Nova vest
Logo
Tenis 18

22.8.2025.

12:51

Rodžer Federer novi milijarder!

Jedan od najboljih tenisera svih vremena Rodžer Federer zvanično je postao milijarder.

Izvor: Forbes

Rodžer Federer novi milijarder!
EPA-EFE/KYLE GRILLOT

Eurobasket Fantasy

Virtuelni Selektor

Kako prenosi prestižni finansijski magazin Forbs, njegovo bogatstvo procenjuje se na 1,1 milijardi dolara.

Ovaj 44-godišnji osvajač 20 Grend slem titula, sa 310 nedelja na prvom mestu ATP liste, treći je u istoriji tenisa po zaradi sa turnira sa 131 milionom dolara.

Zahvaljujući svom imenu i popularnosti u celom svetu sklopio je brojne unosne sponzorske ugovore tokom svoje karijere, pa je 16 godina uzastopno bio najplaćeniji teniser sveta, a 2020. i najplaćeniji sportista generalno sa zaradom od 106,3 miliona dolara (bruto) samo u toj godini.

Osim toga, tokom dvadeset godina saradnje sa kompanijom Najki je zaradio 150 miliona dolara, a 2018. je sa japanskim Juniklom potpisao desetogodišnju saradnju vrednu 300 miliona.

Tako je Federer bio tek sedmi sportista u istoriji koji je tokom igračke karijere prešao granicu od milijardu dolara bruto zarade i tako se pridružio elitnom klubu u kojem su košarkaš Lebron Džejms, golferi Tajger Vuds i Fil Mikelson, fudbaleri Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi te bokser Flojd Mejveder.

Kako je teniser postao milijarder?

Počeo je kao dodavač lopti u rodnom Bazelu

Međutim, ono što je Švajcarca učinilo aktivnim milijarderom je značajan udeo manjinskog suvlasništva u švajcarskoj kompaniji za patike i odeću On, a koji Forbs procenjuje na 375 miliona dolara.

Federer je prvi put saznao za kompaniju kada je njegova supruga Mirka počela da nosi njihove patike, a ubrzo je stupio u kontakt sa osnivačima On, Dejvidom Alemanom, Olivijeom Bernhardom i Kasparom Kopetijem.

Godine 2019. Federer je uzeo vlasnički udeo u brzo rastućem biznisu, koji je tada bio fokusiran na patike za trčanje.

Nije želeo da bude pasivni investitor, već se složio da pomogne brendu u razvoju patika za tenis i linije odeće za svakodnevni život. Taj rizik se isplatio za samo dve godine, kada je On 2021. izašao na njujoršku berzu, a Federer je držao udeo procenjen na oko 3%.

Kompanija sada ima tržišnu kapitalizaciju od skoro 15 milijardi dolara, a njene akcije su porasle za 86% od IPO cene, čineći Federerov udeo vrednim više od 375 miliona dolara.

"Rodžer je bio akcelerator", rekao je Mark Maurer, tadašnji suvlasnik i izvršni direktor On-a, za Forbes 2023. godine, "Mi smo uglavnom hteli da otvorimo vrata i jasno smo znali da je tenis sledeći sport. Imali smo mnogo sreće što je Rodžer krenuo na tu misiju zajedno sa nama".

"Možeš biti veliki sportista na terenu, ali se nećeš dopadati svakome"

Takođe, Federer ima bogate sponzorske ugovore sa kompanijama Lint, Mercedes-Benc, Roleks i Moe&Šadon, koje su sinonim luksuza koji se poklapa sa njegovim elegantnim teniskim stilom i netaknutom reputacijom. 

"Njegov karakter i dopadljivost su velika stvar. Možeš biti veliki sportista na terenu, ali se nećeš dopadati svakome. On je nekako šarmantan, dobro izgleda, veoma je pristojan. Sofisticiran je i njegovi brendovi to odražavaju", kaže Liza Delpi Nejroti, direktorka programa za sportski menadžment na Univerzitetu Džordž Vašington.

Federer je ostvario impresivne prinose i sa nekim drugim ulaganjima. Godine 2013. osnovao je menadžersku kompaniju Team8 zajedno sa svojim dugogodišnjim agentom Tonijem Godsikom, a četiri godine kasnije su kreirali Lejver kup, godišnje timsko tenisko takmičenje u kojem se sastaju šest evropskih igrača protiv šest igrača iz ostatka sveta.

Ovaj događaj, koji je sada zvanični deo ATP ture i redovno privlači velike zvezde, prema Sports biznis žurnalu, konstantno je bio profitabilan — osim 2023. godine, kada su ulaganja išla u unapređenje infrastrukture.

Lejver kup ove godine, koji je planiran da se održi u San Francisku u septembru, očekuje prihod od preko 20 miliona dolara iz sponzorstava i prodaje karata/gostoprimstva.

Njegovo bogatstvo će još da raste

Federer bi uskoro mogao da ima još jedan uspešan projekat. Godine 2021. učestvovao je u Series D investicionom krugu vrednom 235 miliona dolara za NotCo, čileansku kompaniju koja razvija biljnu hranu.

Među ostalim poznatim investitorima u tom krugu bili su vozač Formule 1 Luis Hamilton i bubnjar benda Ruts, Kvestlav. Procena vrednosti startapa tada je bila 1,5 milijardi dolara. 

Godinu dana kasnije, NotCo je prikupio još 70 miliona dolara kako bi pokrenuo B2B jedinicu za licenciranje svojih alata veštačke inteligencije drugim proizvođačima hrane.

Međutim, Federer može da bude strpljiv sa svojim kapitalnim ulaganjima, jer i dalje sarađuje sa više od desetak partnera iz vremena svoje karijere, uključujući operatera privatnih aviona NetJets, brend naočara Oliver Peoples i banku UBS (koja je 2023. preuzela njegovog sponzora Credit Suisse).

Među njegovim prednostima za oglašivače, Federer ostaje popularniji od gotovo svakog drugog tenisera, sa 43,5 miliona pratilaca na Facebooku, Instagramu i X (nekada Twitter) — što je drugo mesto odmah iza Rafaela Nadala sa 51,6 miliona, prema marketinškoj agenciji Two Circles.

U međuvremenu, Federer je zabeležio stopu angažovanja od 2,3% na tim društvenim mrežama u poslednje tri godine, skoro duplo više od Đokovića sa 1,2% i više od četiri puta više od Nadala sa 0,5%.

Klub sportskih milijardera

"Mislim da je to trajno", kaže profesorka  Delpi Nejroti, govoreći o Federerovoj vrednosti kao ambasadora brenda, "Mislim da će moći da to održi".

A sada kao pravi milijarder je takođe tek sedmi sportista u ovoj ekskluzivnoj grupi u kojoj je pionir bio još jedan bivši teniser Jon Cirijak, šampion Rolan Garosa iz 1970. te bivši olimpijac rodne Rumunije u hokeju na letu sa ZOI 1964, koji se obogatio ulaganjima nakon pada komunizma i postao milijarder 2007, a sada je "težak" oko 2,3 milijarde dolara.

Cirijaku se 2014. prvi pridružio najbolji košarkaš svih vremena Majkl Džordan čiji se bogatstvo sada procenjuje na 3,8 milijardi, a kasnije još jedan košarkaš Medžik Džonson koji danas "vredi" 1,5 milijardi.

Tu je bio i bivši "šesti igrač" Milvoki Baksa Džunior Bridžmen koji je kao košarkaš zarađivao 350.000 dolara po sezoni, ali je kao vlasnik lanca restorana brze hrane i saradnjom sa Koka-kolom stekao 1,4 milijarde dolara pre nego što je u martu ove godine umro od srčanog udara u 71. godini.

Jedini preostali sportisti koji su milijarderi su još Džejms sa 1,2 milijarde i Vuds sa 1,3 milijardi.

Podeli:

loader

Komentari 18

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

"Ne napadajte nas zbog gluposti"

Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".

B92

12:18

12 h

Latest Novo Sport Sport b92 Video Video Menu Menu