Počinje li nova NBA dinastija u Oklahomi? Kakve su Denverove šanse?
Zapadna konferencija možda nije bila toliko "duboka" kako se očekivalo na početku prošle sezone, ali je ipak ostvarila 55% pobeda protiv Istoka, što joj je treći najbolji rezultat u poslednjih deset godina.
Jasno je — Zapad je i dalje dominantniji deo lige.
Oklahoma Siti Tander osvojili su Zapad sa čak 16 pobeda više od drugoplasiranog tima, a potom i prvu titulu u istoriji franšize, kao najmlađi šampioni u poslednjih 48 godina.
Da li je to početak nove dinastije?
Tander će sasvim sigurno biti favoriti i u sezoni 2025/2026, prema analizi ESPN, ali njihova plej-of kampanja nije bila toliko ubedljiva kao regularna sezona.
U međuvremenu, konkurencija na Zapadu značajno je ojačala.
Hjuston Roketsi, drugoplasirani tim, doveli su Kevina Durenta, dok će Los Anđeles Lakersi, trećeplasirani, imati na raspolaganju značajno spremnijeg Luku Dončića tokom cele sezone.
I Denver Nagetsi, koji su Tander odveli do sedme utakmice u doigravanju, takođe su unapredili svoj sastav.
Nagetsi su već devet sezona zaredom među sedam najboljih ekipa po ofanzivnom učinku, a prošla sezona bila im je najbolja u tom periodu – postizali su čak 5,2 poena više na 100 poseda od ligaškog proseka.
Ipak, taj ofanzivni vrhunac došao je uz cenu: najgoru defanzivnu sezonu u poslednjih sedam godina, sa 1,4 poena više primljenih od proseka.
Dominacija u reketu je bila ključ: postizali su 57,6 poena iz reketa na 100 poseda, najviše u poslednjih 12 sezona.
Uz to su bili najprecizniji u reketu (60,9%), a 54% njihovih šuteva dolazilo je iz tog prostora, što ih je stavilo na drugo mesto po učestalosti šutiranja iz reketa – jedino su Njujork Niksi bili među Top 10 u obe kategorije.
Pojedinačni napredak bio je primetan:
Eron Gordon je napravio ogroman skok u šutu za tri poena – sa 29,0% na 43,6% (75/172), što je najveći napredak među 215 igrača sa najmanje 100 pokušaja u obe sezone.
Kristijan Braun je povećao svoj efektivni procenat šuta sa 52,5% na 63,4%, što je drugi najveći skok među 214 igrača sa preko 300 pokušaja.
Ključno pitanje: Da li bi Denver trebalo da poveća broj šuteva za tri poena?
Imagn Images / ddp USA / Profimedia
Uprkos efikasnosti u reketu, Nagetsi su u čak 55 utakmica primili više poena izvan linije za tri nego što su postigli – najviše u ligi.
Ipak, imali su pozitivan skor (28-27) u takvim mečevima, što je uspelo još samo Tanderu, Roketsima i Pejsersima.
Statistika jasno govori: kada nisu bili nadigrani sa distance, imali su skor 22-5.
Denver već godinama ima ogroman pad u igri kada Jokić nije na terenu – čak -9,2 poena na 100 poseda u poslednje četiri sezone.
Dolazak Jonasa Valančunasa trebalo bi da ublaži taj problem i obezbedi stabilnost u trenucima kada MVP trostruki napusti igru.
Uz sve slabosti, Jokić i dalje ostaje ključ Denverove igre – nijedna ekipa nema rešenje za njega, a u dve poslednje sezone Nagetsi su bili najnezgodniji protivnik za kasnije šampione.
Selektor reprezentacije Irana Amir Ghalenoei oštro je kritikovao organizaciju Svetskog prvenstva nakon remija njegove ekipe protiv Novog Zelanda (2:2), tvrdeći da su stalne promene putovanja i logistički problemi ozbiljno uticali na tim.
Fudbalska reprezentacija Nemačke je silovito otvorila Mundijal pošto je u Hjustonu ubedljivo savladala selekciju Kurasaoa rezultatom 7:1 (3:1) u prvom kolu grupe E.
Reprezentativac Srbije u vaterpolu Vasilije Martinović izjavio je na početku priprema da su predstojeće Mediteranske igre prvi test za novu selekciju Srbije.
Dvejn Vašington više nije košarkaš Partizana, pošto se američki bek emotivnom porukom na društvenim mrežama oprostio od crno-belih posle dve godine provedene u Beogradu.
Reprezentativac Srbije u vaterpolu Vasilije Martinović izjavio je na početku priprema da su predstojeće Mediteranske igre prvi test za novu selekciju Srbije.
Aleksa Amanović sa dosta uspeha godinama nastupa u Kazahstanu, a posle skoro polovine sezone se nalazi na dobrom putu da sa Ordabasijem skine Kairat sa trona.
Partizan je sezonu 2025/26 završio bez osvojenog trofeja. Od šokantnog odlaska Željka Obradovića u novembru, preko uspona i padova tokom godine, do poraza od Dubaija u finalu ABA lige – analiza sezone crno-belih.
Četvrta utakmica finala ABA lige donosi duel Partizana i Dubaija u Beogradu. Dubai vodi 2:1 u seriji, a crno-beli pred svojim navijačima traže pobedu i izjednačenje u borbi za titulu.
Jedanaest je igrača na terenu u fudbalskoj utakmici, pa je isto toliko novinara redakcije B92.sport, uz svog selektora (čitaj: urednika), iznelo svoje predviđanje Svetskog prvenstva.
Za vozače je važno da razumeju kako funkcioniše ceo postupak, koje vrste registracija postoje i na koji način se formiraju troškovi koje vlasnici vozila izdvajaju svake godine.
Stručnjakinja je otkrila ozbiljan propust u FIFA-inim internim platformama koji je omogućio pristup upravljanju prenosima utakmica i poverljivim podacima bez ikakvih provera ovlašćenja.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar