Fudbal 57

23.3.2024.

20:47

Zvezda pobedila Zenit pred 45.000 ljudi – Knežević srušio prvaka Rusije

Fudbaleri Crvene zvezde savladali su ruskog prvaka Zenit 1:0 u prijateljskoj utakmici na našem najvećem stadionu.

Izvor: B92.net

Starsport

Nažalost, meč je protekao i u senci terorističkog napada u Moksvi, koji se odigrao u petak, kada je život izgubilo najmanje 150 ljudi.

Otuda je i duel srpskog i ruskog prvaka bio pod znakom pitanja, ali je, ipak, odlučeno da se utakmica igra. Pre meča, minutom ćutanja odata je pošta nastradalima u terorističkim napadu.

Crvena zvezda - Zenit 1:0 (0:0)

Sudija: Jovan Šegrt
Strelac: Nikola Knežević u 82
Gledalaca: 47.000

Ljubitelji fudbala, navijači, gosti iz Rusije, pritalice Zenita, mogli su da vide sadržajan meč dva tima znatno oslabljena zbog odsustva reprezentativaca iz svojih redova.

Milojević nije mogao da računana 13 reprezentativaca, pa je mogao da izmeri trenutne mogućnosti momaka koji su uglavnom na kaljenju u Grafičaru i OFK Beogradu.

To je bila prilika i za Semakove "drugopozivce" da se pokažu i nametnu za nastavak sezone i za buduće vreme.

S obzirom na broj zrelih šansi pred oba gola, konačan rezultat mogao je da ode i ubedljivije u korist domaćih, ali i da bude na strani ruskog tima.

Crveno-beli su imali mnogo sreće u dva navrata u drugom poluvremenu kada su Jerohin, pa Isidor u roku od dva minuta drmali okvir gola Beograđana.

B92.net/DĐ

Najpre je lopta pogodila prečku, čak i čitavim obimom prešla gol-liniju, no to nije uočio Šergtov asistent podno zapadne tribine, niti glavni sudija, da bi potom francuski napadač pogodio stativu.

Nije ni Zvezda bila bez velikih šansi...

Onu najbolju, u prvom poluvremenu, nije iskoristio Nikola Knežević (golman Zenita mu lepom paradom skinuo šut), potom je Jovan Mitiljukić sam samcijat, pred golom, u padu glavom poslao loptu pored gola - desilo se to nakon opisanih velikih prilika Zenita u drugom delu.

Prethodno, Olajinka je sjajnim solo prodorom i uarcem sa ivice kaznenog prostora zapretio Rusima.

Konačno, stigao je i gol kao nagrada Zvezdinoj mlađariji pomešanoj sa iskustvom Kange, Spajića, Kataija, za trud, upornost i iskazanu želju protiv renomiranog rivala.

Starsport

Knežević je potvrdio talenat u datoj situaciji, "lažnjakom" se oslobodio čuvara taman toliko da dobije prostor i pošalje neodbranjiv udarac - za pobedu Zvezde.

Utakmica na našem najvećem stadionu je inače odigrana u lepom ambijentu, u duhu srpsko - ruskog prijateljstva, koje su čestim pokličima, parolama potencirali navjači oba klub, uz neizbežnu pirotehniku koja je obeležila sam početak drugog poluvremena.

Sve najvažnije detalje sa utakmice, iz minuta u minut, mogli ste da pratite uz BLOG na B92.net u nastavku.

Kraj - pobeda Zvezde!

Knežević je golom u 82. minutu odlučio pobedniak ove sasvim solidne prijateljske utakmice.

20:52

89' Trostruka izmena u Zvezdi

Lazar Nikolić izlazi, ulazi umesto njega Ognjen Ilić, Boris Matić je takođe na terenu, izlazi Katai, a umesto strelca Kneževića u igri je Cvetković - aplauzi za sve ove momke.

20:50

86' Rasplamsala se borba – Zenit želi gol

Ali opasnija je Zvezda sve vreme. Kanga je izveo slobodan udarac, tražio je duboko u kaznenom prostoru, na drugoj stativi Spajića, no ovaj šalje loptu u gol-aut.

20:46

82' Gol - Zvezda vodi!

Strelac je Nikola Knežević - lep gol ovog momka.

Lopta se odbila do njega u kaznenom prostoru, potom je "lažnjakom" izbacio iz ravnoteže defanzivca Zenita i onda poslao neodbranjiv udarac.

20:43

Lepi prizori sa Marakane
Starsport

20:41

77' Opasan napad Zvezde

Sprintao je Olajinka kroz razređene linije Zenita, dugo je "vukao" loptu da bi negde pred 16 metara ostavio Kangi, ovaj je raspalio levicom i prebacio gol Zenita.

Morali su crveno-beli ovo bolje.

20:40

74' Povreda Šerifa

Ne može dalje da nastavi napadač Zvezde, ukazuje mu se pomoć. Polako je izašao iz igre.

Na terenu je MArko Đurić.

20:38

73' Velika prilika za Mituljikića

I to kakva!

Glavom, u padu, neometan, promašio je čitav gol nakon savršenog centaršuta Kataija kojeg je Kanga prethodno majstorski proigrao.

Možda i najbolja prilika na utakmici.

20:33

68' Izmene na obe strane

Nikola Mituljikić je ustupio mesto bratu Jovanu, ulazi kod Zvezde i Aleksandar Đermanović umesto Uroša Spajića

Prethodno, Semak je uveo Artura umesto Jerohina, Čornija umesto Nina.

20:32

Poruka Delija: Pamtimo vojsku, decu...
B92.net/DĐ

20:26

62' Stativa!

Trese se okvir gola Zvezde još jednom - Isidor je snažno gađao po zemlji i pogodio stativu gola crveno-belih.

Mnogo sreće po srpskog prvaka.

20:24

60' Prečka!

Lopta je, deluje to na snimku, čitavim obimom prešla gol liniju nakon udarca Jerohina - odbila se od prečke iza gol-linije.

Međutim, igra se nastavila, sudija Šegrt nije dobio signale od asistenata da je to bio gol.

20:17

53' Solo akcija Olajinke

U slalomu je probio napadač Zvezde po levoj strani, utrčao ka sredini, namestio se i šutirao - lopta je prohujala iznad prečke.

Uzdasi navijača, možda i najbolji potez nekog igrača domaćih danas.

20:15

48' Srpsko-ruska bakljada

U režiji navijača Zvezde i Zenita.

B92.net/DĐ

20:09

46' Trostruka izmena u Zenitu – Nigerijac umesto Rodića

Trener gostiju Sergej Semak je uveo Vasjutina (golman), Vendela i Maria Fernandeza, a izveo Keržakova, Pedra i Daglasa Santosa.

Vladan Milojević umesto Rodića uveo Nigerijca Inuekua Ogbija, koji se kalio u Grafičaru

20:01

Počelo je drugo poluvreme
Starsport

19:53

Zvanično: 42.771 navijača

Toliko se ljudi večeras sabralo na tribine Marakane za ovu priliku.

19:52

Poluvreme – mreže miruju

Nije bio golova u prvih 45 minuta meča, ali daleko od toga da nema ritma, opasnih situacija, pa i šansi kod oba gola.

Najbolju na meču nije iskoristio Knežević, dok je Zenit najviše pretio preko Mantuanua i Isidora.

19:46

44' Nova pretnja Zvezde

Radojevićev centaršut je bio vrlo dobar, Olajinka ga nije uhvatio, a nije ni Šerif koji je bio na drugoj stativi - za uzdahe na staionu.

Najbolji period meča srpskog šampiona.

19:44

41' Katai neprecizan

Pokušao je iz slobodnog udarca, dobra je to pozicija bila, sa 17 metara, međutim Zvezdin "magiko" prebacio je i "zid" i gol gostiju.

19:42

37' Najbolja šansa za Zvezdu

Knežević je ne koristi, jer mu je Keržakov paradom odbranio udarac negde sa visine penala.

Prethodno, Keneževića je savršeno proigrao Olajinka sa leve strane kaznenog prostora.

19:40

Navijači Zenita

19:38

34' Još jednom Mantuan

Opasan je Brazilac - sada je gađao Isidora pred golom Guteše i malo je nedostajalo da ovaj dođe do lopte i do velike šanse.

Spajić je u poslednji čas intervenisao ispred Francuza.

19:36

31' Povreda najboljeg igrača gostiju

Gustavo Mantuan je danas pokazao najviše, vrlo probojan, prodoran i konkretan igrač, ali pitanje da li može da nastavi nakon pada pred kaznenim prostorom Zvezde.

Olajinka mu je bio za petama, deluje da ga je tek malo zakačio, Brazilac je posrnuo, pao, potom dugo ležao pa je morala da interveniše lekarska ekipa gostiju.

Nastaviće, ipak, meč Mantuan.

19:32

Kanga zadužen za sve prekide danas
Starsport

19:31

26' Daglas Santos preti

Zenit, rekosmo, bolje povezuje redove i brže dolazi do prilike da ugrozi gol Zvezde.

Sad je to pokušao Daglas, snažnim udarcem levom nogom, no i ovog puta Guteša nije morao da interveniše ali nimalo naivan napad gostiju.

Sve jači pritisak ruskog tima.

19:27

23' Udarac Isidora

Francuz Vilson Isidor, vrlo agilan danas, šutirao je iz okreta sa 17-18 metara, međutim lopta ide pored stative Gutešinog gola.
Zenit opasniji definitivno.

19:25

20' Bez šansi i bez golova

Umalo su, doduše, gosti uspeli da izvedu kontru posle kornera Zvezde, munjevito je najsitureniji igrač gostiju krenuo na poslednjeg igrača u dbrani Zvezde Kneževića, ali je ovaj sjajno pročitao njegovu nameru.

Starsport

19:20

15' "Rusi i Srbi braća zauvek"

Od starta meča odjekuju povici "Rusija, Rusija" i "Rusi i Srbi, braća zauvek", sa svih strana Marakane.

19:16

14' Mantuan negoduje kod Šegrta

Brazilac je nadjačao Radojevića u duelu na dvadesetak metara iskosa od gola Zvezde, bila bi to dobra prilika da se ugrozi gol Zvezde, ali je Šegrt svirao prekršaj.

Igrač gostiju vrlo ljut zbog takve odluke Šegrta.

19:14

10' Lak posao za Gutešu

Golman Zvezde je imao lak zadatak posle pokušaja gostiju, nije tu bilo velike pretnje po mrežu crveno-belih, pa ostaje egal bez golova na snazi.

19:11

6' Zvezda tražila penal

Karavaev je u duelu srušio Olajinku, napadač Zvezde je pao sa desne strane blizu korner linije, ali Šegrt se nije oglasio.

Kanga negoduje kod glavnog sudije.

Utisak je da je Šegrt dobro video i procenio situaciju.

19:07

Koreografija Delija

Najverniji navijači Zvezde pripremili su koreografiju i za ovu priliku.

Na severnoj tribini "pojavio" se naoružani vojnik i zastave Srbije sa jedne i Rusije sa druge strane soldata.

B92.net/DĐ

19:06

Minut ćutanja

Svi prisutni minutom ćutanja odali su počast žrtvama terorističkog napada koji se dogodio u petak u Moskvi, u kojem je poginulo najmaje 150 ljudi.