GENERAL MORIJON: SARAJEVO JE DOPRINELO SREBRENICKOJ DRAMI

Izvor: B92

Nedelja, 09.12.2001.

18:00

Default images
Komandant UNPROFOR od oktobra 1992. do jula 1993. i komandant Snaga za brze reakcije od 1994. do 1996, francuski general Filip Morijon, demantovao je da je njegov ulazak u Srebrenicu bio individualai cin i da se kosio s mandatom medjunarodnih snaga. O toj inicijativi unapred su bile obavestene Ujedinjene nacije i Kofi Anan, koji je tada bio zaduzen za operacije odrzavanja mira. Osnivanje "zona pod zastitom"

uopste nije bila prvobitna ideja, rekao je Morijon pred clanovima Misije koja ga je saslusala 25. januara iza zatvorenih vrata. Prema njegovom objasnjenju, Srebrenica nije trebalo da bude "zasticena", nego "demilitarizovana" zona, bosnjacki borci u toj enklavi pod komandom Nasera Orica trebalo je da se povuku i pridruze snagama u Tuzli ili Zepi. Oni koji su zeleli da ostanu morali su da poloze oruzje.

Predvidjeno je bilo i da se srpske snage povuku iz svih sela oko Srebrenice i da se u njih vrate njihovi stanovnici. "Takav plan je napravljen, ali nije i realizovan, posto ga nije prihvatio general Ratko Mladic. Zbog toga je Savet bezbjednosti UN odlucio da formira famozne zone bezbednosti u Bihacu, Sarajevu, Gorazdu, Zepi, Srebrenici i Tuzli,"

rekao je general, cije su reci "Vi ste od sada pod zastitom UN", izgovorene u Srebrenici 1993. bile propracene ovacijama. Savet bezbednosti je, prema njegovim recima, "stvorio zasticene zone", ali nije doneo nikakve odluke o sredstvima kojima ce one biti branjene.

Vladala je zabluda da je "samo prisustvo medjunarodnih snaga dovoljno da te zone ostanu netaknute". "Postavlja se pitanje da li su Francuska i general Zanvije mogli zaustaviti Mladiceve namere da napadne enklave Srebrenicu, Zepu i Gorazde? Najiskrenije mislim da nisu. Iluzija je verovati da se to moglo uciniti intervencijom iz vazduha. Vazdusni udari, bez operacije snaga na tlu, ne bi blokirali Mladiceve snage,"

rekao je general Zanvije i dodao da Srebrenicu nisu branile ni bosnjacke snage. "Znatno pre njenog pada, Naser Oric ju je napustio," rekao je general Morijon i veoma kriticno ocenio taj cin i celokupno drzanje komandanta bosnjackih snaga u Srebrenici.

U svom svedocenju iza zatvorenih vrata, koje je objavljeno u drugom tomu izvestaja Misije francuskog parlamenta, general Morijon, koji je zavrsio vojnicku karijeru, ali je nastavio politicku kao poslanik Evropskog parlamenta, izgovorio je veoma ostru kritiku na racun tadasnjih vlasti u Sarajevu. "U vreme moje intervencije u Srebrenici, evakuisali smo ranjenike i izmedju 2.000 i 3.000 zena i dece. Velik broj njih je zahtevao evakuaciju u Tuzlu, ali tome su se usprotivile vlasti Alije Izetbegovica. Da smo evakuisali sve koji su to zeleli, bilo bi manje srebrenickih zrtava. Ubedjen sam da su stanovnici Srebrenice zrtve 'visih drzavnih interesa', ali ti interesi su bili u Sarajevu i Njujorku, a sigurno ne u Parizu", rekao je Morijon. "Ne plasim se da kazem da je Sarajevo doprinelo srebrenickoj drami, tacnije, Predsednistvo u Sarajevu i Alija Izetbegovic. Naser Oric je napustio Srebrenicu po naredjenju iz Sarajeva. Mladic je zato usao u Srebrenicu bez ispaljenog metka. A ona se mogla braniti. Mogle su je odbraniti same bosanske snage. Uz velike gubitke, istina, ali ti gubici ni izdaleka ne bi dostigli brojku 7.000 do 8.000 mrtvih, koliko ih je ostalo posle Mladicevog etnickog ciscenja", zaklucio je Morijon.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

12 h

Podeli: