Olimpizam

Nedelja, 01.08.2021.

10:20

Slovenija srušila Španiju posle drame – Dončić asistenciju od tripl-dabla

Košarkaši Slovenije savladali su Španiju 95:87 u poslednjem meču grupne faze Olimpijskih igara u Tokiju.

Slovenija tako ide kao prvoplasirana iz svoje grupe u četvrtfinale, dok su Španci završili na drugom mestu. Iz ove grupe je dalje prošla i Argentina, dok je domaćin Japan ispao.

Fenomenalan je bio Luka Dončić. Upisao je 12 poena, 14 skokova i 9 asistencija i izmakao mu je tripl-dabl za jedno uspešno dodavanje.

Ispratili su ga Čančar sa 22, Tobi sa 16 i Prepelič sa 15 poena.

Kod Španaca su se istakli Rubio sa 18, Abalde sa 14 i sa po 12 poena Ljulj i Fernandes.

Rudi Fernandes i Mark Gasol su odlično otvorili utakmicu, pa je rano Španija stigla do osetne prednosti.

Slovenija nije pronašla pravi ritam u napadu i Španija je odlično čuvala Luku Dončića. Dončić je napravio jedan faul u odbrani i dva u napadu, pa je prvu četvrtinu završio sa tri lične greške.

To je bio potencijalni problem i to veliki, ali ipak to nije bio slučaj.

Slovenija se držala bez Dončića, a Španci su imali +4 posle prve četvrtine.

Dončić se brzo vratio na parket u drugoj četvrtini i pokušao da razigra svoju ekipu, ali i sebe.

Slab je bio sa linije penala, gađao je 4/7 u prvom poluvremenu i imao osam poena posle prvih 20 minuta.

Slovenija je izdržala sve i na poluvremenu je bilo +3 za Špance.

Rafalnom paljbom na startu treće četvrtine i serijom 11:2, Španija stiže do dvocifrene prednosti i najvećih +12.

Održavali su stečenu prednost tokom većeg dela treće četvrtine, dok Dončić nije krenuo da razigrava saigrače i da pogađa, pa je brzo došao do dabl-dabl učinka.

Najviše se istakao rezervni centar Žiga Dimec, za kog Španci nisu imali rešenje u reketu.

Pogađao je sve, hvatao ofanzive skokove, a kasnije je sve to isto radio i Majk Tobi, pa Slovenija ne samo da se vratila, nego je uspela i da izjednači.

Bacanjima na dve sekunde do kraja 3/4, Španija dolazi do +2 pred poslednjih 10 minuta.

Dončić nastavlja da igra sjajno i u četvrtoj četvrtini, pronalazio je prave situacije za svoje saigrače i ostavljao ih same, pa se kolona sa asistencijama samo punila i Slovenija je održavala korak sa Španijom.

Bilo je napeto u poslednjoj četvrtini i na tri i po minuta do kraja Slovenija je preokrenula rezultat bacanjima Čančara i imala poen prednosti.

Rubio na 2:50 do kraja sa tri vezana poena donosi +2 Španiji, pa na 2:20 do kraja, Prepelič pogađa trojku za +1 za Sloveniju.

Tobi na 1:39 do kraja zakucava za +3 za Sloveniju, Rubio na 1:20 do kraja smanjuje na poen zaostatka i onda krade loptu Tobiju, ali onda maši na 54 sekunde do kraja flouter.

Abalde je promašio trojku na 13 sekundi do kraja i onda je fauliran Prepelič, koji pogađa dva bacanja za +3.

Tačku na meč stavlja Dragić sa dva bacanja, a za nešto ubedljiviju pobedu pobrinuo se Murić trojkom na dve sekunde do kraja.

Meč ste mogli da pratite uživo putem našeg LIVE BLOG-a.