Turci već viđeni u polufinalu – imaju li Litvanci rešenje za Janisa?
Pred nama su prva dva četvrtfinalna meča Evrobasketa: Turska – Poljska (16h) i Litvanija – Grčka (20h).
Izvor: FIBA
FIBA
Nakon što su izašle kao pobednici iz teških mečeva osmine finala, Turska i Poljska jure ka nečemu većem na FIBA Evrobasketu 2025.
Ove dve ekipe sastaće se u vrlo zanimljivom uvodnom meču četvrtfinala, koji nosi veliku težinu.
Poljska želi da nastavi svoju bajku, dok Turska, još uvek neporažena, želi da konačno dođe do medalje posle više od dve decenije.
Sofascore
Da li ste znali?
Turska je u četvrtfinalu prvi put od 2009, ali je pobedila u samo jednom od prethodna četiri nastupa među osam najboljih – Hrvatsku 2001.
Poljskoj je ovo četvrto četvrtfinale u istoriji, a pokušaće da se drugi put zaredom plasira u polufinale.
Ergin Ataman ima 67% pobeda na Evrobasketu (12/18), što je najbolji procenat pobeda za jednog selektora Turske u ovom takmičenju.
Ulog je ogroman za Tursku, koja se pozicionirala kao jedan od glavnih kandidata za postolje, čime je na sebe preuzela i teret očekivanja.
Međutim, da bi to ostvarili, moraće da ispišu novu istoriju — Turska se među četiri najbolja plasirala samo dva puta do sada: 1949. i 2001. godine na domaćem terenu.
Poljska takođe ima svoje ambicije, a Igor Miličić ponovo predvodi grupu pouzdanih i čvrstih igrača koji se nikome ne povinuju i uvek su spremni za iznenađenja.
Upravo to se dogodilo 2022. kada je Mateuš Ponitka odveo Poljsku u polufinale, a sada pokušava da ponovi taj uspeh — ovoga puta uz pomoć Džordana Lojda.
Može li ovaj dinamični duo nadigrati Alperena Šenguna i ekipu?
Klasik evropske košarke
Litvanija i Grčka boriće se za mesto u polufinalu Evrobasketa 2025 u pravom klasiku evropske košarke.
Ne treba ni naglašavati koliko tradicije je na kocki — dve nacije sa duboko ukorenjenom košarkaškom kulturom i ukupno 12 medalja sa Evrobasketa u svojim vitrinama spremaju se za okršaj.
A tu je i NBA okršaj: Jonas Valančunas i Janis Adetokumbo idu jedan na drugog.
Sofascore
Da li ste znali?
Litvanija je dobila četiri od poslednjih šest mečeva protiv Grčke na EP, ali su Grci slavili u poslednjem susretu 2017. u 1/8f.
Grčka ima drugu najbolju preciznost za tri poena na turniru – 40,7%, dok su samo dve ekipe manje precizne od Litvanije u tom segmentu – 27%.
Litvanija beleži prosečno 42,2 skoka po utakmici na Evrobasketu 2025 – više od bilo koje druge ekipe.
Ipak, Grčka je dozvolila protivnicima više od 40 skokova samo jednom na turniru.
Pripremite se, jer u Rigi će biti gužva – brojni Litvanci stižu da podrže svoje nacionalne heroje u potrazi za prvim plasmanom u polufinale posle cele decenije.
Nakon što su izbacili Letoniju, Litvanci se sada mogu smatrati timom sa prednošću domaćeg terena.
Ali pred njima je veliki izazov — Janis Adetokumbo je na misiji da odvede Grčku u polufinale prvi put posle 16 godina, a dvostruki šampioni su gotovo bez greške u tom pohodu.
Jedini poraz su pretrpeli od Bosne i Hercegovine, kada Janis nije igrao, dok je Litvanija izgubila samo od Nemačke, svetskog prvaka.
Teško je izdvojiti samo jedan duel u ovom uzbudljivom meču: bilo da je to trenerski dvoboj legendi Spanulisa i Kurtinaitisa, ili borba pod košem između Valančunasa i Janisa.
Nakon povrede Rokasa Jokubaitisa, Arnas Velička se istakao u litvanskom bekovskom paru, ali sada ga čekaju Kostas Slukas i Tajler Dorsi.
Bez sumnje — ovo je utakmica koju ne treba propustiti.
Veliki šok viđen je u Bolonji u poslednjem susretu 26. kola Evrolige, pošto je "fenjeraš" Asvel napravio ogromno iznenađenje i savladao Virtus rezultatom 80:70.
Kaj Runi (16), sin legende Mančester junajteda Vejna Runija, navodno je dobio ponudu za novi ugovor od "Crvenih đavola", nakon što je ostavio veoma dobar utisak u klupskoj akademiji.
Nenad Stojaković, trener fudbalera Partizana, govorio je na konferenciji za medije pred meč 22. kola Superlige protiv Radnika, te se dotakao i spekulacija oko njegovog odlaska iz Humske.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković se plasirao u finale Australijan opena nakon maratonskog meča i pobede nad Italijanom Janikom Sinerom sa 3:2 – po setovima je bilo 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.
Kaj Runi (16), sin legende Mančester junajteda Vejna Runija, navodno je dobio ponudu za novi ugovor od "Crvenih đavola", nakon što je ostavio veoma dobar utisak u klupskoj akademiji.
U utakmici koja je po rezultatu bila ubedljiva, a po utisku još ubedljivija, Partizan je protiv Panatinaikosa (78:62) pokazao kako izgleda timska pobeda u punom značenju te reči.
Košarkaši Partizana od 20 sati i 30 minuta dočekuju ekipu Panatinaikosa u meču 27. kola Evrolige, a ovo je sve što treba da znate o predstojećem susretu u Beogradskoj areni.
Šlep službu niko ne voli, ali životne situacije nas nekad nateraju da moramo da ih pozovemo. Dodatna "so na ranu" može biti ako morate da šlepate automobil sa automatskim menjačem.
Izuzetno redak i legalan za drumsku vožnju McLaren F1 GTR, jedan od svega 28 ikada napravljenih, uskoro će se pojaviti na aukciji sa procenjenom cenom od 15,5 miliona funti (17,8 miliona evra).
Geely Auto bio je među retkim kineskim proizvođačima automobila koji su u januaru zabeležili rast prodaje, a ključni pokretači bili su snažan izvoz i odlični rezultati hibridnih modela.
Netflixov direktor Ted Sarandos našao se usred oštrog političkog sukoba u američkom Kongresu, tokom svedočenja pred Senatorskim pododborom za antimonopolska pitanja povodom pokušaja kompanije da kupi veliki deo Warner Bros Discovery (WBD).
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar