EuroNCAP: 5* za 4 modela, presudni sistemi asistencije
Renault, Subaru, Toyota i Kia uradili su domaći zadatak, pa su sva 4 nova modela ovih proizvođača, opremljena svim neophodnim sistemima asistencije, osvojila po 5 zvezdica na najnovijem EuroNCAP testu bezbednosti.
Foto: EuroNCAP
Renault Scenic zabeležio je 90 odsto uspešnosti u oblasti zaštite odraslih putnika, 82 procenta za bezbednost dece putnika, dok je nivo zaštite pešaka ocenjen sa 67%, a učinkovitost elektronskih sistema bezbednosti sa 59%. Osim modela sa 5 sedišta, maksimalnu ocenu za bezbednost zaslužio je i sedmosed, Grand Scenic.
Maksimalnih 5 zvezdica na testu osvojio je i Subaru Levorg, sa još impresivnijim pojedinačnim ocenama: 92% za bezbednost odraslih i 83% za zaštitu dece putnika, 75% za sigurnost pešaka i 68% za sisteme bezbednosti kojima je test vozilo bilo opremljeno.
EuroNCAP nastavio je praksu dvostrukog ocenjivanja za modele koji u osnovnoj varijanti ne nude sve potrebne elektronske sisteme asistencije. Tako su Toyota Hilux i hibridna Kia Niro prošli kroz dva kruga testova - u prvom su ispitane verzije sa standardnim paketom opreme, dok su u drugom testitani modeli sa opcionim bezbednosnim paketom.
Foto: EuroNCAP
Na taj način, potencijalni kupci automobila lakše mogu da uporede bezbednosne karakteristike osnovnih verzija različitih modela. Takođe, oni koji planiraju da nabave novi automobil bolje će razumeti u kojoj meri opcioni sistemi asistencije doprinose bezbednosti u vožnji, jer će im biti predočene ocene za obe verzije - baznu i onu sa dodatnom sigurnosnom opremom.
Bazna Toyota Hilux dobila je samo 3 zvezdice (odrasli: 85%, deca 82%, pešaci: 73%, bezbednosni sistemi asistencije: 25%), ali je zato model sa opcionim paketom bezbednosti zaslužio maksimalnih 5 zvezdica (odrasli: 93%, deca 82%, pešaci: 83%, bezbednosni sistemi asistencije: 63%).
Slično poređenje izvedeno je i u slučaju Kijinog novog krosovera sa hibridnim pogonom, modela Niro. U ogoljenoj varijanti, ovaj automobil dobio je 4 zvezdice (odrasli: 83%, deca 80%, pešaci: 57%, bezbednosni sistemi asistencije: 59%), ali je utisak popravila verzija sa dodatnim bezbednosnim elektronskim sadržajima, koja je stigla do maksimalne ocene (odrasli: 91%, deca 80%, pešaci: 70%, sistemi asistencije: 81%).
Pogledajte video klipove sa najnovijih EuroNCAP "kreš" testova.
Renault Scenic:
Subaru Levorg:
Toyota Hilux:
Kia Niro:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sedam godina nakon kupovine, kojoj su prethodile najmanje dve godine pregovora sa Sjedinjenim Državama, Poljska je objavila da je njen sistem protivvazdušne i raketne odbrane, zasnovan na američkom sistemu Patriot, dostigao punu operativnu spremnost.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov uputio je oštro upozorenje evropskim političarima, rekavši da će ruski odgovor na bilo kakav napad biti razarajući.
Rat u Ukrajini – 1.403. dan. Komandanti trupa Centar i Istok obavestili su predsednika Vladimira Putina da su gradovi Dimitrov u DNR i Guljajpolje u Zaporoškoj oblasti pod kontrolom ruske vojske. Ukrajinci su ubrzo demantovali tu vest.
Nakon hladnih dana koji nas čekaju oko Nove godine, po svemu sudeći, doći će do pravog vremenskog preokreta kada se prognoziraju temperature veće od proseka.
Tokom godišnje konferencije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je po pitanju međunarodnih odnosa ova godina bila poprilično uspešna za našu zemlju, posebno u vremenima kada je situacija u svet nestabilna.
Sekretarijat za saobraćaj obaveštava sugrađane da je od danas, radi rasterećenja raskrsnice Bulevara despota Stefana i Ulice braće Jugovića, za saobraćaj putničkih vozila puštena Skadarska ulica.
Tokom godišnje konferencije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je po pitanju međunarodnih odnosa ova godina bila poprilično uspešna za našu zemlju, posebno u vremenima kada je situacija u svet nestabilna.
Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da će omogućiti još jednu isplatu povraćaja sredstava samofinansirajućim studentima za 50 odsto plaćene školarine za prvi put upisane predmete u školskoj 2024/2025. godini krajem januara 2026. godine.
Rat u Ukrajini – 1.406. dan. Borbe se nastavljaju – ruske trupe napale su grad Zaporožje, oštećen je objekat industrijske infrastrukture i izbio je požar, saopštili su ukrajinski zvaničnici.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Milos Vučević izjavio je danas da je ministar odbrane BiH Zukan Helez poslednja osoba koja nekome u regionu može da drži moralne lekcije.
Naučnici su pomoću veštačke inteligencije našli dva nova biološka podtipa multiple skleroze, pa bi mogli stvoriti personalizovane tretmane i bolje ishode za pacijente, objavljuje časopis "Brain".
Beli luk je poznat kao hrana koja jača imuni sistem, ali ako želite da izbegnete loš zadah i ojačate imunitet, možete da konzumirate i ovih pet namirnica.
Osobe koje uzimaju lekove za razređivanje krvi, poznate kao antikoagulansi, mogle bi nesvesno da ugroze efikasnost svoje terapije konzumiranjem veoma popularnog i zdravog povrća.
Potražnja za veštačkom inteligencijom i data centrima dovela je do drastičnog rasta cena serverske memorije, pa danas pojedini DDR5 RAM kompleti koštaju koliko i luksuzni automobili.
Agencija za bezbednost saobraćaja apeluje na sve učesnike u saobraćaju da tokom praznika donose odgovorne odluke, jer jedna pogrešna odluka može zauvek promeniti nečiji život.
Komentari 0
Pogledaj komentare