Nova vest
b92
Košarka 18

26.11.2025.

10:04

Bratski derbi

Košarkaši Crvene zvezde dočekuju ekipu Olimpijakosa, u okviru 13. kola Evrolige.

Bratski derbi
Srdjan Stevanovic/Starsport

Utakmica između srpskih i grčkih crveno-belih je na programu od 19 časova i 30 minuta, u "Beogradskoj areni".

Zvezda i Olimpijakos ponovo se sastaju u duelu koji prevazilazi granice obične utakmice.

Očekuje nas "bratski derbi", gde se emocije prelivaju s tribina na parket. Iako dva kluba povezuju dugogodišnje prijateljstvo i posebna energija među navijačima, rivalitet na terenu nikada nije bio jači.

Upitan je i kapiten Crvene zvezde Ognjen Dobrić, kako da pobedite "braću", a da se ne naljute.

"Nema ljutnje, to je sport. Svako igra da pobedi, niko ne voli da izgubi. Tako i u ovoj utakmici. Možemo da se volimo, ali van terena. Na terenu svako gleda kako da pobedi".

Oba tima imaju identičan skor posle 12 odigranih utakmica, dele treće mesto na tabeli sa po osam pobeda i četiri poraza.

Zvezda je u prethodnom kolu poražena od Valensije u gostima sa 76:73 i sada pred svojim navijačima traži povratak na pobednički kolosek, dok sa druge strane Olimpijakos dolazi posle pobede nad Parizom na domaćem parketu (98:86).

Kada su međusobni susreti u pitanju, ova dva tima su odigrala 17 mečeva, a tim iz Pireja vodi sa 9:8. Ipak, u poslednja dva duela su slavili beogradski crveno-beli, ostvarili su obe pobede prethodne sezone.

Prvo u Beogradu sa 87:73, a potom i u dvorani "Mira i prijateljstva" u jednom specifičnom meču, gde je Zvezda bila bez centara (81:73).

Podsetimo, Zvezda i Olimpijakos su odmerili snage tokom pripremnog turnira na Kritu, a grčki tim je slavio sa 86:83.

Statistika – izjednačene ekipe

Zvezda ulazi meč kao tim koji poenterski stoji gotovo identično kao Olimpijakos – 86,5 naspram njihovih 86,9 poena. To znači da su oba sastava u sličnom ritmu, ali da Grci dolaze sa nešto stabilnijim napadačkim kontinuitetom. To se najbolje vidi kroz PIR, gde Zvezda ima 97,8, dok je Olimpijakos sa 104,2 među najboljima u ligi. Razlika od +6,4 jasno govori da su Atinjani efikasniji u kontroli poseda, strukturi i donošenju odluka.

Kada govorimo o skoku, Zvezda je tu veoma dobra, ali i Olimpijakos. Obe ekipe imaju identičan ukupan broj skokova (37,9), što retko viđamo u ovako detaljnim poređenjima. Ipak, sitne nijanse postoje: Zvezda je mrvicu bolja u ofanzivnom skoku (12,6 prema 12,3), dok je Olimpijakos za nijansu bolji u defanzivnom (25,6 prema 25,3). Ukratko – skok neće biti presudan faktor jer su tu praktično izjednačeni.

Bratski derbi
Sofascore

U domenu asistencija razlika je minimalna – 18,9 prema 19 – što ukazuje da oba tima napadaju kroz protok lopte, bez oscilacija u kreaciji. Slično je i sa ukradenim loptama, gde su potpuno izjednačeni (6,3).

Međutim, blokade i izgubljene lopte otkrivaju važne detalje. Olimpijakos i Zvezda su izjednačeni u blokadama (2,6 prema 2,4), ali najveća razlika je u izgubljenim loptama: Zvezda ima čak 14,4 izgubljene po utakmici, dok Olimpijakos ima 12,7. To je -1,7 u korist Grka, što je ozbiljan detalj u mečevima na posed-dva razlike. U derbiju ovog tipa – svaka izgubljena lopta je ključna.

Što se tiče šuta, slika je zanimljiva. Olimpijakos ima bolji procenat za dva poena (57% prema 55,2%), ali Zvezda ima značajnu prednost u procentu za tri poena – čak +3,2% (36,7% prema 33,5%). To znači da bi šut za tri mogao da bude Zvezdin glavni adut, dok će gosti više napadati reket i koristiti svoju fizikalnost u igri jedan na jedan i u "short roll" situacijama.

Ipak, jedna od najvećih razlika krije se na liniji penala. Zvezda je na 72,8%, dok je Olimpijakos na odličnih 79%. Razlika od +6,2% je ogromna, naročito u utakmicama sa velikim brojem prekršaja i visokim intenzitetom. Ako meč uđe u egal završnicu, ovo može biti presudno.

Kada je u pitanju odbrana i tu su obe ekipe izjednačene, Zvezda dozvoljava rivalima 81,5 poena, dok Olimpijakos 81. 

Kada je u pitanju Olimpijakos, posebnu pažnju treba obratiti na Tajlera Dorsija, koji beleži 17,9 poena i u odličnoj je formi ove sezone, takođe Nikolu Milutinova, koji prednjači sa indeksom 21,8 u ekipi iz Pireja i skokovima sa prosekom od 8,2, kao i Tomasa Vokapa koji beleži pet asistencija u proseku.

Takođe, tu su Saša Vezenkov, koji traži ritam, ali od njega uvek preti opasnost, kao i francuski reprezentativac i dugogodišnji NBA košarkaš Evan Furnije.

Ko nedostaje? Zvezdi bez Davidovca, Grejem debituje u EL

Bratski derbi
Dušan Milenković/Starsport

Crvena zvezda je na meču sa Olimpijakosom jača za Devonte Grejema, koji se vratio na parket i po prvi put bi mogao da zaigra u Evroligi. Start sezone je propustio zbog povrede u pripremnom periodu.

Ipak, Saša Obradović neće moći da računa na Dejana Davidovca, koji je važan šraf ekipe. Prisetimo se utakmice u Pireju od prošle sezone, gde je bio jedan od “x” faktora u pobedi nad Olimpijakosom.

Pored njega, meč propuštaju Hasijel Rivero, Tajson Karter, Ajzea Kenan, Ebuka Izundu i Džoel Bolomboj.

Kada je u pitanju Olimpijakos, trener Jorgos Barcokas ima velikih problema sa bekovima, meč propuštaju Šakil Mekisik, Janulis Larencakis, Frenk Nilikina, Kinan Evans, kao i centar Mustafa Fal.

Reči trenera

Bratski derbi
Starsport

Saša Obradović:

"Manje-više znaš. Ako je neko igrao protiv Olimpijakosa, onda sam to ja. Kroz plej-of serije i sve ostalo. Nema tu previše iznenađenja. Jedino što su sad malo promenili ekipu. Fokus je na organizovanoj igri. Umrtvljuju protivnika kontinuiranim kretnjama i tako kontrolišu tempo. Mi volimo brzo. Oni će sigurno raditi tu vrstu destrukcije. Moramo da se prilagodimo, male stvari da uradimo dobro. Znamo da su jaki u sekundarnom napadu, ofanzivnom skoku, posebno Milutinov, Vezenkov, Hol. Znamo gde završavaju akcije na početku i kraju četvrtine. Dosta smo umorni došli sa putovanja. Nije bilo intenziteta, iako smo iskoristili za pripremu utakmice".

Izvor: B92 sport

"Napredak Crvene zvezde nije samo uzlazan, oni su jedan od najboljih timova u takmičenju. Igraju izvanrednu odbranu, sa velikim intenzitetom, agresivno napadaju loptu. Ako želite da stvorite dobre napadačke situacije, morate mnogo da je kružite. Igraju sa ogromnim samopouzdanjem, jer sa skraćenom rotacijom svi dobijaju dosta minuta i dolaze do odličnih pozicija za šut. Sve u svemu, čeka nas vrlo težak zadatak i moramo da odigramo na veoma visokom nivou".

Ko sudi?

Glavni arbitar na meču biće Španac Migel Anhel Peres, a pomagaće mu sunarodnik Karlos Kortes i Saulius Racis iz Litvanije.

Poznato je da su navijači Crvene zvezde i Olimpijakosa u "bratskim" odnosima, ali na terenu nas očekuje "ratnička" atmosfera.

Zvezda će pred svojim navijačima pokušati da ostvari veoma bitnu pobedu.

Posle utakmice sa Olimpijakosom, crveno-beli će imati nešto više vremena za odmor, pošto ih tek u sledeći petak očekuje utakmica sa Barselonom, takođe pred svojom publikom.

Standings provided by Sofascore

Podeli:

Komentari 18

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

Google ukida

Google već nekoliko godina nudi prilično koristan alat koji skenira dark web kako bi pronašao bilo trag procurelih ličnih informacija. Sada, objavljeno je da se ovaj alat gasi.

B92.net

12:00

2 h

Latest Novo Sport Sport b92 Video Video Menu Menu