Finale se igra na tri dobijene utakmice i meč broj dva je zakazan za subotu, a treći duel će biti u Beogradu u utorak, da bi eventuelni četvrti bio u četvrtak, a potencijalna majstorica bi se igrala u Podgorici u ponedeljak 16. juna.
Interesantno, ali Partizan i Budućnost nikada nisu igrali jedni protiv drugih u finalu ABA lige, dok je poslednji duel bio u polufinalu 2023. godine i tada su Beograđani pobedili sa 2-0 u seriji, dok su 2011. godine u Stožicama crno-beli pobedili rezultatom 62:58, kada se igrao Fajnal For sistem.
Partizan je tada u Beogradu ubacio 93 poena, a u Podgorici čak 97. Budućnost tada nije imala prednost domaćeg terena, kao sada, niti je dva puta u sezoni savladala izabranike Želimira Obradovića, kao sada.
Ipak, treba imati u vidu da je "parni valjak" tim sklopljen za Evroligu i da je istorijskom partijom sa 114 ubačenih poena u majstorici eliminisao Dubai iz polufinala.
Historic night in black & white! ⚫️⚪️@PartizanBC made 114 points in Game 3 of the semi-final series vs. @dubaibasket, which is the 2nd highest scoring performance in #ABAPlayoffs history.
Nakon 35 odigranih utakmica u sezoni, sve se sada svodi na finalnu seriju – tim koji prvi stigne do tri pobede, osvojiće trofej, bez obzira na prethodne rezultate.
U međusobnim duelima u Morači, Budućnost je za nijansu bila uspešnija – 12 pobeda naspram 10 Partizanovih.
Najviše zbog prednosti domaćeg terena svi vide Budućnost kao favorita u ovom duelu, ali se tim Željka Obadovića ne sme otpisati pre vremena.
Na sajtu ABA lige, u najavi meča, izdvojen je interesantan duel. Naime, oni smatraju da posebno treba ispratiti MVP Mekinlija Rajta i Dvejna Vašingtona.
Rajt ima 13,1 poen i 5 asistencija po utakmici, dok Vašington u proseku ima 12,5 poena uz 2 asistencije.
ABA liga/Budućnost
Ukoliko Partizan uspe da pobedi Budućnost, ponovo će biti najtrofejniji tim u istoriji ABA lige sa čak 8 šampionskih titula, dok bi Crvena zvezda ostala na 7, pa sledi FMP sa dve i onda po jedan trofej regionalnog šampionata imaju:
Budućnost, Cibona, Makabi Tel Aviv, Hemofarm Vršac, Cedevita Olimpija i Zadar.
Po završetku polufinalne serije su se oglasili Davis Bertans i Danilo Anđušić i dali svoju prognozu ABA finala.
"Partizan dobija i u ABA ligi i u srpskoj ligi", rekao je Bertans, dok se Anđušić se nadovezao:
"To se ne dovodi u pitanje, želim im svu sreću, ako mi već nismo ušli u finale. Da vrate titulu. Partizan je pokazao kvalitet, mislim da smo odigrali dobru utakmicu. Bili smo tu, imali smo meč u našim rukama. Oni su napravili seriju, odlepili se i do kraja nismo uspeli da se približimo. Zadovoljni smo sezonom kako je išla, ne treba da budemo nezadovoljni. Verujem da smo mogli korak dalje, ali na neke stvari ne može da se utiče", istakao je Anđušić.
ABA/Dragana Stjepanović
Iz Podgorice se pred ovaj meč javljaju trener Andrej Žakelj i centar Kenan Kamenjaš.
"Drago nam je što igramo finale, jedva čekamo ovu prvu utakmicu, imamo malo problema sa povredama, daćemo svoj maksimum, drugačiji je protivnik nego u polufinalu. Moramo da imamo mnogo više fokusa u odbrani, kao i odgovornosti u igri jedan na jedan i pikenrolu i da kontrolišemo skok, to su najbitnije stvari. U napadu treba da igramo brzo, timski kao što smo i do sad. Imaju vhunski tim, u boljoj su formi nego ranije, dobri šuteri, imaju visoke igrače koji mogu da naprave štetu", istakao je trener Budućnosti Andrej Žakelj.
Usledio je govor igrača Podgoričana.
"Partizan je pravljen za najveće domete, biće teško u prvom meču, nadam se da ćemo otvoriti utakmicu na pravi način, sa dosta kontakta u igri, i da finalnu seriju otvorimo pobjedom. Partizan ima dosta vrhunskih igrača, moramo obratiti pažnju na dosta igrača", istakao je Kenan Kamenjaš.
Dimitrije Vasiljević/STARSPORT
Trener košarkaša Partizana Željko Obradović izjavio je danas pred prvu utakmicu finala plej-ofa ABA lige da će motivacija, želja i kontrola emocija biti ključni faktori protiv Budućnosti.
"Prva utakmica u finalnoj seriji je, naravno, veoma važna. Motivacija, želja, glad i kontrola emocija ključni su faktori u svakoj finalnoj seriji, tako će biti i ovog puta", rekao je Obradović, prenosi zvanični sajt kluba.
Košarkaš Partizana Ajzea Majk izjavio je da su "crno-beli" fokusirani i da žele da osvoje trofej ABA lige.
"Očekuje nas još jedna borba. Izgubili smo od njih u oba meča u ligaškom delu sezone. Dokazali su da su dobar tim, ali mi moramo da odradimo naš posao", naveo je Majk.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Beogradu savladala selekciju Holandije tek posle boljeg izvođenja peteraca – 18:16.
Bivši srpski košarkaški reprezentativac Nemanja Bjelica potvrdio je da napušta Bahčešehir, gde je gotovo dve godine obavljao funkciju sportskog direktora.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Beogradu savladala selekciju Holandije tek posle boljeg izvođenja peteraca – 18:16.
Bivši srpski košarkaški reprezentativac Nemanja Bjelica potvrdio je da napušta Bahčešehir, gde je gotovo dve godine obavljao funkciju sportskog direktora.
Krilo reprezentacije Srbije Darko Đukić sada je jedan od iskusnijih igrača u nacionalnom timu, a pred Evropsko prvenstvo ima poruku za svoje mlade kolege.
U dvorištu olimpijskog šampiona ne pomaže ni kada dođete sa evropskim i svetskim oreolom, jer ako je Srbija rešena da pobedi najbolje - to će se i desiti.
Postoje igrači koji prođu kroz Beograd, "ostave" statistiku i odu. A postoje i oni koji, iako govore drugim jezikom i dolaze sa drugog kraja kontinenta, na parketu ostave i deo svoje duše. Jedan od njih je Davis Bertans.
Evropsko prvenstvo u Beogradu otvoreno je jasnom porukom branioca titule – Španija je stigla spremna da dominira i da nastavi niz medalja osvojenih na EP.
Sjedinjene Američke Države upozorile su britanske vlasti nakon što je regulator Ofcom pokrenuo istragu protiv društvene mreže X, u vlasništvu Ilona Maska, zbog AI alata Grok.
Komentari 22
Pogledaj komentare Pošalji komentar