Od njegove generacije, samo se Danil Medvedev može pohvaliti tim uspehom, dok je Nemac u dva navrata zastajao na poslednjoj prepreci.
Imao je Saša Zverev i ovakve i onakve sezone, relativno je stabilan na grend slem turnirima i prethodnih godina retko nije dolazio bar do druge nedelje.
Definitivno je 2024. bila najbolja godina kada su u pitanju najveći turniri, na kojima je imao skor 28-7.
Okitio se i sa dve masters titule, Rimom i Bersijem, ali verujemo da bi ih bez problema zamenio za jednu grend slem.
Najbliži je bio na Rolan Garosu. Ne samo po rezultatu, nego i igrački, delovalo je da konačno može stići do najvećeg uspeha u karijeri.
"Postavio sam cilj i želim da ga ostvarim – san o osvajanju grend slema i dalje jurim. Činim sve što mogu da dođem do još jednog finala", rekao je Zverev nakon pobede nad Tomijem Polom u četvrtfinalu Australijan opena.
Na spomenutom Rolan Garosu, u finalu protiv Karlosa Alkarasa dogodilo mu se nešto već poznato – stao je kad je bio nadomak velikog uspeha. Kada je bilo najvažnije.
Vodio je sa 2-1 u setovima protiv Španca, uzalud. Mada, bilo je i gorih momenata "čoukovanja", što bi rekli Amerikanci.
Setimo se finala Ju-Es opena 2020, kada je protiv Dominika Tima imao 2-0 u setovima, da bi u petom imao i servis gem za titulu.
Kako vreme prolazi, deluje da Saša Zverev nikad bliži grend slem tituli neće biti, iako je i dalje u igri.
Od tada, uz ono finale Rolan Garosa 2024, Zverev je pet puta stizao i do polufinala na najvećim turnirima, između ostalog i u Australiji prošle sezone.
Šta se desilo tada protiv Medvedeva? Pa, isto što i u susretima sa Timom i Alkarasom. Ispustio je Zverev 2-0 i tako ostao bez meča za trofej Norman Bruks.
Saša Zverev je trenutno u dobroj formi, od početka sezone ima sedam uzastopnih pobeda, iako ruku na srce, ozbiljan izazov nije imao.
Trijumfovao je nad Tijagom Monteirom i Džidžen Džangom na Junajted kupu, dok je u Melburnu bio bolji od Luke Puja, Pedra Martinesa, Džejkoba Firnlija, Iga Ambera i Tomija Pola.
Poslednja dvojica su mu uzela i po set na Ozi openu, ali nisu bili ni blizu toga da ozbiljnije uzdrmaju Zvereva.
Igrao je Zverev taman koliko treba da stigne do pobeda, ali nije to bilo ništa spektakularno.
Mnogo je ozbiljnije, na primer, delovao prošle godine, ne samo na Australijan openu i Rolan Garosu, već i na Vimbldonu i Ju-Es openu, gde mu je glave dolazio Tejlor Fric.
Saša Zverev, uprkos svojim "bubicama" i činjenici da igra protiv desetostrukog šampiona Melburna, sigurno da ima i čemu da se nada.
Mladost je na njegovoj strani, kao i svežina, pošto je na terenu u odnosu na Novaka proveo dva i po sata manje.
Otežavajuća okolnost za Đokovića jeste i nova povreda butine, odnosno lože, koju je zadobio u susretu sa Alkarasom.
Mada, pitanje je koliko sve ovo predstavlja poteškoće za Novaka, čoveka koji je i u 37. godini ozbiljan pretendent na titulu.
Upravo je protiv Karlosa pokazao da su godine samo broj, a ni povreda mu nije smetala da na "jednoj i po nozi" slavi u spektaklu.
Dnevni termin i igranje po suncu sigurno da ne vole ni jedan ni drugi. Možda bi zbog brzine uslova on mogao malo više da odgovara Zverevu.
Mada, i to je pitanje, pošto su za petak prognostičari najavili tek oko 20 stepeni u Melburnu i ti hladniji uslovi više pogoduju Đokoviću, najstarijem polufinalisti Australijan opena u istoriji posle Kena Rouzvola i Rodžera Federera.
EPA-EFE/MARK LYONS
Uz pretpostavku da Đokovićeva povreda neće previše uticati na igru, pre svega na kretanje, Zverev će sigurno više morati da se uzda u servis.
Od preostalih igrača u žrebu, najviše je ubacivao prvi servis (71%), baš kao što je i najviše poena osvojio na riternu, kada protivnik pogodi prvi servis (108).
S druge strane, Đoković se ne uzda možda toliko u procente ubačenog servisa, koliko u procente osvojenih poena, naročito na drugom, koji je, ispostavilo se, bio ključan u savladavanju Alkarasa, jer je pogađao kad je to bilo najvažnije.
Đoković i Zverev su se do sada sastajali 12 puta, a u osam navrata slavio je Novak, poslednji put u polufinalu Sinsinatija 2023. godine.
Nisu mnogo puta igrali u poslednje vreme. Pre toga 2021, kada su čak pet puta odmeravali snage.
Naneo je Saša Zverev najbolniji poraz u polufinalu Olimpijskih igara u Tokiju, baš kao što je slavio i u istoj fazi Torina iste godine.
Uz to, bio je bolji u prvom međusobnom susretu, u finalu Rima 2017, baš kao i u finalu Završnog mastersa 2018. godine.
Đoković je pobeđivao u sva tri grend slem okršaja. Najpre u četvrtfinalu Rolan Garosa 2019, onda u istoj rundi Australijan opena 2021, ali i u polufinalu Ju-Es opena iste sezone.
Zna i za trijumfe u polufinalu Šangaja i u grupnoj fazi Finalnog turnira 2018. i 2020, kao i ATP kupa 2021. godine.
Favorit je i prema kladionicama u sledećem okršaju, koji je na programu u petak od 4.30 po srpskom vremenu.
Ukratko, ako odigra kao protiv Alkarasa, uz pretpostavku da mu povreda ne pravi probleme, nema sumnje da će Novak Đoković tu ulogu opravdati i sada.
Fudbaleri Crvene zvezde igraće u Ligi konferencije ove sezone, nakon što su eliminisani od Viktorije Plzenj u plej-ofu za Ligu Evrope. Tri penala za češki tim, crveni za Bukarija "kumovali" su katastrofi prvaka Srbije.
Druga runda evropskih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2027. godine u Kataru počinje u avgustu, a 24 reprezentacije u naredna tri kvalifikaciona prozora bore se za 12 mesta na planetarnoj smotri.
Fudbaleri Partizana su savladali ekipu Hetafea pred punim tribinama u Humskoj rezultatom 2:1 (0:0) u revanš meču plej-ofa kvalifikacija za Ligu konferencije, ali to nije bilo dovoljno za plasman u ovo evropsko takmičenje.
Fudbaleri Crvene zvezde igraće u Ligi konferencije ove sezone, nakon što su eliminisani od Viktorije Plzenj u plej-ofu za Ligu Evrope. Tri penala za češki tim, crveni za Bukarija "kumovali" su katastrofi prvaka Srbije.
Srpski teniser Dušan Lajović nije uspeo da se plasira u glavni žreb US opena, pošto je u Njujorku u finalu kvalifikacija poražen od Čak Lam Koleman Vonga iz Hongkonga 6:4, 6:3.
Fudbaleri Crvene zvezde igraće u Ligi konferencije ove sezone, nakon što su eliminisani od Viktorije Plzenj u plej-ofu za Ligu Evrope. Tri penala za češki tim, crveni za Bukarija "kumovali" su katastrofi prvaka Srbije.
Fudbaleri Crvene zvezde savladali su Čukarički rezultatom 4:0 na stadionu „Rajko Mitić“ i u dobrom raspoloženju dočekuju revanš sa Viktorijom Plzenj u plej-ofu za Ligu Evrope.
Srpski teniser Dušan Lajović nije uspeo da se plasira u glavni žreb US opena, pošto je u Njujorku u finalu kvalifikacija poražen od Čak Lam Koleman Vonga iz Hongkonga 6:4, 6:3.
Fudbaleri Partizana su savladali ekipu Hetafea pred punim tribinama u Humskoj rezultatom 2:1 (0:0) u revanš meču plej-ofa kvalifikacija za Ligu konferencije, ali to nije bilo dovoljno za plasman u ovo evropsko takmičenje.
Fudbaleri Crvene zvezde igraće u Ligi konferencije ove sezone, nakon što su eliminisani od Viktorije Plzenj u plej-ofu za Ligu Evrope. Tri penala za češki tim, crveni za Bukarija "kumovali" su katastrofi prvaka Srbije.
Upravo zbog tog Požarevljanina Saleta, kome su pevali da ga vole "više od keve i ćaleta", veći je fokus na tome da on ostane na klupi, pa makar i nije dovoljno kompetentan da bude trener, i bude na braniku Partizana
Svi navijači Ferarija, kojih ima mnogo kao sunce čekaju da ovaj najslavniji tim u istoriji Formule 1 napokon dođe do titule, ali kako stoje stvari čekanje će i dalje trajati.
Šef Bugattija Mate Rimac smatra da će motori sa unutrašnjim sagorevanjem još dugo vladati svetom luksuznih automobila, ali da električna vozila ipak imaju svoje "mesto pod suncem".
Čini se da smo došli do prekretnice u kojoj neki automobilski brendovi odlučuju da vrate fizičke komande u kabinu, a drugi ih se potpuno odriču. Sada je i BMW rekao šta misli o tome.
MG je zvanično predstavio novi model 07 u Kini, limuzinu koja je dostupna sa potpuno električnim i plug-in hibridnim pogonom, a kojoj je početna cena iznenađujuće niska.
BMW veruje da mlađi vozači više vole ekrane i glasovne komande nego klasične tastere. Međutim, konkurencija je krenula u suprotnom smeru i ponovo uvodi fizičke kontrole.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar