Američka skijaška legenda Lindzi Von doživela je težak pad u spustu na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Kortini, a prema rečima francuskih stručnjaka, primarni cilj sada je spasavanje noge.
ČetrdesetjednogodišnjaVon zadobila je kompleksan prelom tibije (cevanice) tokom finalne trke u Kortini.
Nakon pada moglo se čuti kako vrišti od bolova, a sa staze je evakuisana najpre nosilima, a potom i helikopterom.
Specijalista za koleno iz Liona, dr Bertrand Soneri-Kote, izjavio je za RMC Sport da su ovakve povrede izuzetno ozbiljne i da u pojedinim slučajevima mogu završiti amputacijom.
"Vremenski okvir oporavka je nepredvidiv. Proći će meseci pre nego što ponovo bude mogla normalno da hoda. Njen prvi cilj sada je da zadrži nogu i da ponovo stane na nju. Povratak vrhunskom skijanju u ovom trenutku nije tema. Neke povrede poput ove mogu završiti amputacijom", upozorio je francuski lekar.
On je dodao da fotografije koje je Von objavila na Instagramu pokazuju da je, uprkos uspešnim operacijama, postavljen spoljašnji fiksator, metalna konstrukcija koja stabilizuje kost, što znači da prelom još nije u potpunosti saniran.
"Povreda je izuzetno ozbiljna, praviće joj probleme mesecima, a moguće su i doživotne posledice", istakao je Soneri-Kote, dodajući da se ovakve povrede češće viđaju u saobraćajnim nesrećama, naročito kod motociklista.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Slično mišljenje izneo je i drugi francuski hirurg Nikola Bodrije, koji je za list L'Ekip rekao da je reč o teškom, verovatno višestrukom prelomu sa mogućim oštećenjima kože, nerava i mišića.
Prema njegovim rečima, čak i mlađoj osobi bi za potpuni oporavak bilo potrebno oko godinu dana.
Von je u međuvremenu otkrila da je već imala tri operacije i poručila da nema kajanja zbog povratka na stazu, iako je samo nekoliko dana pre trke pokidala prednji ukršteni ligament (ACL), što kako tvrdi, nije povezano sa ovim padom.
"Moj olimpijski san nije završen onako kako sam želela. U spustu je razlika između savršene linije i katastrofalne povrede ponekad svega nekoliko centimetara. Bila sam samo pet inča previše blizu kapiji kada mi je desna ruka zapela i izazvala pad. ACL i prethodne povrede nisu imale veze sa ovim", poručila je Von.
Dodala je da je zadobila kompleksan prelom tibije koji je trenutno stabilan, ali će zahtevati više operacija kako bi se pravilno sanirao.
Tokom trke, Von je pri velikoj brzini zakačila jednu od kapija desnom stranom tela, nakon čega je pala.
Von je 2010. godine na Olimpijskim igrama u Vankuveru osvojila zlato u spustu i postala prva Amerikanka kojoj je to pošlo za rukom.
U karijeri je zabeležila 45 pobeda u spustu i 28 u superveleslalomu, čime se svrstala među najuspešnije brze skijašice u istoriji alpskog skijanja.
S obzirom na težinu povrede, ostaje otvoreno pitanje da li će se jedna od najvećih šampionki ovog sporta ikada više takmičiti na najvišem nivou.
Trener košarkaša Panatinaikosa Ergin Ataman rekao je da će Matijas Lesor sigurno igrati u evroligaškom meču protiv Žalgirisa koji je na programu sledeće nedelje.
Američka skijašica Lindzi Von imala je još jednu operaciju teško povređene leve noge i i dalje se nalazi u bolnici, gotovo dve nedelje nakon teškog pada u spustu na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Kortini.
Fudbaleri Jedinstva ispisali su nove stranice klupske istorije prolaskom u polufinale Kupa Srbije, a odlučujući pogodak u penal seriji protiv Zemuna delo je Uroša Savkovića.
Košarkaška reprezentacija Srbije gostuje selekciji Turske u revanš meču kvalifikacija za Mundobasket 2027, a ovo je sve što treba da znate o predstojećem susretu u Istanbulu (19.00).
Košarkaška lopta u subotu je utihnula zbog ratnih sukoba, pošto je Evroliga otkazala kvalifikacioni juniorski turnir u Abu Dabiju usled pogoršane bezbednosne situacije na Bliskom istoku izazvane sukobom Izraela i Irana.
Volkswagen razmatra proizvodnju vojnih vozila u svom pogonu u Osnabriku, a u strogoj tajnosti su već razvijena dva prototipa vojnih vozila zasnovana na Volkswagenovim modelima Amarok i Crafter.
Od početka godine na putevima u Srbiji poginulo je 15 pešaka, što znači da je svaka treća žrtva saobraćajnih nesreća upravo pešak, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U periodu od 9. do 15. marta biće sprovedena međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja, usmerena na otkrivanje prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa i nepropisnog prevoženja dece u vozilu.
Nekadašnje ambicije iz ere Serđa Markionea da Alfa Romeo proda 300.000 vozila godišnje nikada nisu ostvarene. Najuspešnija godina u istoriji bila je 1990, sa 223.643 isporuke.
Vlada SAD je na zvaničnom X kanalu Bele kuće "demonstrirala" kako vojska izvodi operacije bombardovanja, i to snimcima iz video igre Call of Duty: Modern Warfare III.
Prekid internet konekcije u Iranu sada traje više od 120 sati, a povezanost u zemlji je svedena na oko jedan odsto uobičajenog nivoa, saopštila je nezavisna organizacija za praćenje NetBlocks.
Upotreba jeftinih dronova za jednokratne napade postaje sve važniji element ratovanja. U napadima na Iran, SAD su prvi put u borbi koristile ovakve dronove, a Teheran to već dugo primenjuje, pre svega kroz model Shahed-136.
Komentari 24
Pogledaj komentare Pošalji komentar