Crna Gora "preslišala" Bugarsku i zakoračila ka Evrobasketu
Košarkaši Crne Gore ostvarili su ubedljivu pobedu nad Bugarskom rezultatom 85:60 u "Bemax areni" u Podgorici, čime su napravili značajan korak ka plasmanu na Evropsko prvenstvo koje će naredne godine biti održano u Letoniji, Poljskoj, Finskoj i Kipru.
Izvor: B92.sport/RTCG
Edijs Palens / Xinhua News / Profimedia
"Crveni" su nakon tri utakmice u grupi D zabeležili dve pobede uz jedan poraz, a uz odličnu koš-razliku protiv direktnih rivala za 2. i 3. mesto (Švedska i Bugarska), deluje da im je plasman gotovo osiguran. Ipak, selektor Boško Radović i njegov tim već u ponedeljak imaju priliku da i matematički osiguraju prolaz pobedom u Botevgradu protiv Bugarske.
Radović je utakmicu započeo petorkom u sastavu Kendrik Peri, Luka Bogavac, Dino Radončić, Marko Simonović i kapiten Bojan Dubljević, koji su dominirali u defanzivi, ali su se mučili sa napadom, naročito u ranoj fazi meča. Amerikanac Peri, u svom poslednjem nastupu pred podgoričkom publikom pre nego što ga zameni Čarli Mur, otvorio je utakmicu sa sedam uzastopnih poena, dok je Bogavac dodao još dva za početnih 9:5.
Bugari su se držali zahvaljujući pogocima Dimitra Dimitrova i Brendona Janga, ali su domaći serijom poena sredinom druge četvrtine prelomili utakmicu. Trojka Nikole Ivanovića za 32:20 na početku 15. minuta bila je uvod u potpunu kontrolu Crne Gore, koja je na poluvremenu vodila sa 44:27.
Početkom drugog poluvremena Crna Gora je stigla do prednosti od 19 poena (46:27), ali je usledio pad u igri. Bugari su, predvođeni Pavlinom Ivanovom, trojkama uspeli da smanje na 57:48 u 28. minutu. Ipak, Ivanović i Todorović su odgovorili u pravom trenutku, čime su domaći presekli nalet gostiju.
U poslednjoj četvrtini "crveni" su zaigrali agresivnije u odbrani, a ključne poene postigli su Dubljević i Peri, dok su Radončić i Simonović zakucavanjima osigurali konačnih +25 (85:60).
Čak i u slučaju da Crna Gora izgubi preostale utakmice, što se čini malo verovatnim, teško je zamisliti da neće biti među tri najbolja tima u grupi. Njihovi rivali, poput Bugarske, pokazuju nedostatak kvaliteta, dok je situaciju dodatno zakomplikovao poraz svetskog prvaka Nemačke protiv Švedske (73:72).
Sedam Evroliga, dva evropska zlata, titula u WNBA, nebrojano MVP priznanja i izbora u prvu petorku... Kada sve to stoji uz nečije ime, jasno je da je šampionski gen odradio svoje.
Košarkaši Crvene zvezde oprostili su se od učešća u ovosezonskom izdanju Evrolige, nakon što ih je u plej-autu elminisala Barselona (80:72) koja će na megdan Monaku u meču vrednom mesta u plej-ofu.
Ne postoji bolji način od da pobedom nad "večitim" rivalom (3:0) stavite tačku na još jednu superligaškiu sezonu. Fudbaleri Zvezde su to uradili, ali da li su i svi zavredeli prelaznu ocenu.
Partizan je odigrao još jedan prilično razačaravajući "večiti" derbi, iako je imao više razloga i motiva za borbu od Crvene zvezde. I ponovo je prošao isto kao i pre dva meseca.
Kao pred svaki plej-of "večiti" derbi u prethodnih osam godina, ni ove nema mnogo neizvesnosti oko pitanja šampiona, ali će po prvi put Crvena zvezda titulu moći da proslavi baš protiv Partizana.
Fudbaleri Crvene zvezde dočekuju Partizan u trećem kolu plej-ofa Superlige Srbije (18.00), a samo i bod iz tog meča će im biti dovoljan da i matematički osiguraju devetu titulu u nizu.
U našoj kući se oduvek znalo – kad igra Partizan, pravila velikog sveta prestaju da važe. To su one večeri kada se večera jede s nogu, kada se na svaku sudijsku odluku odgovara kao da je lična uvreda – i kada moj tata postaje najglasniji čovek na svetu.
Karlos Alkaras se "preopteretio", stradao je zglob i zbog toga ga neće biti na Rolan Garosu. Dužina pauze – neodređena. Janiku Sineru se otvara put, a šanse su porasle i Novaku Đokoviću.
Evropska komisija je saopštila da namerava da naloži kompaniji Meta da ponovo omogući besplatan pristup rivalskim asistentima veštačke inteligencije (AI) na platformi WhatsApp.
Izvršni direktor kompanije OpenAI Sem Altman izvinio se danas zajednici u Kanadi pogođenoj masovnim ubistvom, jer nalog napadača na ChatGPT-ju nije bio prijavljen policiji.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar