Preko Partizana i Transilvanije do dresa reprezentacije
Neki igrači jednostavno preskoče neke korake u karijeri i popnu se odmah na vrh i tu se zadrže, a neki moraju da se vrate par koraka unazad kako bi izgradili karijeru.
Jedan od njih je Dušan Miletić, koji se kao mlad igrač istakao u KLS-u i brzo dobio poziv Partizana.
Njegov prvi ozbiljan korak u profesionalnu košarku desio se 2017. godine, kada je potpisao za Slogu iz Kraljeva. U tom periodu, dok je još sazrevao kao košarkaš, sticao je dragoceno iskustvo i učio da dominira ispod obruča.
Ambicija i talenat su ga odveli nekoliko koraka dalje – u martu 2019. postao je član Partizana. Ipak, mladom Miletiću je bilo teško da se nametne u crno-belom dresu.
Kako bi nastavio da napreduje, usledile su dve pozajmice u Borac iz Čačka. Upravo tamo, gradio je svoj identitet, a u sezoni 2020/21 beležio je prosečno više od 7 poena i više od 4 skoka po meču.
Imao je i jedan spektakularan meč protiv Mege u ABA ligi, gde je ostvario tripl-dabl sa 24 poena, 13 skokova i 13 asistencija, a to je bio znak da u njemu ima ogroman potencijal.
Vratio se u Partizan u sezoni 2021/2022, ali nije uspeo da se nametne Željku Obradoviću i ostane u crno-belom dresu. Tada je kao konkurente na centarskoj poziciji imao Matijasa Lesora i Alena Smajlagića.
Marko Đoković/STARSPORT
Svega pet utakmica u ABA ligi i tri minuta u Evrokupu, što je bilo znak da treba da nastavi dalje.
U avgustu 2022. godine napustio je Beograd, nije dočekao da zaigra u Evroligi sa Partizanom, otišao je par koraka unazad, kako bi nastavio da gradi karijeru.
Potpisao je za Đironu, gde je u 34 meča pokazao stabilnost, borbenost i želju za napretkom. Odigrao je 34 utakmice za španski tim u ACB ligi i prosečno beležio 7,1 poen uz 4,1 skok po meču.
Ipak, u Đironi je mogao dosta da nauči, pošto je ni manje ni više za mentora imao legendarnog Marka Gasola, koji se tada vratio iz NBA lige kako bi završio karijeru Španiji.
Španiju je posle jedne sezone zamenio Poljskom, u julu 2023. godine Miletić je potpisao za Šljonsk, gde je pokazao da može da igra na visokom nivou.
U Evrokupu se te sezone iskazao u punoj meri, prosečno je imao 14,9 poena uz 6,8 skokova i 1,8 asistenncija. Bio je dominantan, pouzdan, retko ko je mogao da ga zaustavi.
Iako je imao sjajnu sezonu u Poljskoj, nije se tu zadržao, već je odmah naredne godine potpisao za Spartak iz Subotice.
Dobrim partijama je privukao i pažnju na sebe, pa je dobio poziv za kvalifikacije za Evrobasket 2025. godine, ali nije dobio pravu šansu u reprezentaciji, svega pet minuta u dva meča.
U Spartaku je prosečno imao 9,5 poena, hvatao solidan broj skokova (6) i svojim prisustvom učvršćivao reket Subotičana.
Značajan preokret se dogodio u 2025. godini, kada je potpisao za Kluž iz Napoke (oblast Transilvanija).
Sofascore
Klub iz Transilvanije ima velike ambicije, a Miletić je doveden kao jedan od stubova unutrašnje strukture ekipe. U vrlo kratkom roku je dao svoj doprinos – već u 4. kolu Evrokupa postao je MVP kola, zahvaljujući odličnom učinku (17 poena, 13 skokova, 3 asistencije, 2 blokade).
Sa Klužom je na početku sezone osvojio i trofej – Rumunski superkup.
S obzirom da evroligaši neće da puste svoje igrače, to je prilika za Miletića da zablista u dresu "Orlova", a možda da mu se otvori put i bude u timu koji će otići na Svetsko prvenstvo.
Postepeno je skupljao iskustva, napredovao, učio od velikih trenera i igrača, i sada, u zrelim godinama, dobija priliku da pokaže sav svoj potencijal. Njegov put do sada je bio inspirativan, a ono što je pred njim može biti dobra šansa za nastavak karijere, pa možda jednog dana da se oproba i u Evroligi.
Ako Miletić nastavi ovim tempom, nema sumnje da će postati važno ime u klubu i reprezentaciji.
Prema rečima doskorašnjeg pomoćnika u Partizanu Đozepa Marije Iskijerda, Đoan Penjaroja bi naredne nedelje trebalo da bude zvanično predstavljen kao novi trener crno-belih.
Američki košarkaški analitičar Brajan Vindhorst izneo je zanimljive detalje iza kulisa reprezentacije Srbije u periodu oko Svetskog prvenstva 2023. godine, otkrivši da odnosi između kapitena nacionalnog tima Bogdana Bogdanovića i tadašnjeg selektora Pešića.
Trener Mege i selektor juniorske reprezentacije Srbije Vule Avdalović dugo je u vrhu srpske košarke kada je reč o radu sa mladim igračima. Za B92.sport je govorio o pogledu na razvoj mladih talenata, sistem treninga i prelazak iz juniorskog u seniorski nivo.
Dosad je u B92.sport skeneru tradicija nalagala pojedinačno ocenjivanje učinka svakog košarkaša, ali nakon onoga što se dogodilo u Kaunasu – "papir" ostaje prazan.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar