SP: Španija jedva, remi Engleske

Drugi termin evropskih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo donelo je očekivane pobede većine favorita, neki su se zato namučili, dok je razočarala samo Engleska.

Utorak, 11.09.2012.

23:16

Evropski i svetski šampion Španija jedva je slavila u Gruziji 1:0, dok su Englezi jedva osvojili bod protiv Ukrajine sa 1:1 na Vembliju.

Ubedljivi su bili bivše Ju republike, Crna Gora je sa 6:0 deklasirala San Marinu, dok je BiH sa 4:1 savladala Letoniju. Pobede su ostvarili i Italija, Nemačka, Holandija, Rusija, Francuska i Portugal.

U grupi A pobedila je samo Srbija koja je deklasirala Vels sa 6:1 uz šest različitih strelaca. Hrvatska i Makedonija su vodili u Briselu i Glazgovu, ali su Belgija i Škotska već do poluvremena izjednačili, pa su ove selekcije osvojile po bod.

Miler 43 – Noveski 11
U grupi B Italija je rutinski ostvarila prvu pobedu, sa 2:0 protiv Malte, a četiri boda posle dva kola ima i Bugarska koja je minimalnim rezultatom nadigrala Jermeniju. Pobedu Italijanima u Modeni doneli su Destro i Peluso, dok je heroj Bugara ponovo bio Manolev.

Grupa B:
Bugarska – Jermenija 1:0
Manolev 44
Italija – Malta 2:0
Destro 5, Peluso 90
U grupi C Šveđani nisu imali problema protiv Kazahstana, golovima Elma i Berga na asistenciju Ibrahimovića slavili su sa 2:0 i ostvarili pobedu na svojoj premijeri u kvalifikacijama. Prema očekivanju Joakima Leva Nemcima nije bilo lako protiv južnih komšija Austrijanaca, ali je "Elf" ipak slavio u gostima sa 2:1, pa ima maksimalnih šest bodova.

Grupa C:
Švedska - Kazahstan 2:0
Elm 37, Berg 94
Austrija – Nemačka 1:2
Junuzović 57 – Roj 44, Ozil 52p
U grupi D Holandija je nošena sjajnim Džermejnom Lensom nadigrala Mađarsku u Budimpešti sa 4:1. Lens je postigao dva gola i namestio treći. Meč je obeležila i povreda Robina van Persija, koga je zamenio strelac četvrtog gola Klas-Jan Huntelar.

Ubedljive pobede u grupi ostvarili su još Turci i Rumuni. Turska je sa 3:0 nadigrala Estoniju, dok je Rumunija sa dva gola u nadoknadi vremena stigla do 4:0 protiv Andore. Holandija i Rumunija imaju po šest bodova.

Belozoglu 44, Bulut 60, Inan 75
Domaćini su bili maksimalni u grupi E. Švajcarska je golovima naturalizovanih fudbalera stigla do pobede protiv Albanije. "Zemljake" je načeo Đerdan Šaćiri, dok je pobedu potvrdio Gokhan Inler.

Dramatično je bilo u Oslu gde je Norveška golom iz penala u 94. minutu savladala Sloveniju 2:1. Time su Skandinavci nadoknadili kiks sa Islanda koji je poražen na Kipru 1:0. Švajcarska ima svih šest, Slovenija ni jedan, dok ostali imaju po tri boda.

Makridis 57
U grupi F ne bi trebalo da bude problema za Rusiju. Fabio Kapelu je sastavio sjajan tim koji je sa 4:0 pregazio Izrael u gostima. Dvostruki strelac za drugu pobedu bio je Aleksandar Keržakov.

Siguran je bio i Portugal koji je sa 3:0 nadigrao Azerbejdžan, pa kao i Zbornaja ima šest bodova. U trećem meču grupe kiks je napravila Severna Irska koja je pet minuta pre kraja ostala bez pobede protiv Luksemburga, De Mora je pogodio za 1:1 u Belfastu.

Varela 63, Postiga 85, Alveš 88
Prvi put u istoriji Bosna i Hercegovina je kvalifikacije otvorila sa dve pobede. "Zmajevi" su u Grupi G nakon 8:1 u Lihtenštajnu bili ubedljivi i u Zenici gde su sa 4:1 savladali Letoniju, posle preokreta. Dvostruki strelac bio je Zvjezdan Misimović. Prelep gol postigao je i Edin Džeko, pa on i Miske vode "mrtvu" trku za najboljeg strelca u istoriji reprezentacije. Šest bodova ima i Grčka koja je rutinski sa 2:0 savladala Litvaniju. Tandem prati Slovačka koja je sa 2:0 dobila Lihtenštajn.

Ninis 55, Mitroglu 72
U grupi H videli dogodilo se najveće iznenađenje kola. Engleska je u poslednjim trenucima meča osvojila bod protiv Ukrajine. Jedini tim koji je u poslednjih sedam godina savladao Albion u kvalifikacijama za SP vodio je sjajnim golom Konopljanke do 85. minuta, ali je tada Kečeridi napravio grešku, odigrao rukom u kaznenom i poklonio penal domaćinu.

Lampard je sa bele tačke doneo važan bod Englezima koji su meč završili sa igračem manje zbog isključenja Džerarda u finišu. Ubedljivu pobedu u San Marinu ostvarila je Crna Gora sa 6:0, uz dva dvostruka strelca, Fatosa Bećiraja i Andrije Delibašića. Gol je postigao i mladi napadač Zenita Luka Đorđević, na svom debiju za reprezentaciju. Poljska nije imala problema protiv Moldavije, bilo je 2:0.

Đorđević 24, Baćiraj 25, 52, Zverotić 69, Delibašić 78, 82
U grupi I aktuelni evrpski i svetski šampion Španija je imala mnogo sreće. U svom prvom kvalifikacionom meču jedva je slavila u Gruziji. Furiju je spasao Roberto Soldado golom u 86. minutu, na asistenciju Seska Fabregasa koji je ušao u igru šest minuta ranije.

Ubedljiv je bio glavni rival Španije, Francuska je sa 3:1 nadigrala Belurosuju, do ovog meča jedini tim sa kojimje odigrala više od dva meča, a koji nije savladala. Kapu, Žale i Riberi su slomili otpor gostiju.