primer o ptičjem gripu, ponovo su vraćene nakon što su kraće vreme bile uklonjene, a aplikacija za negovatelje nestala je s platformi za skidanje s interneta, što je izazvalo veliku zbrku, prenosi "Poslovni dnevnik".
Tuberkuloza i ptičji grip
Zabrinutost na prvom mestu izazivaju netransparentnost u pogledu uklonjenih ili izmenjenih informacija i prekid glavnih komunikacija spolja.
Dženifer Nuco, profesorka epidemiologije na Univerzitetu Braun, zabrinuta je jer promene „ne sprovode naučnici nego političari, potkopavajući politiku javnog zdravstva”.
„Zamrzavanje komuniciranja sprečilo je CDC da informiše lokalne zdravstvene vlasti o pitanjima kao što je ptičji grip, od kog je u SAD već umrla jedna osoba i jako je raširen kod peradi i goveda", rekla je.
Isto vredi i za „jednu od najvećih epidemija tuberkuloze u modernoj istoriji zemlje”, koja vlada u Kanzasu. Ti slučajevi trebalo je da budu predmet epidemioloških izveštaja CDC-a, naglasila je.
Od inauguracije Donalda Trumpa prekinuto je objavljivanje tih referentnih dokumenata, koje se objavljuju svake nedelje već više od 60 godina. Što više vremena prolazi, više raste neizvesnost, rekla je.
„Zato se pitam možemo li se pouzdati u podatke CDC-a ili su neki elementi skriveni iz ovog ili onog razloga”, rekla je Rebeka Kristoferson, naučnica sa Univerziteta Luizijane.
Ručno prikupljanje podataka
Suočena s takvom neviđenom situacijom, naučna zajednica počela je mobilizaciju kako bi na to odgovorila.
Kejtlin Rivers, naučnica s Univerziteta "Džon Hopkins", rekla je da dve nedelje „ručno prikuplja podatke” kako bi se nastavilo praćenje cirkulacije gripa.
Kad je reč o informacijama koje su nestale sa zvaničnih internet stranica, neki su, među njima Džesika Valenti, feministička aktivistkinja i autorka njuzletera posvećenog reproduktivnim pravima, počeli da arhiviraju baze podataka i stranice s portala CDC-a pre nego što budu uklonjeni.
„Nadamo se da ćemo od toga napraviti resurs za one kojima to bude potrebno”, rekla je za AFP.
„U ovoj fazi, ne možemo računati na te institucije da će nas spasiti. Mislim da bi naučnici i stručnjaci za zdravlje trebalo kolektivno da se inspirišu aktivistima”, rekla je Natali Dajsenzo, ukazujući na posao koji decenijama rade organizacije za zaštitu prava na pobačaj i LGBT+ zajednice.
Među prioritetima za koje se treba boriti jeste i nastavak brige za sve na „ravnopravan način”, u trenutku kada Trampova administracija posebno napada transrodne i nebinarne osobe i reproduktivna prava.
„Znate, mi u naučnoj i akademskoj zajednici smo pametni i pronaći ćemo, bude li potrebno, druge načine da informacije kruže”, rekla je doktorka Dajsenzo.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar