Šta god prodamo Kinezima, dobro je

Kineski investitori zainteresovani su za kupovinu srpskih preduzeća, a ekonomsti ocenjuju da bi u svakom slučaju bilo dobro da se proda bilo šta od toga.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 19.12.2014.

07:34

Default images

Agenciji za privatizaciju do sada je pristiglo 18 pisama o zainteresovanosti od kineskih firmi, i to za 11 srpskih preduzeća i tri banje, saznaje Tanjug.

Poznavaoci tvrde da od 11 firmi za koje su Kinezi poslali pisma o zainteresovanosti, "zlatnu koku" predstavlja "Budimka" iz Požege, za koju se interesuju mnogi privrednici i iz drugih zemalja. "Budimka" proizvodi voćne sokove i koncentrate, džemove, konzervisano voće i povrće, ima i zasad jabuke na 11,5 hektara i maline u plastenicima. Međutim, problemi ove firme počeli su da se gomilaju nakon neuspešne privatizacije, kad "Budimka" gubi tržište.

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević rekao je Tanjugu da bi bilo dobro ako bi Kinezi kupili "Budimku" i nastavili staru proizvodnju.

"Ako bi ova firma oživela, ona bi pomogla onima koji se bave poljoprivredom i voćarstvom. To bi bilo jako dobro", rekao je Kovačević.

Prema rečima tog ekonomiste, na spisku Agencije za privatizaciju su ostale firme koje praktično niko nije hteo da kupi, i zato je svaka vest o zainteresovanosti dobra.

"Jako je dobro ako neko kupi ta preduzeća i upotrebi ih za proizvodnju, a naročito izvoz, makar i skroman. Ovo je po ko zna koji put pokušaj da se one privatizuju i bićemo zadovoljni ako se išta korisno uradi", kaže Kovačević.

Ekonomista Ljubomir Madžar saglasan je da je većina tih firmi bez ekonomske vrednosti, sa nagomilanim dugovima, te smatra da bi trebalo da prodamo Kinezima šta god možemo.

"Te firme su već obezvređene i vreme im ne ide u prilog. Već su dugo u stanju restrukturiranja, nikako da se 'udome', a što se duže čeka, to su manje šanse da se nekome prodaju. Posebno je slaba šansa da se 'istera' neka cena", rekao je Madžar, dodajući da su subvcencije koje država za njih izdvaja velike.

I Svetska banka je procenila, dodaje on, da je ukupan iznos subvencija za firme u restrukturiranju oko 700 miliona evra godišnje.

"Te firme nas koštaju a nemaju ekonomsku budućnost. Podržavam ideju da se prodaju Kinezima. S druge strane, to je i njima prilika da čvršće zagaze u našu zemlju. A oni imaju novac, investiraće. Čak su i tehnološki uznapredovali", navodi Madžar.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

9 h

Podeli: