Fudbalska reprezentacija Srbije danas izlazi na Vembli u jednom od najtežih i najznačajnijih mečeva u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2026. godine.
Dva kola pre kraja ciklusa, Engleska je već osigurala prvo mesto u grupi i direktan plasman, dok Srbija pod novim selektorom Veljkom Paunovićem traži način da ostane u igri za baraž – zadatak koji je praktično neizvodljiv bez senzacionalnog trijumfa u Londonu.
Situacija je jasna: da bi ostala u trci, Srbija mora da napravi ono što se čini nemogućim – da pobedi Engleze na njihovom stadionu.
Svaki drugi rezultat ostavlja "Orlove" izvan realnih šansi za baraž i produžava period velikih promašenih prilika srpskog fudbala.
Paunović je prihvatio ovaj izazov u trenutku kada je reprezentacija u psihološkom i rezultatskom deficitu.
U prvim izjavama naglasio je da želi "disciplinu, organizaciju i jasne uloge", poručivši da Srbija na Vembliju ne sme da izgleda uplašeno i da mora da pokaže karakter.
Njegov prvi spisak doneo je nekoliko očekivanih imena, ali i nagoveštaj da će pokušati da osveži pristup.
Paunovićev plan je jednostavan, ali teško ostvariv: Srbija mora da bude kompaktna, nisko postavljena, disciplinovana bez lopte, i spremna da iskoristi svaku situaciju u tranziciji ili prekidu.
Engleska dominira u posedu, širini i brzini – pa bi srpska defanziva morala da odigra skoro savršen meč.
Na drugoj strani, iako Engleska već ima vizu za Mundijal, selektor Tomas Tuhelporučio je da nema govora o rotacijama i labavom pristupu.
Tuhel je jasno rekao da njegova ekipa neće "spuštati standarde".
"Već smo se kvalifikovali, ali to ne bi smelo da ima uticaj jer mi igramo za sebe", rekao je Tuhel, ne ostavivši prostora za kaluklacije o pristupu domaćina.
Takođe je poručio da "nema vremena za eksperimentisanje" i da Engleska ulazi maksimalno ozbiljno u meč protiv Srbije, posebno jer očekuje dodatnu energiju i motivaciju rivala, koji dolazi sa novim selektorom i poslednjom šansom da ostane u trci.
Engleska je u ovom ciklusu odigrala nekoliko veoma ubedljivih utakmica, uz niz mečeva bez primljenog gola – i u Londonu cilj je da se održi ritam i automatizam pred završnu fazu kvalifikacija i pripreme za SP.
Utakmica će najverovatnije zavisiti od nekoliko ključnih tačaka.
Prvih 20 minuta – Srbija mora da preživi početni engleski pritisak i ne primi rani gol.
"Orlovi" ne smeju da dozvole da Vlahović bude odsečen od ostatka ekipe i da ne dobija lopte, odnosno ne učestvuje u igri ni na koji način.
Svaki prekid za Srbiju predstavlja šansu, svaka tranzicija potencijalni put ka golu, a nema prostora ni za greške – protiv ovakve selekcije Engleske, jedna greška često znači i jedan primljen gol.
Srbija na Vembliju ulazi u meč sa gotovo pa nemogućom misijom – pobediti Englesku kada se najmanje očekuje.
Paunović donosi novu energiju i pokušava da resetuje sistem, dok Tuhel insistira na ozbiljnosti i visokom ritmu uprkos činjenici da je plasman već obezbeđen.
Pred "Orlovima" je 90 minuta u kojima se prepliću realnost i nada. Večeras, od 20.45. Pa, neka bolji pobedi.
Generalni sekretar Rukometnog saveza Srbije Ivan Milivojević kaže da je Međunarodna rukometna federacija (IHF) priznala grešku sudija na meču između naše selekcije i Farskih Ostrva.
Tornike Šengelija je izneo očekivanja od duela protiv Crvene zvezde u 14. kolu Evrolige, pa se osvrnuo i na dešavanju u Partizanu – posle ostavka Željka Obradovića.
Kako mediji prenose, usvajanje novog Statuta Košarkaškog saveza Srbije 24.11. ove godine izazvalo je bes, nezadovoljstvo, ali i nemoć kod predsednika KSS, Nebojše Čovića.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Tornike Šengelija je izneo očekivanja od duela protiv Crvene zvezde u 14. kolu Evrolige, pa se osvrnuo i na dešavanju u Partizanu – posle ostavka Željka Obradovića.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Ekstremni luksuz izgleda da prkosi svim svetskim krizama - Bugatti je već rasprodao sve planirane primerke Tourbillon modela vrednog čak 3,8 miliona evra.
Dvotaktni motori pružaju znatno veću specifičnu snagu od četvorotaktnih, a uz to su lakši i mnogo jednostavniji. Zbog svega ovoga, General Motors planira da ih vrati u život.
Evropska komisija je kaznila X u vlasništvu Ilona Maska sa 120 miliona evra, što je prva novčana sankcija izrečena po novom zakoniku o moderaciji sadržaja u EU.
Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".
Komentari 11
Pogledaj komentare Pošalji komentar