Evropske lige i igrači ujedinjeni protiv FIFA – žalba stigla do Brisela
više evropskih fudbalskih organizacija i liga, kao i udruženja profesionalnih igrača, u u ponedlejak, 14. oktobra u Briselu, uložiće zvaničnu žalbu na promene kalendara takmičenja FIFA.
Front protiv FIFA, pored ostalih, predvodi moćni prvi čovek španskog šampionata Havijer Tebas, on će zastupati La Ligu, uz njega je i Međunarodni sindikat profesionalnih fudbalera (FIFPro) kao i udruženje Evropskih liga koje broji više od 1.000 klubova širom Evrope, prenosi španska Marka.
Cilj njihove zajedničke inicijative je da se FIFA i njen predsednik Đani Infantino upozore o štetnosti koju čine zdravlju fudbalera uvođenjem sve većeg broja takmičenja i proširenjem istih i generalno, dovešće u pitanje rukovođenje svetskim fudbalom.
"Zaštita zdravlja igrača i očuvanje održivosti nacionalnih liga u Evropi od uvredljivog ponašanja FIFA-e", radna je tema konferencije koju će održati predstavnici pomenutih organizacija.
Ujedno, sa ovog skupa biće uručena zvanična žalba na adresu FIFA i Evropskoj komisiji u vezi sa propisima o takmičenju.
"Pritisak na FIFA postoji i čini se da se prave samo prvi koraci. Svetsko klupsko prvenstvo koje je osmislio Infantino, plus presuda u slučaju Lasane Dijare koja dovodi u opasnost FIFA sistem transfera, na kraju su izazvali sukob oko toga kako i na koji način se upravlja svetskim fudbalom", rečeno je iz ove grupe udruženih organizacija.
Profimedia/Alberto Ortega/Europa Press
Pomenute evropske fudbalske lige i udruženje profesionalnih fudbalera su još u julu prethodne godine skrenule pažnju FIFA na "nedostatak odgovora na njihove formalne zahteve za razvoj jasnog, transparentnog sistema i fer procesa u odnosu na međunarodni kalendar utakmica" i tada najavile podnošenje žalbe Evropskoj komisiji za prava takmičenja.
Ta pretnja je sada postala realnost.
Ove organizacije imaju podršku Havijera Tebasa, predsednika La Lige, iako špansko takmičenje nije među članicama Evropskih liga od 2023. godine. Uprkos tome, ima punu podršku Tebasa i La Lige.
Tebas je u više navrata govorio o štetnosti FIFA Svetskog klupskog prvenstva na kalendar takmičenja.
"Upravljanje FIFA dešava se već neko vreme iz pogrešne perspektive. Pre nego što donesemo odluke, moramo da se sastanemo, dogovorimo i sednemo da pregovaramo sa onima koji su najviše pogođeni. Umesto toga, imamo situacije "mi se sastajemo i radimo šta mi želimo", što je uobičajena praksa. Presuda Evropskog suda pravde u slučaju Super lige već je dala jasno upozorenje ovim fudbalskim institucijama. Oni izgleda obraćaju pažnju na ovu rezoluciju", bila je Tebasova direktna kritika na račun FIFA.
On neće biti sam u ovoj borbi.
Uz njega će u Briselu biti David Terier, potpredsednik Francuskog sindikata profesionalnih fudbalera i predsednik FIFpro Evrope, a biće još poznatih fudbalskih lica koje stoje iza žalbe za FIFA.
Uz njih će biti i Matje Morej, direktor za međunarodne odnose Premijer lige, Lorin Paris, izvršni direktor Pro lige, Umberto Kalkanjo, predsednik AIC (Unija italijanskih fudbalera) i Kristofer Vatšaug, izvršni predsednik NISO (Norveške sportske organizacije).
Generalni sekretar Rukometnog saveza Srbije Ivan Milivojević kaže da je Međunarodna rukometna federacija (IHF) priznala grešku sudija na meču između naše selekcije i Farskih Ostrva.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Navijači iz više od 400 grupa iz Evrope pozvali su UEFA i FIFA da blokiraju zahteve španske i italijanske lige da organizuju prvenstvene utakmice u inostranstvu.
Predsednik španske LaLige Havijer Tebas rekao je da je svetsko klupsko prvenstvo loše po fudbal i da je potpuno poremetilo kalendar takmičenja u Evropi.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Ekstremni luksuz izgleda da prkosi svim svetskim krizama - Bugatti je već rasprodao sve planirane primerke Tourbillon modela vrednog čak 3,8 miliona evra.
Dvotaktni motori pružaju znatno veću specifičnu snagu od četvorotaktnih, a uz to su lakši i mnogo jednostavniji. Zbog svega ovoga, General Motors planira da ih vrati u život.
Evropska komisija je kaznila X u vlasništvu Ilona Maska sa 120 miliona evra, što je prva novčana sankcija izrečena po novom zakoniku o moderaciji sadržaja u EU.
Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar