Tenis 91

13.4.2024.

16:23

Sinera sputali sudija i povreda – Cicipas ga dokrajčio!

Grčki teniser Stefanos Cicipas plasirao se u finale, pobedom nad Janikom Sinerom rezultatom 6:4, 3:6, 6:4.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER

Dvostruki šampion Monte Karla uspeo je da nanese tek drugi poraz u sezoni drugom igraču planete, koji je bio blizu trijumfa.

Imao je Janik brejk prednosti u odlučujućem setu. Trebalo je da stigne i do duplog brejka, da je sudija Oreli Tort uočila očigledan aut prilikom drugog servisa Stefanosa na brejk lopti.

Počeli su potom i bolovi u nozi kod Sinera, nije pomogao ni lekar, što je Cicipas iskoristio i u finišu odlučujućeg seta stigao do preokreta, a potom i pobede.

Na početku meča bilo je jasno da Cicipasove partije iz prethodne nedelje nisu samo puka slučajnost.

Eliminisao je ozbiljna imena poput Zvereva i Hačanova, a ovaj turnir je osvajao u dva navrata, tako da Sineru nije bilo nimalo prijatno.

Odmah je Cicipas imao brejk loptu, koju nije iskoristio, pošto je Italijan ubacio servis kada je bilo najpotrebnije.

To mu nije pošlo za rukom u trećem gemu, koji je okončao duplom greško, što je značio i brejk za Grka.

Cicipas je lagano držao svoj servis, niti jednom se nije igralo na razliku, a u nekoliko navrata je pretio i na protivnikovom servisu.

Cicipas je osigurao povratak u Top 10 od ponedeljka

Budio se Janik polako, ali sigurno, međutim, nedovoljno, pa je Stefanos posle 44 minuta igre poveo na ovom susretu, 6:4.

Kao da je Cicipas početkom drugog seta odstupio od igre koja mu je donela vođstvo, što je Siner iskoristio ranim brejkom.

Imao je Janik u šestom gemu novu šansu da slomi u potpunosti Grka, međutim, ovaj se izvukao i umalo mu naudio u narednom gemu.

Cicipas će najviše žaliti za šansama u devetom gemu, u kojem je Siner servirao za izjednačenje u setovima.

Imao je čak pet brejk šansi, ali je Siner kod svake imao pravo rešenje, da bi posle 56 minuta iskoristio drugu set loptu i tako obezbedio odlučujući set.

Siner je treći set krenuo kao i drugi, ranim brejkom, koji je mogao da duplira i u petom gemu, kada ga je sudija Oreli Tort oštetila.

Cicipas će u finalu igrati sa boljim iz duela Đoković – Rud

Na jednoj od brejk lopti, sudija je napravila previd – nije videla očigledan aut posle drugog servisa Cicipasa, koji je nešto kasnije ovaj poklon iskoristio i nastavio u stopu da prati rivala.

Siner je posle sedmog gema morao da traži medicinski tajm-aut zbog bola u desnoj nozi, da bi potom morao da se suočava sa više brejk lopti. Petu je Cicipas iskoristio i tako se vratio u meč.

Siner se jedva kretao u finišu trećeg seta, Cicipas je dodatno povisio ritam i u 10. gemu napravio ključni brejk vredan finala.

5:4 – Siner u velikom problemu

Ne samo da je ispustio brejk prednosti, nego su bolovi u nozi postali još veći.

Ponovo je zatražio medicinski tajm-aut.

16:14

16:13

4:4 – Cicipas se vratio!

Pao je Siner, da li zbog povrede, da li zbog pritiska koji pravi Cicipas...

Stigao je Grk do dve brejk lopte, ali je prvu Janik spasao dobrim servisom.

Kod druge je Cicipas odigrao jako loš bekhend u mrežu.

Upisao je Italijan viner, stigao do gem lopte, ali je napravio neiznuđenu grešku i tako produžio ovaj gem.

Usledio je nekontrolisani forhend Sinera, da bi kod brejk lopte, nakon sjajne defanzive Cicipas odigrao očajan bekhend.

15:59

3:4 – Medicinski tajm-aut

Nakon sigurnog gema Cicipasa, Siner je odlučio da zatraži medicinski tajm-aut zbog bola u nozi.

15:52

15:51

2:3 – "Oštećeni" Siner propustio brejk šanse

Dosta nekontrolisanih udaraca Cicipasa, a nakon jednog takvog Siner je stigao do nove brejk šanse.

Nije se dao Stefanos, odserviravši as u pravom momentu.

Ipak, Siner je upisao novi viner iz bekhenda, koji mu je doneo novu brejk priliku, koju je Cicipas spasao agresivnom igrom.

Interesantno, sudija nije videla ogroman aut prilikom drugog servisa Cicipasa na brejk lopti.

Morao je ovaj gem da izgubi Cicipas, ali nije.

15:40

1:2 – Cicipas se smirio

Siner i dalje ima prednost brejka, ali je Cicipas uspeo da se upiše na semafor u odlučujućem setu.

Ima još vremena za ribrejk, ali za to će biti potreban znatno viši nivo igre.

15:34

15:32

0:1 – Rani brejk Sinera

Bila je jedna sumnjiva situacija na štetu Cicipasa pri rezultatu 15:15, da bi ubrzo Siner stigao do brejk lopte.

Promašio je forhend Stefanos i tako dopustio brejk.

15:24

15:22

3:6 – Siner osvojio drugi set

Pravo niotkuda, u poslednjem trenutku, obezbedio je Cicipas dve brejk lopte.

Kod prve je Siner odigrao forhend viner, dok je kod druge ubacio dovoljno dobar prvi servis.

Cicipas je potom izbacio bekhend u aut, ali je onda u narednom poenu "očistio" liniju po paraleli iz forhenda.

Bio je pasivan Siner pri rezultatu 40:40, pa je Cicipas došao do treće brejk lopte u ovom gemu, ali uzalud.

Međutim, maratonski gem je nastavljen novom greškom Sinera, a potom i dovoljno dobrim napadom na novoj brejk lopti za Cicipasa.

Imao je Stefanos još jednu do kraja, ali je Siner sa dva izvrsna forhenda stigao do druge set lopte, koju je na kraju, konačno, iskoristio.

15:08

15:03

2:5 – Siner spasao brejk loptu

Imao je priliku Cicipas da kazni neke loše odluke Sinera, ali ga je izdao bekhend na brejk lopti.

Siner je potom ubacio prvi servis na "đusu", da bi do gema došao projektilom iz forhenda.

14:59

14:56

2:4 – Siner imao još jednu brejk loptu

Imao je Siner brejk loptu koja je mogla da mu praktično donese i drugi set, ali se Cicipas izvukao, uprkos tome što je promašio prvi servis.

Gem je okončao sigurnom forhend dijagonalom.

14:52

14:47

1:4 – Siner odbio nalet

Zapretio je Cicipas, došao do 15:30, ali je Siner vezao tri poena i nastavio da gazi ka izjednačenju u setovima.

14:44

1:3 – Cicipas se upisao

Prvi servis gem za Cicipasa, u kojem je imao više asova, nego u celom meču.

Odstupio je od igre koja mu je donela vođstvo u setovima, ali je u ovom gemu podsetio na predstavu iz prvog dela susreta.

14:36

0:2 – Siner "brejknuo" Cicipasa

Siner je sigurno startovao drugi set, odservirajuć i prvi as.

Već u narednom gemu je stigao i do prve dve brejk lopte na susretu.

Usledilo je nadmudrivanje na mreži i poen za Sinera, vredan brejka.

5:4 – Cicipas servira za prvi set

Cicipas je stigao nadomak osvajanja prvog seta, a za to mu je potrebno da osvoji još jedan gem.

Siner je u prethodnom "raspalio" forhend brzinom većom od 170 km/h.

14:17

Ako vas zanima žreb za Barselonu

14:12

4:3 – Siner se budi

Cicipas kruzira kroz svoje gemove, zahvaljujući sigurnom servisu.

Ne propušta priliku ni da u servis gemovima Sinera zapreti i odigra agresivno.

Budi se polako i Siner, koji hvata zalet, ulazi u ritam, ali Stefanos i dalje ima prednost brejka.

14:08

14:03

3:2 – Potvrda brejka

Lako je Cicipas potvrdio brejk, da bi onda i Siner bez problema, ali i bez izgubljenog poena, osvojio svoj servis gem.

13:57

13:55

2:1 – Cicipas napravio brejk!

Cicipas je svoj prvi servis gem rešio rutinski, da bi u narednom opet pretio Sineru, došavši do 15:30 posle fenomenalne forhend paralele, koja je bila odgovor na pređašnji Sinerov bekhend pasing-šot.

"Šamarao" je iz forhenda Cicipas i u narednom poenu, a to mu se isplatilo, pošto je stigao do dve vezane brejk lopte.

Prvu je Siner spasao servisom, ali je potom odservirao duplu grešku.

13:49

13:48

0:1 – Siner spasao brejk loptu

Odmah je Cicipas stigao do 0:30, a onda i do brejk lopte, sjajnom forhend dijagonalom.

Mučio je Sinera servis u uvodnom gemu, ali ga je ubacio kada je bilo najpotrebnije.

Siner je dodao gas i prebrodio prve probleme na meču.

13:40

13:35

Statistika

13:34

Cicipas i Siner na terenu

Prvi polufinalisti su na glavnom terenu Monte Karla.

13:17

Cicipas i Siner u Monte Karlu

Cicipas je osvojio titule u Monte Karlu 2021. i 2022, a prošle godine je stigao do četvrtfinala.

Siner je prošle sezone došao do polufinala i to mu je najveći uspeh u Kneževini do sada.