Fudbal 90

17.6.2024.

17:40

Najveća pobeda Rumunije u istoriji – "bomba" Marina srušila Ukrajince VIDEO

Fudbaleri Rumunije su ubedljivo savladali Ukrajinu sa 3:0, u prvom meču grupne faze na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Grupa E, 1. kolo:

Rumunija – Ukrajina 3:0 (1:0)
Stančiu 28, R. Marin 53, Draguš 57
Alijanc arena, Minhen
Sudija: Glen Niberg (Swe)

Utakmica je počela u znacima ofanzivne Ukrajine koja je već u prvom minutu preko Mudrika imala šansu da povede, ali se to nije dogodilo nakon lošeg završnog pasa pa su se Rumuni odbranili.

Tokom prvih 15-20 minuta utakmice smo videli ogromnu razliku u igri. Ukrajina napada, a Rumunija se brani. Imali su momci u plavim dresovima čak 70 odsto poseda lopte, ali nijednu pravu šansu.

Rumuni su znali tačno šta im treba i držali se plana, ali je sve moglo da kolabira u 22. minutu kada je Dovdik sjajno šutirao i ipak njegov pokušaj završio preko prečke pa su Rumuni mogli da odahnu.

Napokon su se preko Mana oslobodili pritiska i krenuli u kontra napad, ali se Ukrajina odbranila da bi u 29. minutu "bomba" Stančua završila u mreži i Rumuni su imali zašto da se raduju.

Vodili su 1:0 zahvaljujući "golčini" svog kapitena, a stanje na terenu potpuno se promenilo. Ukrajinci su se povukli i grčevito branili u narednih desetak minuta, a posle kornera je Rumunija mogla da ima i vođstvo od 2:0 da nije Lunin sjajno reagovao i otklonio opasnost.

Pretili su Rumuni u ovim zamenjenim ulogama, ali golova do kraja poluvremena nije bilo i prednost od 1:0 ostala je na semaforu u trenucima odlaska na "veliki odmor".

Sofascore

Odmah od starta drugog poluvremena Ukrajina je napala, želela je do gola, ali odlično su se branili i pozicionirali Rumuni.

Oni su pokuašvali iz kontre da dođu do šanse i reše meč u svoju korist, s obzirom da su imali gol prednost iz prvog poluvremena.

To im je pošlo za rukom u 53. minutu. Posle jedne dobre akcije Rumuna, Razvan Marin je uspeo da se upiše u strelce i poveća prednost na 2:0.

On se namestio na nekih 20tak metara od gola Ukrajine i odličnim udarcem uspeo da savlada Lunina. Prošla mu je lopta ispod ruke i završila u mreži.

Nisu uspeli Ukrajinici da se oporave, samo četiri minuta kasnije usledila je nova "egzekucija". Prvo je Lunin odbranio udarac Mana. Rumuni su dobili korner.

Isti igrač nekoliko sekundi kasnije je posle izvedenog kornera, posle gužve u šesnaestercu pronašao Draguša, koji je sproveo loptu u mrežu za 3:0.

Pokušavali su Ukrajinci do kraja meča da se vrate u igru, najviše preko krilnog napadača Čelsija Mihaila Mudrika, ali ni jednom nisu uspeli da ugroze Nicu.

Najbolju šansu na meču je imao Sudakov u 77. minutu kada je sa nekih 30 metara oprobao šut, ali siguran je bio golman Rumunije.

Uspeli su Rumuni da izdrže pritisak i upišu ubedljivu pobedu.

17:09

Denis Man, prvi sa 2+ asistencije još od Hadžija 1994.

16:48

90' Nadoknada

Igraće se još četiri minuta.

16:48

KRAJ UTAKMICE

Odlična igra Rumuna u drugom poluvremenu. Borili su se i došli do ubedljive pobede  – 3:0 (1:0).

Za sada su prvi u grupi ispred Belgije i Slovačke, čiji meč je na programu od 18 časova.

16:45

89' Umalo autogol Rumuna

Gužva u kaznenom prostoru posle kornera, umalo autogol Rumuna. Ipak, samo novi korner.

16:42

86' Kapiten napušta teren

Nova izmena kod Rumunije. Stanču je izašao, predao kapitensku traku Razvanu Marinu.

Ispraćen je ovacijama i aplauzom.

Umesto njega Rakovican.

16:38

84' Najbolja prilika za Ukrajinu

Mudrik je prošao po levoj strani i gađao ka golu Nice. Ipak, lopta mu je prešla preo noge i otišla preko gola.

16:37

80' Umalo autogol

Mudrik je dobro centrirao posle faula. Umalo autogol Buruke.

Siguran je bio Nica.

16:35

79' Karton za Rumuna

Razvan Marin je napravio faul, dobio je žuti karton.

Prvi za nekog rumunskog igrača na ovom meču.

16:34

77' Neverovatan pokušaj Sudakova

Bomba Sudakova sa nekih 30 metara, uspeo je nekako da se snađe Nica i ukroti udarac.

Ukrajinci blizu gola!

16:32

76' Dvostruka izmena kod Rumuna

Rus i Puškaš su u igri, umesto Draguša i Marius Marina.

16:31

73' Šesti korner za Ukrajince

Odlično je Dragušin reagovao i izblokirao centaršut u peterac.

Novi korner za Ukrajinu, šesti.

16:31

Navijač uleteo na teren

Jedan od navijača Rumunije uleteo je na teren kako bi pozdravio igrače svog nacionalnog tima.

Ipak, brzo je reagovalo obezbeđenje i sprovelo ga van.

Nije bilo prekida

16:29

72' Izmena kod Ukrajine

Konoplja je napustio igru. Već ima žuti karton, ne želi selektor da rizikuje.

Timčuk je u igri.

16:27

70' Dobra šansa za Ukrajince

Sudakov je gađao sa nekih 25 metara iz slobodnog udarca, blokirao je njegov udarac živi zid. Samo korner.

16:25

68' Prvi žuti karton

Konoplija je napravio faul i zaradio žuti karton.

16:22

67' Pokušavaju Ukrajinci

Bore se Ukrajinci kako bi se vratili u meč. Pokušavaju da napadnu poslednju liniju Rumuna, ali se za sada rival odlično i organizovano brani.

16:21

Pogodak Dragusa

16:20

63' Trostruka kod Ukrajinaca

Stepanenko, Šarapenko i Cigankov su izašli.

Zamenili su ih Brazko, Jaremenčuk i Jarmolenko.

16:19

62' Dvostruka izmena Rumuna

Ulaze Hađi i Mihaila, a van terena su Man i Koman.

16:18

16:15

57' GOOOL! – Rumuni ekspresno do 3:0

Odbranio je Lunin prvi pokušaj Rumuna da dođu do 3:0.

Ipak, posle kornera Draguš je sproveo loptu u mrežu. Asistencija ide Denisu Manu.

Ubedljiva prednost!

16:14

Gol Marina

16:13

16:11

53' GOOOOL – novi gol Rumuna

Marin postiže pogodak za Rumune!

Odlično se namestio Razvan Marin na nekih 19-20 metara od gola, snažan šut. Nije ništa mogao Lunin.

Lopta mu je prošla ispod ruke i pravo u mrežu.

16:10

52' Nešto brži tempo

Dobra kontra Ukrajine, ali su uspeli Rumuni da je osujete.

Samo korner za Ukrajince.

Pokuašo je Mudrik posle solo prodora, ali je izblokiran.

16:07

51' Pritiskaju i Rumuni

Kruže oko kaznenog prostora Ukrajine, ali nisu uspeli da upute udarac na gol.

Ukrajinci se dobro pozicioniraju.

16:06

48' Ukrajina napada

Dobar centaršut Mudrika, ali odbranila se Rumunija.

Pokušavaju Ukrajinci da dođu do izjednačenja.

16:05

46' Počelo je drugo poluvreme

Počelo je drugo poluvreme. Da li Ukrajina ima odgovor na dobru igru Rumuna u prvom poluvremenu?

15:58

15:45

Kraj prvog poluvremena

Ne baš idealnih 45 minuta za neutralne gledaoce, ali Rumune to ne zanima. Branili su se dok je Ukrajina bila najopasnija, a onda kad su spustili gard preko Stančua u 29. minutu poveli i na poluvreme odlaze sa golom prednosti.

15:40

45' Finiš prvog poluvremena

Nema još mnogo vremena za igru u prvom delu meča. Rumuni vode nakon onog pogotka Stančua, ali sada se polako strasti smiruju pred odlazak u svlačionicu.

Igraće se još dva minuta nadoknade.

15:39

39' Denis Man... Umalo gol!

Opasan i snažan šut Mana, ali ga je Stepanenko izblokirao i lopta ide u korner. Tik pored gola ide lopta i opasnost po Ukrajinu ne staje.

Novi pokušaj Rumuna, Nikulae Stanču je probao iz kornera i Lunin uspeva da odbrani. Umalo gol i posle kornera, ali se Ukrajina odbranila na kraju.

15:36

37' Mudrik... ništa

Posle kornera je iz polu voleja pokušao Mudrik, ali je pogodio jednog od svojih saigrača i poklonio kontru Rumunima, ali nisu ni oni ništa uradili. Ostaje 1:0 za Rumuniju

15:33

15:33

35' Stvari se totalno promenile

Otkako su Rumuni izborili onaj korner pa postigli gol, Ukrajinci su se potpuno povukli i prepustili Rumuniji inicijativu. Stanču i ostali prete iz poseda u posed i videćemo da li mogu da dupliraju prednost do kraja poluvremena. Denis Man, igrač Parme, imao je šansu da pogodi gol, ali nije uspeo.

15:30

29' Gooooooooool

Rumunija vodi! Iako je Ukrajina bila opasnija i imala veći posed lopte od toga nisu imali apsolutno ništa. Kapiten Nikulae Stanču je "raspalio" po lopti van kaznenog prostora i poslao pravu "bombu" u gol Ukrajinaca, 1:0 vodi Rumunija.

15:29

15:26

27' Napokon odgovor Rumuna

Ukrajinci dominiraju, pokušavaju, napadaju i trude se da daju gol. Ipak, Rumuni su napokon uspeli da se oslobode pritiska i zaprete iz kontre koja je preko Dragušina donela samo korner...

15:22

15:21

22' Dovdik šutira, nema gola

Najbolji strelac u Španiji prošle sezone probao je sa ivice kaznenog prostora, ali lopta ide preko prečke.

15:20

20' Mirno u Minhenu

Očekivano... Nema golova, nema mnogo pokušaja i bitka se uglavnom odvija na sredini terena. Deluje da su Ukrajinci za nijansu opasniji. 70 odsto poseda lopte imaju i Rumuni u sve težoj situaciji.

15:14

17' Faul u napadu

U duelu su bili Sudakov i Dragušin i sudija kaže da je u pitanju bio prekršaj u napadu. Nezadovoljni su Ukrajinci ovom odlukom glavnog sudije, ali on istu promeniti neće. Nema golova u Minhenu

15:13

EPA-EFE/RONALD WITTEK

15:12

12' Ukrajina konstantno napada

Uglavnom preko levog boka dolaze napadi Ukrajinaca koji stvarno deluju ozbiljnije i opasnije od selekcije Rumunije, ali se oni jako dobro brane u ovim uvodnim minutima susreta.

15:09

8' Koman... Ništa

Koman je probao iz nešto veće udaljenosti i lako odbranio Lunin to. Za to vreme je jedan od Ukrajinaca ostao da leži na terenu nakon što je dobio nezgodan udarac. Ilija Zabarnin je bio na zemlji, ali se pridigao. Razvan Marin se izvinio jer nije bilo loše namere.

15:01

4' Prvi pokušaj Rumuna

Iako nije bilo previše opasno, beležimo prvi pokušaj reprezentacije Rumunije u režiji Nikulaea Stančua, ali Andrij Lunin bez problema hvata taj odbitak.

15:00

1' Počela je utakmica!

Prvi duel programa u ponedeljak igra se od 15 časova između Rumunije i Ukrajine pa iako utakmica po imenima možda neće biti najveći spektakl ne očekujemo da bude dosadno.

Zapratila je Ukrajina preko Mudrika, moglo je da bude opasno, ali je poslednje dodavanje bilo pogrešno i posed je propao pa se Rumunija odbranila.

14:55

"Jedan tim na terenu za milion navijača na ratnom polju"

14:46

Aduti se zagrevaju

14:24

Ukrajinci koriste EURO da pričaju o ratu sa Rusima

Pre prve utakmice Ukrajine na EURO, u Minhenu je izložen komad tribine sa stadiona u Harkovu uništenog bombardovanjem.

Profimedia/Sven Hoppe/dpa

14:18

Ukrajinci emotivni pred prvi meč

"Teško je biti ovde kada čujete vesti od kuće. U našoj zemlji je rat! A kada se probudimo ujutro, pitamo se kako je prošlo za našu porodicu ili za naše prijatelje", rekao je Ilija Zabarnji, štoper engleskog Bornmuta.