Poslednji voz za kontrolu finala – može li Partizan do prvog brejka u Dubaiju
Košarkaši Partizana imaju priliku da izjednače finalnu seriju ABA lige, ali i da naprave možda ključan korak ka šampionskom prstenu, kada u subotu od 18 časova gostuju ekipi Dubaija u drugom meču.
Dubai trenutno vodi sa 1:0 u seriji, pošto je u prvom susretu slavio rezultatom 99:93, a sistem takmičenja nalaže da će šampion postati ekipa koja prva stigne do tri pobede.
Iako rezultat prvog duela pokazuje da je Partizan bio konkurentan, crno-beli su tokom većeg dela utakmice jurili zaostatak koji su napravili lošim otvaranjem meča. Upravo je taj segment igre apostrofirao i trener Đoan Penjaroja, koji je posle poraza naglasio da njegov tim ne sme da dozvoli rivalu toliko lakih poena iz tranzicije i situacija "dva na jedan".
Pred drugi meč finalne serije ABA lige protiv Dubaija, Partizan poslao je jasnu poruku o poverenju u Đoana Penjaroju, pošto je španski stručnjak produžio ugovor sa crno-belima i nastaviće da predvodi tim i u narednom periodu.
"Za titulu su potrebne tri pobede, ovo je bila prva runda. Nismo klonuli duhom, moramo da izvučemo pouku i budemo spremni za naredni meč. Imali smo mnogo defnanzivnih problema tokom prvog poluvremena i početkom treće deonice. Uspeli smo da podignemo nivo igre u oba smera, vratimo se u meč posle velikog deficita, ali nismo imali dovoljno fokusa i energije da stignemo do potpunog preokreta. Imamo vremena do subote da ispravimo sve", rekao je Španac.
Poseban problem za Partizan predstavlja činjenica da nikada nije pobedio Dubai na gostujućem terenu. U dosadašnjih osam međusobnih duela, svaki put je slavio domaćin, pa će crno-beli pokušati da prekinu tradiciju baš u jednom od najvažnijih mečeva sezone.
Ukoliko uspeju da dođu do brejka i izjednače seriju na 1:1, situacija bi se značajno promenila. Naredne dve utakmice igraće se u Beogradskoj Areni, pa bi Partizan imao priliku da pred svojim navijačima dođe na korak od trofeja, pa čak i da praktično reši pitanje šampionskog prstena.
Starsport/Luka Milosavljević
Međutim, za takav scenario biće potrebno mnogo bolje izdanje nego u prvom susretu.
Jedan od detalja koji je obeležio uvodni meč finala bio je zdravstveni bilten crno-belih. Toni Džekiri nastupio je rovit, što je Dubai umeo da prepozna i iskoristi. Ekipa iz Emirata konstantno je spuštala loptu u reket, napadala unutrašnju liniju Partizana i na taj način stvarala višak, ali i otvarala prostor za šutere.
Zbog toga će upravo zaštita reketa biti jedan od ključnih zadataka crno-belih. Džekiri bi trebalo da bude spremniji nego pre nekoliko dana, ali će mnogo važnije biti kako će čitava ekipa reagovati u defanzivi.
Odbrana Partizana moraće da bude na vrhunskom nivou ukoliko želi da po prvi put slavi u Dubaiju. Razlog je jednostavan – domaćin igra u izuzetnoj ofanzivnoj formi. Dubai je na poslednja tri plej-of meča ubacio gotovo ili više od 100 poena, demonstrirajući napadački arsenal koji je tokom cele sezone predstavljao jedno od njegovih najjačih oružja.
"U plej-ofu je svaka utakmica drugačija. Za nas je sada najvažnije da se dobro odmorimo i da se pripremimo za naredni meč. Jasno je da moramo da popravimo energiju. Loše smo otvorili prvu utakmicu, posebno jer su oni dolazili do lakih poena iz uobičajenih situacija. Imali su šest ili sedam situacija dva na jedan. U finalu nije normalno da se takve stvari ponove šest ili sedam puta", rekao je Penjaroja.
Sa druge strane, Partizan može da bude ohrabren činjenicom da je uprkos svim problemima ostao u utakmici do samog kraja i da je pokazao da može da ugrozi rivala kada pronađe napadački ritam. Karlik Džons, Sterling Braun i saigrači sada imaju zadatak da to pretoče u kompletnu partiju.
Pred crno-belima je možda i najvažniji meč sezone. Pobeda bi vratila seriju na početak i prenela ogroman pritisak na Dubai pred dva susreta u Areni. Poraz bi, međutim, doveo Partizan u veoma tešku situaciju, pošto bi rival stekao dve meč lopte za osvajanje regionalnog trona.
Utakmica između Dubaija i Partizana igra se u subotu od 18 časova u Koka-Kola areni, a nema sumnje da nas očekuje još jedan spektakl u borbi za titulu šampiona ABA lige.
Nekadašnji centar Crvene zvezde Majk Cirbes govorio je o teškom periodu provedenom u Makabiju iz Tel Aviva, koji je opisao kao „crno poglavlje“ svoje karijere.
Bivši NBA centar Enes Kanter Fridom napravio je novi korak u svojoj kontroverznoj nameri da zaigra u WNBA ligi, pošto je zvanično predao dokumentaciju za prijavu na draft 2027. godine.
Loše vesti stigle su iz Barselone. Mladi krilni napadač Roni Bardži doživeo je tešku povredu kolena na treningu u ponedeljak i pokidao prednji ukršteni ligament.
U večernjoj sesiji prvog dana takmičenja na Evropskom prvenstvu u Birmingemu pratili smo nastupe naših atletičarki Ivane Španović, Aleksandrije Mitrović, Milice Emini i Armina Sinančevića.
Fudbaleri Crvene zvezde poraženi su od Hapoel Ber Ševe rezultatom 1:0 u mađarskom Sombathelju, u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.
Trener Crvene zvezde Dejan Stanković nije krio razočaranje posle poraza od Hapoel Ber Ševe (1:0) u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.
Partizan je sezonu 2025/26 završio bez osvojenog trofeja. Od šokantnog odlaska Željka Obradovića u novembru, preko uspona i padova tokom godine, do poraza od Dubaija u finalu ABA lige – analiza sezone crno-belih.
Košarkaši Dubaija osvojili su titulu šampiona ABA lige pošto su u četvrtom meču finalne serije savladali Partizan u Beogradskoj areni rezultatom 83:81.
Bivši NBA centar Enes Kanter Fridom napravio je novi korak u svojoj kontroverznoj nameri da zaigra u WNBA ligi, pošto je zvanično predao dokumentaciju za prijavu na draft 2027. godine.
Loše vesti stigle su iz Barselone. Mladi krilni napadač Roni Bardži doživeo je tešku povredu kolena na treningu u ponedeljak i pokidao prednji ukršteni ligament.
Nik Vajler-Beb nije klasičan plejmejker čiji se uticaj na igru meri time koliko dugo drži loptu u rukama. On je mnogo više kombo bek, igrač koji može da preuzme različite uloge u zavisnosti od potreba ekipe.
"Najviše me je impresioniralo to što je vrlo brzo stavila tačku na jednu vrhunsku karijeru u skoku udalj i sa neverovatnom željom krenula u nove izazove u novoj disciplini", kaže Goran Obradović.
Toyota je razvila potpuno novi 4.0 litarski V8 sa dva turbopunjača, 640 KS i tehnologijom toplotne zaštite kakva se koristi u avio-industriji. Prvi će ga dobiti novi superautomobil GR GT.
Kineski naftni gigant Sinopec počeo je da pretvara benzinske stanice u punktove za ultrabrzo punjenje električnih automobila. BYD punjači od 1.500 kW mogu da dopune bateriju za samo devet minuta.
Mazda vraća CX-3 u potpuno novom izdanju. Kamuflirani prototip nove generacije prvi put je prikazan u okviru finansijske prezentacije kompanije, a proizvodnja bi trebalo da počne 2027. godine.
Peregryn GT-R sa 700 KS i centralno postavljenim V8 motorom želi da se suprotstavi Chevroletu Corvette ZR1, uz znatno manju masu, siroviji karakter i proizvodnju u maloj seriji.
Hakerska grupa Kimsuki razvila je sopstvene AI alate za analiziranje ukradenih podataka, pravljenje opasnijih fišing kampanja i pisanje zlonamernog koda.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar