Hemofarm u 2. kolu kvalifikacija

Košarkaši Hemofarma plasirali su se u drugu rundu kvalifikacija za Evroligu.

Izvor: LB

Autor: LB

Hemofarm je u revanšu, u Vršcu, poražen od šampiona Izraela Hapoel Galila 77:86 (20:29, 20:22, 15:13, 23:22), ali je srpski tim prošao dalje zahvaljujući trijumfu od 13 razlike u Izraelu - 97:84.

Hemofarm će u drugom krugu kvalifikacija igrati protiv berlinske Albe, koja je u revanšu savladala francuski Roan sa 95:82. Roan je prvi meč dobio rezultatom 86:79.

Najefikasniji u timu Hemofarma bio je Milan Mačvan koji je postigao 21 poen, dok je Milivoje Božović dodao 12, a Marko Šutalo 11. Na drugoj strani istakli su se Džek Paul Meklinton sa 21 poenom, Gal Mekel sa 16 i Rodni Grin koji je ubacio 15.

Za razliku od prve utakmice, kada su Vrščani poveli već na samom startu meča poveli, u revanšu su to učinili Izraeci. Hapoel je vodio tokom cele utakmice, a u poslednjoj četvrtini su imali i prednost od 15 poena.

Posle prve četvrtine kojiu su gosti rešili u svoju korist rezultatom 29:20, pre svega zahvaljujući raspoloženom Meklintonu, usledila je druga deonica u kojoj je Hapoel imao i 12 poena prednosti. Sjajni Amerikanac je u prve dve deonice postigao 19 poena uz neverovatan šut za tri poena 6/5.

Sa druge strane, Vrščani su tokom celog meča imali velikih problema u napadu, pošto su konstantno forsirali šut za tri poena. Domaćin je na kraju van linije 6,75 šutirao katastrofalnih 27/3 ili 11 odsto. Uz tako loš šut Hemofarm je takođe napravio i veliki broj grešaka, kojima je Izraelcima dozvolio da imaju visoku prednost tokom celog meča.

Tim iz Galila je otišao na poluvreme sa 10 poena prednosti, ali je tokom treće četvrtine stigao i do željenih 13 razlike. Gosti su tada po prvi put poveli i sa 15 poena, ali je Hemofarm ipak uspeo da se održi u životu.

Gosti su preko Meklintona u poslednjoj četvrtini ponovo poveli sa 15 razlike (82:67) i taj rezultat im je garantovao plasman u drugo kolo kvalifikacfija. Međutim, domaći tim u samoj završnici meča, poenima Mačvana, Božovića i Miljana Pavkovića, pravi seriju od 6:0, i to je uz dobro odigranu penal završnicu bilo dovoljno za prolaz dalje.

"Ne volim da tražim alibi, ali moram da kažem da je izuzetno teško dva puta uzastopno pobediti jednu ekipu i to u razmaku od samo tri dana. Naročito tako kvalitetnu ekipu, kao što je Hapoel, koja je ipak aktuelni prvak Izraela”, rekao je posle meča trener Hemofarma Željko Lukajić.

Sa druge strane, mi smo otvorili utakmicu baš onako kako ne treba - dozvolili smo protivniku da se razigra, a jasno je bilo da je reč o sjajnim individualcima, izvanrednim šuterima, koje je veonma teško zaustaviti kada se razigraju”, dodao je on.

Međutim, do kraja smo uspeli da smognemo i snage da utakmicu dovedemo u neizvesnu završnicu za nas, odnosno da na kraju izgubimo sa manje od 13 poena razlike, što nam je omogućilo plasman u drugi krug kvalifikacija", zaključio je Lukajić.

Hemofarm Štada: Pavković 5 (4as) , Božović 12, Abdul-Hamid 6, Krstović 3, Šutalo 11, Mačvan 21, Savović 2, Borisov 8 (15sk), Knežević, Džordan 7, Maraš 2, Anđušić

Hapoel Galil: Ben Zir, Gordon 2, Izraeli, MekKlinton 21 (8/5 za tri), Jivzori 12, Mekel 16 (9as), Grin 15 (6sk), Karter 7, Lions 3, Kozikaro, Porat 0, Vilkerson 10 (6sk)

Evroliga, 1. kolo kvalifikacija, revanš mečevi:

Kvalifikant A:
Hemofarm (Srbija) - Hapoel Galil (Izrael) 77:86 (prvi meč 97:84)
Alba Berlin (Nemačka) - Šorale Ruan (Francuska) 95:82 (79:86)
UNIKS (Rusija) - Gastera Flejms (Holandija) 78:63 (84:72)
Nimburk (Češka) - Šarloa (Belgija) 73:71 (68:79)

Kvalifikant B:
Asvel (Francuska) - Budućnost (Crna Gora) 84:76 (64:69)
Le Man (Francuska) - Banvit (Turska) 78:66 (78:72)
Himki (Rusija) - Kazerta (Italija) 85:66 (77:74)

Budiveljnik (Ukrajina) jezbog eliminacije Marusija u drugom krugu kvalifikacija.