Formula 1 31

Ponedeljak, 30.07.2012.

07:55

Hamilton: Mogu do titule

Pobeda u Mađarskoj vratila je optimizam Luisu Hamiltonu, pa vozač Meklarena veruje da može da osvoji titulu u Formuli 1 ove godine.

Autor: AK  |  Izvor: B92

Hamilton: Mogu do titule IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

31 Komentari

Sortiraj po:

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
Jos samo da ti kazem da zaista ne delimo misljenje o Kimijevom nastupu u Spa 2008. jer ja to ne vidim kao jednu grescicu vec kao nekoliko uzastopnih pocinjenih u borbi i prouzrokovanih borbom sa Hamiltonom a u kratkom vremenu. I to je tako bez moje namere da Kimiju oduzmem kvalitete koje on ima i koje i ja i te kako postujem. Uvek ponavljam da vise volim i cenim kao vozaca Kimija nego Hakinena a opet i uvek napominjem da mi je izuzetno zao sto je zasluzenu (bar jednu) titulu uzeo na onakav nacin. Znaci nije mi cilj bio da uvredim niti da ne daj boze ubijem nekog teskom recju, vec da konkretne stvari nazovem imenom koje bez mnogo uvrtanja najbolje odrazava ono sto mislim.
Sad valjda mozemo da kazemo, kako bi seljani rekli, "sve ni je jasno". Do sledeceg kuckanja, pozdrav.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
U pravu si, uopšte se ne razumemo. Nisam mislio niti napisao u "top 5 na kiši", već generalno, u istoriji. Po vožnji uopšte, rezultatima pa ako hoćeš i statistici mada ni ona ne govori sve. I to opet "verovatno". Ukusi i mišljenja su različiti a i teško je to kvantifikovati, još nisu pronašli mernu jedinicu za "izračunavanje" najboljih a i dobro je što je tako. Da sam napisao UPRKOS vožnji po mokrom, verovatno bismo se razumeli i ne bih sad pisao ovaj komentar. Kakav Prost i kiša, to sam baš i pomenuo u prethodnom komentaru, doduše, suviše blago. Nije mi bio cilj da pravim "kolekciju" bilo čijih udesa po kiši, samo da te podsetim da i u takvim vremenskim uslovima dođe "žuta minuta" i najvećima pa zašto bi se onda Kimi brukao u duelu sa Hamilton-om a drugi eto, samo izleteli? To je bilo moje neslaganje sa tobom, reč "bruka" u kontekstu trke na Spa-Francorchamps-u '08 mi je bila preteška pa i nepravedna prema Kimi-ju s tvoje strane. Ali dobro, to je tvoje mišljenje i ti si to tako video. Ja opet o tome imam drugačije mišljenje i gledam kroz drugu dioptriju...
A zašto pamtim udese i gluposti najboljih vozača? Pa baš zato što su posebni i to im nije svojstveno a i nema ih mnogo. Neću valjda da pamtim udese de Cesaris-a, Katayama-e, Ide-a itd. A i kad bih hteo ne bih mogao, ko će sve to da nabroji i klasifikuje:)
Nadam se, ako se nismo složili, da smo se sad bar razumeli i da smo priveli kraju ovaj "razgovor gluvih":)

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
ti i ja se bas ne razumemo. Navodis mi primere Seninih i Alonsovih udesa i gluposti, ali ja i ne tvrdim da ih nije bilo. Cak mogu da navedem i verovatno nerezonske incidente Alonsove u duelima sa Hajdfeldom (Kanada, Monte Karlo) ili sa Ralfom Sumaherom (Monte Karlo 2004. i jos jedan udes izmedju njih odmah na sledecoj trci). Animozitet izmedju Alonsa i Hajdfelda (iako nikad nisu bili direktni konkurenti) je mnogo veci nego izmedju Alonsa i Hamiltona, samo sto ovaj vise ne vozi. Tvrdim! Ali nije poenta u tome: ovakvi udesi nisu ono po cemu cemo pamtiti ni Senu ni Alonsa, tj. nije da im se nisu desavali vec nisu njihova karakteristika! A Hamiltonova jesu, jer ce Hamilton definitivno ostati upamcen po tome. Znaci za dva coveka ne mozes reci da su slicna zato sto obojica imaju oci, kosu, nos i usi, vec zato sto na primer obojica imaju plave oci, kovrdjavu kosu, dug nos i klempave usi.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
moje pitanje odnosi se na to da ako se vec odlicno secas Prosta i Sene i ako sada pratis F1 onda cak i da zanemarimo starije vozace, mozes vrlo brzo da se izjasnis od koga je Prost bio bolji po kisi: Sene, Hamiltona, Alonsa, Sumahera ili Fetela? Oni su vec na prvu loptu bolji po kisi i Prost ne moze nikako (cak ni "verovatno") da bude u prvih 5 svih vremena po voznji u kisnim uslovima.

Lerby

pre 13 godina

@novinar
Jedino u čemu se ne slažem sa tobom je što si stavio Mansell-a u društvo sa Alonso-m i Prost-om. Mansell je bio daleko agresivniji i luđi vozač od ove dvojice, bez kalkulacija i proračuna. Bio je brz, hrabar, uporan i srčan ali taktički i tehnički ne baš potkovan (set-up bolida,gume) i tu je imao hendikep u odnosu na Prost-a, Senna-u, Piquet-a. Ne bih da budem grub, ali Prost i Alonso su inteligentniji vozači. Svojevremeno je jedan mehaničar Williams-a komentarisao tokom trke: "Nigel je užasno brz. Šteta što malo više ne koristi glavu". Drugi mu je odgovorio: "Možda je baš to razlog zašto je toliko brz".
Sve u svemu, Mansell i kalkulisanje ne idu zajedno jer on to nije umeo i zbog toga je osvojio titulu tek u super dominantnom bolidu i pored ne baš impresivnog timskog kolege.
@nekerozberg
Moje shvatanje proračunatosti nije uopšte pežorativno, jednostavno neko to voli a neko ne kada je F1 u pitanju. Baš zato što je teško porediti različite epohe, napisao sam "verovatno u top 5 svih vremena" pa je tvoje pitanje suvišno. Inače:
Senna '92 u Španiji http://www.youtube.com/watch?v=bjMpPacAn-A
Alonso (Spa) http://www.streetfire.net/video/2010-f1-spa-fernando-alonso-crash_2053696.htm
Alonso (Fuji) http://www.youtube.com/watch?v=FsMoktU88GE
Senna-Schlesser http://www.youtube.com/watch?v=S9HU9-QHIYM
Od mene toliko na ovu vest – šta da radim kad su nas ograničili na 1500 "obrtaja":)

Nikol@S

pre 13 godina

Kad smo kod bruke Kimija ili Hamiltona svi se secamo sto je bilo ne tako davno kada je Hamilton sleteo sa piste na ulasku u box i ostao zaglavljen u sljunku gde je izgubio veoma vazne bodove,rekao bih i titulu te godine i propustio da bude najmladji sampion,isto se tako secamo kada se zakucao u istog tog Kimija na izlasku iz boh-a koi je stajao zbog crvenog svetla na semaforu,toliko o bruci i sramoti,to se Kimiju nebi desilo ni da ga probude posle dvodnevnog druzenja sa DZonijem Vokerom!

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
nije problem bolje pamtis neke stvari, malo "hlapim", sporno je to sto ce vecina koji citaju komentare i ono sto cuju da zapamte zdravo za gotovo Prost=kalkulisanje=Alonso a da ne znaju ni broj bolida je vozio a kamoli osobine Prostove voznje. Ne smeta to, vec cinjenica da proracunatost svrstava u osobine voznje. Nije to osobina, to sto se meri je pouzdanost vozaca, a zavidni to zovu proracunatost. Proracunatost se podrazumeva i kod vozaca ali i tima (primetices da ni izlazak Fetela iz boxa tacno ispred Alonsa u nedelju nije nista drugo nego proracunatost). Ono sto zelim da kazem da je mnogo tesko naci slicnost medju vozacima jer su se vremena potpuno promenila i mi sada ne mozemo naci slican primer tome da su Seni morali lazno prikazuju manji nivo benzina od stvarnog (kazaljka je lagala) da ne bi sve potrosio a u sadasnjem vremenu se preracunava i koje gume treba potrositi u prvim delu kvalifikacija. Ako i zaboravim da su bolidi nekada bili mnogo razlicitiji medjusobno (u trci ste imali i V8 i V10 i V12 motore, a sada se svi prakticno vrte isto) pravila su sada drasticno promenjena pa nekada niste imali obavezu zaostalog vozaca da se skloni ni plave zastave vec pravilo da sporiji vozac treba da ustupi idealnu liniju tek kada mu onaj koji obilazi dodje do pola bolida. To je strategiju odbrane cinilo drugacijom pa je cilj bio preteci zaostalog vozaca pred krivinu tako da on ostane "napakovan" vozacu koji pokusava da obidje. Zato ne mozemo porediti vozace kroz istoriju.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Sad baš da se Kimi obrukao u Spa protiv Lewis-a, kako bi napisao pesnik - "Ubi me prejaka reč". U takvim duelima i vremenskim uslovima jedan a često i oba vozača "izvuku" deblji kraj. Po meni, ko god izleti u takvim vremenskim uslovima, čak i bez duela, nikako se nije obrukao. Pa seti se Alonso-a u toj istoj Belgiji po kiši kad se "nasukao" na ivičnjak pretprošle godine ili u Fuji-ju '07. Čak je posle trke dao izjavu koju nikad neću da zaboravim - "...da je na tom delu ograda bila suviše blizu staze". A u kakvom je društvu Senna po kiši '92 u Španiji završio trku pre vremena? Sve u svemu, čak i najbolji vozači po kiši nisu imuni na greške i dešava se i njima. Inače, slažem se sa tobom da je Senna van staze bio miran pa i verski zatucan ali to nama ne treba mnogo da bude važno, međutim, ne slažem se nikako da je na stazi bio miran i da nije ulazio nepotrebno u duele poput Hamilton-a. Odmah sam se setio njegovog udesa sa gorim vozačem od Massa-e ili Maldonado-a u Monza-i '88 zato što je to bila jedina trka koju McLaren te godine nije dobio. Bio je to duel sa Schlesser-om koji je prvi i poslednji put vozio trku F1 (menjao Mansell-a) i eto, ostao upamćen po sudaru sa Senna-om. Ne ulazim u to ko je kriv za udes, nije ni važno za ovu priču, jednostavno i vrhunski vozači naprave neku pogrešnu procenu ili ne predvide potez protivnika, budu nestrpljivi itd. To je bila Monza, dominantni McLaren, debitant Schlesser i Ayrton je mogao da ga obiđe bilo gde ali... I to je F1.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Neki bolje voze po kiši neki gore ali koliko trka vozači tokom karijere odvezu po suvom a koliko po kiši? Zbog toga, kiša i "kišne" pobede budu taj poželjan "začin" koga ima ili nedostaje u nečijoj karijeri ali opštem utisku o svakom vozaču doprinose i "suve" trke koje brojčano preovlađuju u svačijoj karijeri. Tačno je da Prost nije slavno vozio po mokrom, ali je verovatno u top 5 svih vremena, voleo ga ti ili ne. Meni je njegov stil vožnje bio dosadan, kao i Alonso-v, ali to je moj problem.
Na osnovu tvojih komentara, imam utisak da se ne sećaš (pretpostavljam zbog godina), većeg dela karijere Senna-e, Prost-a, Mansell-a i Piquet-a. Pretpostavljam da si ispratio kraj njihovih karijera a i on ti je izgleda, prilično maglovit (ispravi me ako grešim, ne znam koliko ti je godina). Po stilu vožnje i proračunatosti, ne mogu da se setim boljeg poređenja nego Prost-a i Alonso-a (na stranu kiša, imam u vidu širu sliku). Ako Hamilton-a već moramo da poredimo sa nekim, onda mislim da će ga većina ljubitelja F1 sa dužim stažom ipak pre porediti sa Senna-om nego Piquet-om. Piquet, za koga sam navijao, po stilu vožnje bio je negde na pola puta između Prost-a i Lauda-e s jedne i Senna-e i Mansell-a s druge strane. Nekad račundžija, nekad lud i agresivan, zavisno od stanja u šampionatu pa i staza.

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se tice komentara koje ovde vidim, mnogo je nelogicnosti da ne kazem nepoznavanja. Mislim da Kimijevi navijaci ne bi trebalo da budu ponosni na Spa jer je 2008. Kimi tamo bio propisno obrukan od strane Luisa. Dalje porediti Prosta i Alonsa, sa jedne strane i Sene i Luisa sa druge kao Prost je bio takticar a Sena faca ne ide. Prosta sam zamrzo nakon sto je namerno izleteo u probnom krugu trke kada je pocela da prska kisa i to je sto se mojih uspomena (a ne prica koje sam cuo!) glavna Prostova osobina. Malo mi se kosi sa Alonsovom voznjom po kisi, a opet Sena je bio majstor za kisu. Ako insistiramo na tome da Alonso vozi bez rizika, ipak treba razmisliti koji je su to najopasniji trenuci u trci: po meni ne duel sa jednim vozacem, vec upravo kisa i start trke kad je najveca guzva! Pa kako se Alonso tu ponasa: start u Monte Karlu ove godine - direktno kroz najvecu guzvu na startu u kojoj se Grozan okrece... Ako pak zelite da Hamiltona poredite sa nekim iz istorije, ne sporim vozacko umece ali ne pamtim Senu kao nekog ko je ulazio takve duele sa nekim Maldonadom ili Masom... Sena je bio mnogo brz ali mirniji vozac i privatno povucen tip cak delimicno verski zatucan i ne moze sa reci da je ikad ostavio mozak u garazi pred trku! Hamiltona bi radije trebalo po meni porediti sa Pikeom. To lici na to umece, vestinu, brzinu, i na kraju bezobrazluk i drskost.

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se trke u nedelju, mislim da su je pre svega obelezile pogresne taktike polovine od prvih nekoliko vozaca. Hamilton: nepotrebno dug poslednji stint je bez ikakvog razloga doveo, inace sasvim zasluzenu, pobedu u pitanje. Kimi i Grozan su imali odlicnu taktiku sto se izmene guma tice ali mislim da je ova taktika odgovarala samo Lotusovim bolidima. Fetelova taktika sa istim brojem zamena guma kao kod Lotusa je mislim bila pogresna. Alonso i Ferari se nisu "poveli" kao sto obicno znaju za ostalima i to je bila sreca. Ali su zato Lotus i RedBul sledili u Meklarenu i to je definitivno kostalo Batona bolje pozicije. Kao i sa Hamiltonom promenili su strategiju tako da su presli na stop vise a onda uvideli da je to greska i napravili i Batonu nepotrebno dug poslednji stint. A sta tek reci za taktiku Vebera? Covek je krenuo sa tvrdjim gumama da bi trku zavrsio sa pitstopom vise! Objektivno Alonso nije imao ritam i ovaj put je stvarno imao srece da ga ni Baton ni Veber ne ostave iza a da Fetel bude samo jedno mesto ispred. I dalje tvrdim da je ovo do kraja borba samo izmedju Alonsa i Fetela, a "da si Hamilton samo pusta filmove da moze do titule"!

Nenad

pre 13 godina

Za sve koji se uzdaju da će Kimi pobediti Hamiltona u Belgiji: Poslednji put kada su tamo vozili jedan protiv drugog (2008.), Hamilton je pobedio, i to tako što je pretekao Kimija, pa ga pustio, pa ga pretekao sa druge strane.
Nisam siguran da će biti laka pobeda za bilo koga, ali znam da Spa garantuje dobru trku. Samo dugo mora da se čeka ...

novinar

pre 13 godina

Hamilton je pravi trkac, mnogo slican Seni, Zilu Vilnevu... Fetel je odlican vozac ali najbolji samo kada nema prepreka... Alonso mnogo potseca na Prosta, Mensela i slicne iz proslosti koji su do titule stizali na kalkulisanje i dobre bolide. Takve vozace vrhunski timovi najvise vole jer je to recept za titule. Licno vise volim da gledam pravo trkanje ali ga sve manje ima u f1, zbog raznih pomagala i gluposti koje uvode u zadnje vreme.

...

pre 13 godina

Eh, da nije bilo gresaka u boxu i nedostatka goriva u Barseloni, svi bi sada gledali u ledja Hamiltonu. A sad lupajte minuse koliko hocete.

pgf

pre 13 godina

gari je u madjarskoj bio neprikosnoven,voznja bez greske.svaka cast,pobjeda vise nego zasluzena.lotusi kao kisa oko kragujevca,sto bi narod rekao,ali pasce kisa i u kragujevac.odlozio kimi slavlje za spa nasu i njegovu omiljenu stazu.izgleda da red bulu nije odgovaralo da tako kazem razmapiranje motora!wiliams solidan ferrari ispod ocekivanja uprkos najavama!

Dragan Jurić

pre 13 godina

Možeš do titule ako te tata pogura! Iskreno,uvek mi je muka kad vidim "seniora" u McLarenovom boksu. Svaka čast za suverenu pobedu na Hungaroringu,ali ne vidim kome bi,osim Britancima,bilo drago da Hamilton osvoji svetski šampionat...

pgf

pre 13 godina

gari je u madjarskoj bio neprikosnoven,voznja bez greske.svaka cast,pobjeda vise nego zasluzena.lotusi kao kisa oko kragujevca,sto bi narod rekao,ali pasce kisa i u kragujevac.odlozio kimi slavlje za spa nasu i njegovu omiljenu stazu.izgleda da red bulu nije odgovaralo da tako kazem razmapiranje motora!wiliams solidan ferrari ispod ocekivanja uprkos najavama!

Dragan Jurić

pre 13 godina

Možeš do titule ako te tata pogura! Iskreno,uvek mi je muka kad vidim "seniora" u McLarenovom boksu. Svaka čast za suverenu pobedu na Hungaroringu,ali ne vidim kome bi,osim Britancima,bilo drago da Hamilton osvoji svetski šampionat...

...

pre 13 godina

Eh, da nije bilo gresaka u boxu i nedostatka goriva u Barseloni, svi bi sada gledali u ledja Hamiltonu. A sad lupajte minuse koliko hocete.

Nikol@S

pre 13 godina

Kad smo kod bruke Kimija ili Hamiltona svi se secamo sto je bilo ne tako davno kada je Hamilton sleteo sa piste na ulasku u box i ostao zaglavljen u sljunku gde je izgubio veoma vazne bodove,rekao bih i titulu te godine i propustio da bude najmladji sampion,isto se tako secamo kada se zakucao u istog tog Kimija na izlasku iz boh-a koi je stajao zbog crvenog svetla na semaforu,toliko o bruci i sramoti,to se Kimiju nebi desilo ni da ga probude posle dvodnevnog druzenja sa DZonijem Vokerom!

Nenad

pre 13 godina

Za sve koji se uzdaju da će Kimi pobediti Hamiltona u Belgiji: Poslednji put kada su tamo vozili jedan protiv drugog (2008.), Hamilton je pobedio, i to tako što je pretekao Kimija, pa ga pustio, pa ga pretekao sa druge strane.
Nisam siguran da će biti laka pobeda za bilo koga, ali znam da Spa garantuje dobru trku. Samo dugo mora da se čeka ...

novinar

pre 13 godina

Hamilton je pravi trkac, mnogo slican Seni, Zilu Vilnevu... Fetel je odlican vozac ali najbolji samo kada nema prepreka... Alonso mnogo potseca na Prosta, Mensela i slicne iz proslosti koji su do titule stizali na kalkulisanje i dobre bolide. Takve vozace vrhunski timovi najvise vole jer je to recept za titule. Licno vise volim da gledam pravo trkanje ali ga sve manje ima u f1, zbog raznih pomagala i gluposti koje uvode u zadnje vreme.

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se trke u nedelju, mislim da su je pre svega obelezile pogresne taktike polovine od prvih nekoliko vozaca. Hamilton: nepotrebno dug poslednji stint je bez ikakvog razloga doveo, inace sasvim zasluzenu, pobedu u pitanje. Kimi i Grozan su imali odlicnu taktiku sto se izmene guma tice ali mislim da je ova taktika odgovarala samo Lotusovim bolidima. Fetelova taktika sa istim brojem zamena guma kao kod Lotusa je mislim bila pogresna. Alonso i Ferari se nisu "poveli" kao sto obicno znaju za ostalima i to je bila sreca. Ali su zato Lotus i RedBul sledili u Meklarenu i to je definitivno kostalo Batona bolje pozicije. Kao i sa Hamiltonom promenili su strategiju tako da su presli na stop vise a onda uvideli da je to greska i napravili i Batonu nepotrebno dug poslednji stint. A sta tek reci za taktiku Vebera? Covek je krenuo sa tvrdjim gumama da bi trku zavrsio sa pitstopom vise! Objektivno Alonso nije imao ritam i ovaj put je stvarno imao srece da ga ni Baton ni Veber ne ostave iza a da Fetel bude samo jedno mesto ispred. I dalje tvrdim da je ovo do kraja borba samo izmedju Alonsa i Fetela, a "da si Hamilton samo pusta filmove da moze do titule"!

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se tice komentara koje ovde vidim, mnogo je nelogicnosti da ne kazem nepoznavanja. Mislim da Kimijevi navijaci ne bi trebalo da budu ponosni na Spa jer je 2008. Kimi tamo bio propisno obrukan od strane Luisa. Dalje porediti Prosta i Alonsa, sa jedne strane i Sene i Luisa sa druge kao Prost je bio takticar a Sena faca ne ide. Prosta sam zamrzo nakon sto je namerno izleteo u probnom krugu trke kada je pocela da prska kisa i to je sto se mojih uspomena (a ne prica koje sam cuo!) glavna Prostova osobina. Malo mi se kosi sa Alonsovom voznjom po kisi, a opet Sena je bio majstor za kisu. Ako insistiramo na tome da Alonso vozi bez rizika, ipak treba razmisliti koji je su to najopasniji trenuci u trci: po meni ne duel sa jednim vozacem, vec upravo kisa i start trke kad je najveca guzva! Pa kako se Alonso tu ponasa: start u Monte Karlu ove godine - direktno kroz najvecu guzvu na startu u kojoj se Grozan okrece... Ako pak zelite da Hamiltona poredite sa nekim iz istorije, ne sporim vozacko umece ali ne pamtim Senu kao nekog ko je ulazio takve duele sa nekim Maldonadom ili Masom... Sena je bio mnogo brz ali mirniji vozac i privatno povucen tip cak delimicno verski zatucan i ne moze sa reci da je ikad ostavio mozak u garazi pred trku! Hamiltona bi radije trebalo po meni porediti sa Pikeom. To lici na to umece, vestinu, brzinu, i na kraju bezobrazluk i drskost.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Neki bolje voze po kiši neki gore ali koliko trka vozači tokom karijere odvezu po suvom a koliko po kiši? Zbog toga, kiša i "kišne" pobede budu taj poželjan "začin" koga ima ili nedostaje u nečijoj karijeri ali opštem utisku o svakom vozaču doprinose i "suve" trke koje brojčano preovlađuju u svačijoj karijeri. Tačno je da Prost nije slavno vozio po mokrom, ali je verovatno u top 5 svih vremena, voleo ga ti ili ne. Meni je njegov stil vožnje bio dosadan, kao i Alonso-v, ali to je moj problem.
Na osnovu tvojih komentara, imam utisak da se ne sećaš (pretpostavljam zbog godina), većeg dela karijere Senna-e, Prost-a, Mansell-a i Piquet-a. Pretpostavljam da si ispratio kraj njihovih karijera a i on ti je izgleda, prilično maglovit (ispravi me ako grešim, ne znam koliko ti je godina). Po stilu vožnje i proračunatosti, ne mogu da se setim boljeg poređenja nego Prost-a i Alonso-a (na stranu kiša, imam u vidu širu sliku). Ako Hamilton-a već moramo da poredimo sa nekim, onda mislim da će ga većina ljubitelja F1 sa dužim stažom ipak pre porediti sa Senna-om nego Piquet-om. Piquet, za koga sam navijao, po stilu vožnje bio je negde na pola puta između Prost-a i Lauda-e s jedne i Senna-e i Mansell-a s druge strane. Nekad račundžija, nekad lud i agresivan, zavisno od stanja u šampionatu pa i staza.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Sad baš da se Kimi obrukao u Spa protiv Lewis-a, kako bi napisao pesnik - "Ubi me prejaka reč". U takvim duelima i vremenskim uslovima jedan a često i oba vozača "izvuku" deblji kraj. Po meni, ko god izleti u takvim vremenskim uslovima, čak i bez duela, nikako se nije obrukao. Pa seti se Alonso-a u toj istoj Belgiji po kiši kad se "nasukao" na ivičnjak pretprošle godine ili u Fuji-ju '07. Čak je posle trke dao izjavu koju nikad neću da zaboravim - "...da je na tom delu ograda bila suviše blizu staze". A u kakvom je društvu Senna po kiši '92 u Španiji završio trku pre vremena? Sve u svemu, čak i najbolji vozači po kiši nisu imuni na greške i dešava se i njima. Inače, slažem se sa tobom da je Senna van staze bio miran pa i verski zatucan ali to nama ne treba mnogo da bude važno, međutim, ne slažem se nikako da je na stazi bio miran i da nije ulazio nepotrebno u duele poput Hamilton-a. Odmah sam se setio njegovog udesa sa gorim vozačem od Massa-e ili Maldonado-a u Monza-i '88 zato što je to bila jedina trka koju McLaren te godine nije dobio. Bio je to duel sa Schlesser-om koji je prvi i poslednji put vozio trku F1 (menjao Mansell-a) i eto, ostao upamćen po sudaru sa Senna-om. Ne ulazim u to ko je kriv za udes, nije ni važno za ovu priču, jednostavno i vrhunski vozači naprave neku pogrešnu procenu ili ne predvide potez protivnika, budu nestrpljivi itd. To je bila Monza, dominantni McLaren, debitant Schlesser i Ayrton je mogao da ga obiđe bilo gde ali... I to je F1.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
ti i ja se bas ne razumemo. Navodis mi primere Seninih i Alonsovih udesa i gluposti, ali ja i ne tvrdim da ih nije bilo. Cak mogu da navedem i verovatno nerezonske incidente Alonsove u duelima sa Hajdfeldom (Kanada, Monte Karlo) ili sa Ralfom Sumaherom (Monte Karlo 2004. i jos jedan udes izmedju njih odmah na sledecoj trci). Animozitet izmedju Alonsa i Hajdfelda (iako nikad nisu bili direktni konkurenti) je mnogo veci nego izmedju Alonsa i Hamiltona, samo sto ovaj vise ne vozi. Tvrdim! Ali nije poenta u tome: ovakvi udesi nisu ono po cemu cemo pamtiti ni Senu ni Alonsa, tj. nije da im se nisu desavali vec nisu njihova karakteristika! A Hamiltonova jesu, jer ce Hamilton definitivno ostati upamcen po tome. Znaci za dva coveka ne mozes reci da su slicna zato sto obojica imaju oci, kosu, nos i usi, vec zato sto na primer obojica imaju plave oci, kovrdjavu kosu, dug nos i klempave usi.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
moje pitanje odnosi se na to da ako se vec odlicno secas Prosta i Sene i ako sada pratis F1 onda cak i da zanemarimo starije vozace, mozes vrlo brzo da se izjasnis od koga je Prost bio bolji po kisi: Sene, Hamiltona, Alonsa, Sumahera ili Fetela? Oni su vec na prvu loptu bolji po kisi i Prost ne moze nikako (cak ni "verovatno") da bude u prvih 5 svih vremena po voznji u kisnim uslovima.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
nije problem bolje pamtis neke stvari, malo "hlapim", sporno je to sto ce vecina koji citaju komentare i ono sto cuju da zapamte zdravo za gotovo Prost=kalkulisanje=Alonso a da ne znaju ni broj bolida je vozio a kamoli osobine Prostove voznje. Ne smeta to, vec cinjenica da proracunatost svrstava u osobine voznje. Nije to osobina, to sto se meri je pouzdanost vozaca, a zavidni to zovu proracunatost. Proracunatost se podrazumeva i kod vozaca ali i tima (primetices da ni izlazak Fetela iz boxa tacno ispred Alonsa u nedelju nije nista drugo nego proracunatost). Ono sto zelim da kazem da je mnogo tesko naci slicnost medju vozacima jer su se vremena potpuno promenila i mi sada ne mozemo naci slican primer tome da su Seni morali lazno prikazuju manji nivo benzina od stvarnog (kazaljka je lagala) da ne bi sve potrosio a u sadasnjem vremenu se preracunava i koje gume treba potrositi u prvim delu kvalifikacija. Ako i zaboravim da su bolidi nekada bili mnogo razlicitiji medjusobno (u trci ste imali i V8 i V10 i V12 motore, a sada se svi prakticno vrte isto) pravila su sada drasticno promenjena pa nekada niste imali obavezu zaostalog vozaca da se skloni ni plave zastave vec pravilo da sporiji vozac treba da ustupi idealnu liniju tek kada mu onaj koji obilazi dodje do pola bolida. To je strategiju odbrane cinilo drugacijom pa je cilj bio preteci zaostalog vozaca pred krivinu tako da on ostane "napakovan" vozacu koji pokusava da obidje. Zato ne mozemo porediti vozace kroz istoriju.

Lerby

pre 13 godina

@novinar
Jedino u čemu se ne slažem sa tobom je što si stavio Mansell-a u društvo sa Alonso-m i Prost-om. Mansell je bio daleko agresivniji i luđi vozač od ove dvojice, bez kalkulacija i proračuna. Bio je brz, hrabar, uporan i srčan ali taktički i tehnički ne baš potkovan (set-up bolida,gume) i tu je imao hendikep u odnosu na Prost-a, Senna-u, Piquet-a. Ne bih da budem grub, ali Prost i Alonso su inteligentniji vozači. Svojevremeno je jedan mehaničar Williams-a komentarisao tokom trke: "Nigel je užasno brz. Šteta što malo više ne koristi glavu". Drugi mu je odgovorio: "Možda je baš to razlog zašto je toliko brz".
Sve u svemu, Mansell i kalkulisanje ne idu zajedno jer on to nije umeo i zbog toga je osvojio titulu tek u super dominantnom bolidu i pored ne baš impresivnog timskog kolege.
@nekerozberg
Moje shvatanje proračunatosti nije uopšte pežorativno, jednostavno neko to voli a neko ne kada je F1 u pitanju. Baš zato što je teško porediti različite epohe, napisao sam "verovatno u top 5 svih vremena" pa je tvoje pitanje suvišno. Inače:
Senna '92 u Španiji http://www.youtube.com/watch?v=bjMpPacAn-A
Alonso (Spa) http://www.streetfire.net/video/2010-f1-spa-fernando-alonso-crash_2053696.htm
Alonso (Fuji) http://www.youtube.com/watch?v=FsMoktU88GE
Senna-Schlesser http://www.youtube.com/watch?v=S9HU9-QHIYM
Od mene toliko na ovu vest – šta da radim kad su nas ograničili na 1500 "obrtaja":)

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
U pravu si, uopšte se ne razumemo. Nisam mislio niti napisao u "top 5 na kiši", već generalno, u istoriji. Po vožnji uopšte, rezultatima pa ako hoćeš i statistici mada ni ona ne govori sve. I to opet "verovatno". Ukusi i mišljenja su različiti a i teško je to kvantifikovati, još nisu pronašli mernu jedinicu za "izračunavanje" najboljih a i dobro je što je tako. Da sam napisao UPRKOS vožnji po mokrom, verovatno bismo se razumeli i ne bih sad pisao ovaj komentar. Kakav Prost i kiša, to sam baš i pomenuo u prethodnom komentaru, doduše, suviše blago. Nije mi bio cilj da pravim "kolekciju" bilo čijih udesa po kiši, samo da te podsetim da i u takvim vremenskim uslovima dođe "žuta minuta" i najvećima pa zašto bi se onda Kimi brukao u duelu sa Hamilton-om a drugi eto, samo izleteli? To je bilo moje neslaganje sa tobom, reč "bruka" u kontekstu trke na Spa-Francorchamps-u '08 mi je bila preteška pa i nepravedna prema Kimi-ju s tvoje strane. Ali dobro, to je tvoje mišljenje i ti si to tako video. Ja opet o tome imam drugačije mišljenje i gledam kroz drugu dioptriju...
A zašto pamtim udese i gluposti najboljih vozača? Pa baš zato što su posebni i to im nije svojstveno a i nema ih mnogo. Neću valjda da pamtim udese de Cesaris-a, Katayama-e, Ide-a itd. A i kad bih hteo ne bih mogao, ko će sve to da nabroji i klasifikuje:)
Nadam se, ako se nismo složili, da smo se sad bar razumeli i da smo priveli kraju ovaj "razgovor gluvih":)

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
Jos samo da ti kazem da zaista ne delimo misljenje o Kimijevom nastupu u Spa 2008. jer ja to ne vidim kao jednu grescicu vec kao nekoliko uzastopnih pocinjenih u borbi i prouzrokovanih borbom sa Hamiltonom a u kratkom vremenu. I to je tako bez moje namere da Kimiju oduzmem kvalitete koje on ima i koje i ja i te kako postujem. Uvek ponavljam da vise volim i cenim kao vozaca Kimija nego Hakinena a opet i uvek napominjem da mi je izuzetno zao sto je zasluzenu (bar jednu) titulu uzeo na onakav nacin. Znaci nije mi cilj bio da uvredim niti da ne daj boze ubijem nekog teskom recju, vec da konkretne stvari nazovem imenom koje bez mnogo uvrtanja najbolje odrazava ono sto mislim.
Sad valjda mozemo da kazemo, kako bi seljani rekli, "sve ni je jasno". Do sledeceg kuckanja, pozdrav.

Dragan Jurić

pre 13 godina

Možeš do titule ako te tata pogura! Iskreno,uvek mi je muka kad vidim "seniora" u McLarenovom boksu. Svaka čast za suverenu pobedu na Hungaroringu,ali ne vidim kome bi,osim Britancima,bilo drago da Hamilton osvoji svetski šampionat...

...

pre 13 godina

Eh, da nije bilo gresaka u boxu i nedostatka goriva u Barseloni, svi bi sada gledali u ledja Hamiltonu. A sad lupajte minuse koliko hocete.

novinar

pre 13 godina

Hamilton je pravi trkac, mnogo slican Seni, Zilu Vilnevu... Fetel je odlican vozac ali najbolji samo kada nema prepreka... Alonso mnogo potseca na Prosta, Mensela i slicne iz proslosti koji su do titule stizali na kalkulisanje i dobre bolide. Takve vozace vrhunski timovi najvise vole jer je to recept za titule. Licno vise volim da gledam pravo trkanje ali ga sve manje ima u f1, zbog raznih pomagala i gluposti koje uvode u zadnje vreme.

Nenad

pre 13 godina

Za sve koji se uzdaju da će Kimi pobediti Hamiltona u Belgiji: Poslednji put kada su tamo vozili jedan protiv drugog (2008.), Hamilton je pobedio, i to tako što je pretekao Kimija, pa ga pustio, pa ga pretekao sa druge strane.
Nisam siguran da će biti laka pobeda za bilo koga, ali znam da Spa garantuje dobru trku. Samo dugo mora da se čeka ...

pgf

pre 13 godina

gari je u madjarskoj bio neprikosnoven,voznja bez greske.svaka cast,pobjeda vise nego zasluzena.lotusi kao kisa oko kragujevca,sto bi narod rekao,ali pasce kisa i u kragujevac.odlozio kimi slavlje za spa nasu i njegovu omiljenu stazu.izgleda da red bulu nije odgovaralo da tako kazem razmapiranje motora!wiliams solidan ferrari ispod ocekivanja uprkos najavama!

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se tice komentara koje ovde vidim, mnogo je nelogicnosti da ne kazem nepoznavanja. Mislim da Kimijevi navijaci ne bi trebalo da budu ponosni na Spa jer je 2008. Kimi tamo bio propisno obrukan od strane Luisa. Dalje porediti Prosta i Alonsa, sa jedne strane i Sene i Luisa sa druge kao Prost je bio takticar a Sena faca ne ide. Prosta sam zamrzo nakon sto je namerno izleteo u probnom krugu trke kada je pocela da prska kisa i to je sto se mojih uspomena (a ne prica koje sam cuo!) glavna Prostova osobina. Malo mi se kosi sa Alonsovom voznjom po kisi, a opet Sena je bio majstor za kisu. Ako insistiramo na tome da Alonso vozi bez rizika, ipak treba razmisliti koji je su to najopasniji trenuci u trci: po meni ne duel sa jednim vozacem, vec upravo kisa i start trke kad je najveca guzva! Pa kako se Alonso tu ponasa: start u Monte Karlu ove godine - direktno kroz najvecu guzvu na startu u kojoj se Grozan okrece... Ako pak zelite da Hamiltona poredite sa nekim iz istorije, ne sporim vozacko umece ali ne pamtim Senu kao nekog ko je ulazio takve duele sa nekim Maldonadom ili Masom... Sena je bio mnogo brz ali mirniji vozac i privatno povucen tip cak delimicno verski zatucan i ne moze sa reci da je ikad ostavio mozak u garazi pred trku! Hamiltona bi radije trebalo po meni porediti sa Pikeom. To lici na to umece, vestinu, brzinu, i na kraju bezobrazluk i drskost.

nekerozberg

pre 13 godina

Sto se trke u nedelju, mislim da su je pre svega obelezile pogresne taktike polovine od prvih nekoliko vozaca. Hamilton: nepotrebno dug poslednji stint je bez ikakvog razloga doveo, inace sasvim zasluzenu, pobedu u pitanje. Kimi i Grozan su imali odlicnu taktiku sto se izmene guma tice ali mislim da je ova taktika odgovarala samo Lotusovim bolidima. Fetelova taktika sa istim brojem zamena guma kao kod Lotusa je mislim bila pogresna. Alonso i Ferari se nisu "poveli" kao sto obicno znaju za ostalima i to je bila sreca. Ali su zato Lotus i RedBul sledili u Meklarenu i to je definitivno kostalo Batona bolje pozicije. Kao i sa Hamiltonom promenili su strategiju tako da su presli na stop vise a onda uvideli da je to greska i napravili i Batonu nepotrebno dug poslednji stint. A sta tek reci za taktiku Vebera? Covek je krenuo sa tvrdjim gumama da bi trku zavrsio sa pitstopom vise! Objektivno Alonso nije imao ritam i ovaj put je stvarno imao srece da ga ni Baton ni Veber ne ostave iza a da Fetel bude samo jedno mesto ispred. I dalje tvrdim da je ovo do kraja borba samo izmedju Alonsa i Fetela, a "da si Hamilton samo pusta filmove da moze do titule"!

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
Jos samo da ti kazem da zaista ne delimo misljenje o Kimijevom nastupu u Spa 2008. jer ja to ne vidim kao jednu grescicu vec kao nekoliko uzastopnih pocinjenih u borbi i prouzrokovanih borbom sa Hamiltonom a u kratkom vremenu. I to je tako bez moje namere da Kimiju oduzmem kvalitete koje on ima i koje i ja i te kako postujem. Uvek ponavljam da vise volim i cenim kao vozaca Kimija nego Hakinena a opet i uvek napominjem da mi je izuzetno zao sto je zasluzenu (bar jednu) titulu uzeo na onakav nacin. Znaci nije mi cilj bio da uvredim niti da ne daj boze ubijem nekog teskom recju, vec da konkretne stvari nazovem imenom koje bez mnogo uvrtanja najbolje odrazava ono sto mislim.
Sad valjda mozemo da kazemo, kako bi seljani rekli, "sve ni je jasno". Do sledeceg kuckanja, pozdrav.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Neki bolje voze po kiši neki gore ali koliko trka vozači tokom karijere odvezu po suvom a koliko po kiši? Zbog toga, kiša i "kišne" pobede budu taj poželjan "začin" koga ima ili nedostaje u nečijoj karijeri ali opštem utisku o svakom vozaču doprinose i "suve" trke koje brojčano preovlađuju u svačijoj karijeri. Tačno je da Prost nije slavno vozio po mokrom, ali je verovatno u top 5 svih vremena, voleo ga ti ili ne. Meni je njegov stil vožnje bio dosadan, kao i Alonso-v, ali to je moj problem.
Na osnovu tvojih komentara, imam utisak da se ne sećaš (pretpostavljam zbog godina), većeg dela karijere Senna-e, Prost-a, Mansell-a i Piquet-a. Pretpostavljam da si ispratio kraj njihovih karijera a i on ti je izgleda, prilično maglovit (ispravi me ako grešim, ne znam koliko ti je godina). Po stilu vožnje i proračunatosti, ne mogu da se setim boljeg poređenja nego Prost-a i Alonso-a (na stranu kiša, imam u vidu širu sliku). Ako Hamilton-a već moramo da poredimo sa nekim, onda mislim da će ga većina ljubitelja F1 sa dužim stažom ipak pre porediti sa Senna-om nego Piquet-om. Piquet, za koga sam navijao, po stilu vožnje bio je negde na pola puta između Prost-a i Lauda-e s jedne i Senna-e i Mansell-a s druge strane. Nekad račundžija, nekad lud i agresivan, zavisno od stanja u šampionatu pa i staza.

Nikol@S

pre 13 godina

Kad smo kod bruke Kimija ili Hamiltona svi se secamo sto je bilo ne tako davno kada je Hamilton sleteo sa piste na ulasku u box i ostao zaglavljen u sljunku gde je izgubio veoma vazne bodove,rekao bih i titulu te godine i propustio da bude najmladji sampion,isto se tako secamo kada se zakucao u istog tog Kimija na izlasku iz boh-a koi je stajao zbog crvenog svetla na semaforu,toliko o bruci i sramoti,to se Kimiju nebi desilo ni da ga probude posle dvodnevnog druzenja sa DZonijem Vokerom!

Lerby

pre 13 godina

@novinar
Jedino u čemu se ne slažem sa tobom je što si stavio Mansell-a u društvo sa Alonso-m i Prost-om. Mansell je bio daleko agresivniji i luđi vozač od ove dvojice, bez kalkulacija i proračuna. Bio je brz, hrabar, uporan i srčan ali taktički i tehnički ne baš potkovan (set-up bolida,gume) i tu je imao hendikep u odnosu na Prost-a, Senna-u, Piquet-a. Ne bih da budem grub, ali Prost i Alonso su inteligentniji vozači. Svojevremeno je jedan mehaničar Williams-a komentarisao tokom trke: "Nigel je užasno brz. Šteta što malo više ne koristi glavu". Drugi mu je odgovorio: "Možda je baš to razlog zašto je toliko brz".
Sve u svemu, Mansell i kalkulisanje ne idu zajedno jer on to nije umeo i zbog toga je osvojio titulu tek u super dominantnom bolidu i pored ne baš impresivnog timskog kolege.
@nekerozberg
Moje shvatanje proračunatosti nije uopšte pežorativno, jednostavno neko to voli a neko ne kada je F1 u pitanju. Baš zato što je teško porediti različite epohe, napisao sam "verovatno u top 5 svih vremena" pa je tvoje pitanje suvišno. Inače:
Senna '92 u Španiji http://www.youtube.com/watch?v=bjMpPacAn-A
Alonso (Spa) http://www.streetfire.net/video/2010-f1-spa-fernando-alonso-crash_2053696.htm
Alonso (Fuji) http://www.youtube.com/watch?v=FsMoktU88GE
Senna-Schlesser http://www.youtube.com/watch?v=S9HU9-QHIYM
Od mene toliko na ovu vest – šta da radim kad su nas ograničili na 1500 "obrtaja":)

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
ti i ja se bas ne razumemo. Navodis mi primere Seninih i Alonsovih udesa i gluposti, ali ja i ne tvrdim da ih nije bilo. Cak mogu da navedem i verovatno nerezonske incidente Alonsove u duelima sa Hajdfeldom (Kanada, Monte Karlo) ili sa Ralfom Sumaherom (Monte Karlo 2004. i jos jedan udes izmedju njih odmah na sledecoj trci). Animozitet izmedju Alonsa i Hajdfelda (iako nikad nisu bili direktni konkurenti) je mnogo veci nego izmedju Alonsa i Hamiltona, samo sto ovaj vise ne vozi. Tvrdim! Ali nije poenta u tome: ovakvi udesi nisu ono po cemu cemo pamtiti ni Senu ni Alonsa, tj. nije da im se nisu desavali vec nisu njihova karakteristika! A Hamiltonova jesu, jer ce Hamilton definitivno ostati upamcen po tome. Znaci za dva coveka ne mozes reci da su slicna zato sto obojica imaju oci, kosu, nos i usi, vec zato sto na primer obojica imaju plave oci, kovrdjavu kosu, dug nos i klempave usi.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
Sad baš da se Kimi obrukao u Spa protiv Lewis-a, kako bi napisao pesnik - "Ubi me prejaka reč". U takvim duelima i vremenskim uslovima jedan a često i oba vozača "izvuku" deblji kraj. Po meni, ko god izleti u takvim vremenskim uslovima, čak i bez duela, nikako se nije obrukao. Pa seti se Alonso-a u toj istoj Belgiji po kiši kad se "nasukao" na ivičnjak pretprošle godine ili u Fuji-ju '07. Čak je posle trke dao izjavu koju nikad neću da zaboravim - "...da je na tom delu ograda bila suviše blizu staze". A u kakvom je društvu Senna po kiši '92 u Španiji završio trku pre vremena? Sve u svemu, čak i najbolji vozači po kiši nisu imuni na greške i dešava se i njima. Inače, slažem se sa tobom da je Senna van staze bio miran pa i verski zatucan ali to nama ne treba mnogo da bude važno, međutim, ne slažem se nikako da je na stazi bio miran i da nije ulazio nepotrebno u duele poput Hamilton-a. Odmah sam se setio njegovog udesa sa gorim vozačem od Massa-e ili Maldonado-a u Monza-i '88 zato što je to bila jedina trka koju McLaren te godine nije dobio. Bio je to duel sa Schlesser-om koji je prvi i poslednji put vozio trku F1 (menjao Mansell-a) i eto, ostao upamćen po sudaru sa Senna-om. Ne ulazim u to ko je kriv za udes, nije ni važno za ovu priču, jednostavno i vrhunski vozači naprave neku pogrešnu procenu ili ne predvide potez protivnika, budu nestrpljivi itd. To je bila Monza, dominantni McLaren, debitant Schlesser i Ayrton je mogao da ga obiđe bilo gde ali... I to je F1.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
nije problem bolje pamtis neke stvari, malo "hlapim", sporno je to sto ce vecina koji citaju komentare i ono sto cuju da zapamte zdravo za gotovo Prost=kalkulisanje=Alonso a da ne znaju ni broj bolida je vozio a kamoli osobine Prostove voznje. Ne smeta to, vec cinjenica da proracunatost svrstava u osobine voznje. Nije to osobina, to sto se meri je pouzdanost vozaca, a zavidni to zovu proracunatost. Proracunatost se podrazumeva i kod vozaca ali i tima (primetices da ni izlazak Fetela iz boxa tacno ispred Alonsa u nedelju nije nista drugo nego proracunatost). Ono sto zelim da kazem da je mnogo tesko naci slicnost medju vozacima jer su se vremena potpuno promenila i mi sada ne mozemo naci slican primer tome da su Seni morali lazno prikazuju manji nivo benzina od stvarnog (kazaljka je lagala) da ne bi sve potrosio a u sadasnjem vremenu se preracunava i koje gume treba potrositi u prvim delu kvalifikacija. Ako i zaboravim da su bolidi nekada bili mnogo razlicitiji medjusobno (u trci ste imali i V8 i V10 i V12 motore, a sada se svi prakticno vrte isto) pravila su sada drasticno promenjena pa nekada niste imali obavezu zaostalog vozaca da se skloni ni plave zastave vec pravilo da sporiji vozac treba da ustupi idealnu liniju tek kada mu onaj koji obilazi dodje do pola bolida. To je strategiju odbrane cinilo drugacijom pa je cilj bio preteci zaostalog vozaca pred krivinu tako da on ostane "napakovan" vozacu koji pokusava da obidje. Zato ne mozemo porediti vozace kroz istoriju.

nekerozberg

pre 13 godina

@Lerby
moje pitanje odnosi se na to da ako se vec odlicno secas Prosta i Sene i ako sada pratis F1 onda cak i da zanemarimo starije vozace, mozes vrlo brzo da se izjasnis od koga je Prost bio bolji po kisi: Sene, Hamiltona, Alonsa, Sumahera ili Fetela? Oni su vec na prvu loptu bolji po kisi i Prost ne moze nikako (cak ni "verovatno") da bude u prvih 5 svih vremena po voznji u kisnim uslovima.

Lerby

pre 13 godina

@nekerozberg
U pravu si, uopšte se ne razumemo. Nisam mislio niti napisao u "top 5 na kiši", već generalno, u istoriji. Po vožnji uopšte, rezultatima pa ako hoćeš i statistici mada ni ona ne govori sve. I to opet "verovatno". Ukusi i mišljenja su različiti a i teško je to kvantifikovati, još nisu pronašli mernu jedinicu za "izračunavanje" najboljih a i dobro je što je tako. Da sam napisao UPRKOS vožnji po mokrom, verovatno bismo se razumeli i ne bih sad pisao ovaj komentar. Kakav Prost i kiša, to sam baš i pomenuo u prethodnom komentaru, doduše, suviše blago. Nije mi bio cilj da pravim "kolekciju" bilo čijih udesa po kiši, samo da te podsetim da i u takvim vremenskim uslovima dođe "žuta minuta" i najvećima pa zašto bi se onda Kimi brukao u duelu sa Hamilton-om a drugi eto, samo izleteli? To je bilo moje neslaganje sa tobom, reč "bruka" u kontekstu trke na Spa-Francorchamps-u '08 mi je bila preteška pa i nepravedna prema Kimi-ju s tvoje strane. Ali dobro, to je tvoje mišljenje i ti si to tako video. Ja opet o tome imam drugačije mišljenje i gledam kroz drugu dioptriju...
A zašto pamtim udese i gluposti najboljih vozača? Pa baš zato što su posebni i to im nije svojstveno a i nema ih mnogo. Neću valjda da pamtim udese de Cesaris-a, Katayama-e, Ide-a itd. A i kad bih hteo ne bih mogao, ko će sve to da nabroji i klasifikuje:)
Nadam se, ako se nismo složili, da smo se sad bar razumeli i da smo priveli kraju ovaj "razgovor gluvih":)