Nikad im bolje nije bilo?

Autor i voditelj kultne televizijske emisije "Muzički tobogan" Minja Subota, mališani iz hora Čarolija i pesmu "Deca su ukras sveta" 27. decembra su pred mnogobrojnom publikom svih generacija otvorili izložbu "Nikad im bolje nije bilo" u Muzeju 25. maj.

Kultura

Izvor: Izvor: Tanjug

Subota, 27.12.2014.

16:30

Default images

Posetioci su uz smeh, radoznalost, prisećanje ili nostalgiju razgledali kako se praznovalo, kako je izgledala umetnička scena ili kako je izgledala dnevna soba, televizor, police, školska torba, kako su izgledale mašine za veš ili šporet, koji prašak se koristio ili na čemu se slušala muzika u nekadašnjoj Jugoslaviji.

Postavka priča priču o modernizaciji svakodnevnog života u socijalističkoj Jugoslaviji i prikazuje fenomen svakodnevice, slobodnog vremena i dokolice.

Saradnik na projektu, suosnivač Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma Igor Duda rekao je da se ova izložba uklapa u trend istraživanja istoričara koji traje oko 30, 40 godina u Evropi, a naziva se trend svakodnevnog života.

"On povezuje način na koji se živelo u društvenu, političku, kulturnu istoriju. Poenta je da se opiše kako se živelo i kakvi su bili procesi modernizacije koji su uticali na svakodnevni život", dodao je on.
Igor Duda (MIJ / www.facebook.com)
Duda je objasnio da naslov izložbe povezuje reči izrečene od strane dvoje ljudi u različitim vremenskim periodima. Jedna je izjava nekadašnjeg britanskog premijera Harolda Mekmilana pedesetih godina, koji je tvrdio da Englezima u tom periodu velikih ekonomskih čuda nikada bolje nije bilo.

Drugu vrlo sličnu izgovorila je fabrička radnica osamdesetih godina prošlog veka pošto se prisetila svog detinjstva i spavanja na slami, pa je u tom trenutku zaključila da joj, uprkos svemu, nikada nije bilo bolje.

Direktorka Muzeja istorije Jugoslavije Neda Knežević napomenula je da su im deca veoma bitna publika i da će zbog toga tokom trajanja izložbe, do 17. februara 2015. biti organizovane predstave radionice, vođenja.

Postavku čini više od 200 predmeta, 400 fotografija i 26 video klipova, koji na autentičan način svedoče o životu u socijalističkoj Jugoslaviji.

Posetiocima su ponuđena dva ulaza na izložbu. Jedan je Ritam života - period od upisa u jaslice, prijema u pionire i partiju, do odlaska u penziju i Ritam godine - od Nove godine do Praznika rada, Dana boraca i Dana Republike.
(MIJ / www.facebook.com)
Na izložbi su interpretirani i prikazani izvori i štampane publikacije, analizirani načini predstavljanja svakodnevnog života u dizajnu, popularnoj kulturi, medijima, političkom govoru, zakonima i drugim pravnim aktima koji regulišu radno i slobodno vreme, fotografijama, razglednicama, televizijskim emisijama i filmovima i predmetima iz svakodnevnog života.

"Nikad im bolje nije bilo" traga za odgovorima na pitanja: da li su Jugosloveni pronašli blagostanje, kako su ga, kada i zašto izgubili, kakav je bio sistem obrazovanja, kakav društveno-kulturni život, u kojim segmenita života se video modernizacijski skok.

Ciljne grupe kojima je izložba namenjena su široke, ali su naročito važne mlađe generacije koje nemaju lična sećanja na Jugoslaviju, već prošlost percipiraju preko porodičnih priča i slika koje često pogrešno stiču putem medija, filmova, literature, kompjuterskih igrica i društvenih mreža.
Centroprom, Beograd, 1972. Fond Muzeja istorije Jugoslavije
Projekat ima za cilj i intenzivniju interakciju sa publikom, koja je pozvana da donosi predmete iz tog perioda, ispriča svoja sećanja na život u socijalizmu i aktivno učestvuje u kreiranju sadržaja i komentarisanju na društvenim mrežama.

Autorka izložbe je kustoskinja Ana Panić, a saradnici na projektu i autori tekstova predavač istorije na Odsjeku za povijest Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Igor Duda i naučna saradnica na Institutu za savremenu istoriju Ivana Dobrivojević.

Na projektu su angažovani istraživači i stručnjaci sa područja nekadašnje Jugoslavije, a korišćena je muzejska, arhivska, bibliotečka i filmska građa i iz drugih institucija iz Srbije i regiona.

Izložba je otvorena do 17. februara, a sve detalje o radu MIJ-a tokom praznika možete pronaći OVDE.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

30 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: