Evropska košarka nalazi se na pragu istorijske prekretnice koja bi mogla trajno da promeni odnose moći na Starom kontinentu.
Prema najavama Horhea Garbahose, predsednika FIBA Evrope, u toku su pripreme za lansiranje novog elitnog takmičenja u strateškom partnerstvu sa NBA ligom. Ovaj ambiciozni projekat, usmeren ka najmoćnijim i finansijski najstabilnijim klubovima, predstavlja direktan odgovor na trenutnu dominaciju Evrolige i težnju ka uspostavljanju slobodnog tržišta.
Prvi čovek FIBA Evropa ističe da je dolazak još jednog "krupnog igrača" prirodan proces u sportskoj ekonomiji. Garbahosa podseća da su pravila Evropske unije jasna i da niko, pa ni FIBA, ne može imati trajni monopol na organizaciju takmičenja.
U intervjuu za španski list "Pais", on je otvoreno progovorio o odnosima sa suprotstavljenom stranom i viziji budućnosti.
"Kompeticija je pravilo na kome počiva slobodno tržište. Govorili su da FIBA ne može zauvek da ima monopol, zbog čega je i pokrenuta Evroliga. Takva su pravila Evropske unije, zato bi trebalo da se takmičimo. Ne znam koliko puta smo imali razgovore sa njima, u pokušaju da pronađemo rešenje. FIBA Evropa je tu kako bi ujedinila sve. Bilo bi dobro ako bismo mogli zajedno da delujemo. Ako ne, onda hajde da se takmičimo."
Dok se nezvanično spekuliše da bi "NBA Evropa" mogla da postane stvarnost već 2027. godine, Evroliga ne sedi skrštenih ruku.
Trenutni lider na tržištu planira proširenje takmičenja i nudi nove desetogodišnje licence klubovima, pokušavajući da osigura lojalnost najbogatijih timova pre nego što američki kapital i FIBA zvanično uđu u "arenu".
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar