Odlučio je Partizan da se vrati svojim postulatima i početak deluje obećavajuće. Publika je tražila šta je htela i sada je vetar u leđa crno-beloj mladosti.
Talenta i potencijala ima napretek u Humskoj, ali teško je reći koliki su realni dometi ove ekipe, jer će biti neminovne oscilacije tokom sezone. Još jedna u nizu prepreka za vrtić Parnog valjka je Hibernijan.
Postavili su rukovodioci kluba ispred sebe cilj da se plasiraju u grupnu fazu Lige konferencija, ali sada Partizan ima težak zadatak u dvomeču protiv škotskog predstavnika, koji gaji karakterističan stil za ostrvske ekipe, gde dominiraju dueli, trčanje, skokovi...
Poveznica crno-belih i Škotske je legenda Parnog valjka - Ivan Golac. Svojevremeno je kao trener proveo dve godine u Dandi junajtedu i doneo mu Kup Škotske, a kao igrač je proveo osam godina u Engleskoj, gde je najveći trag ostavio u Sautemptonu.
Čuveni defanzivac Partizana je dobro upoznat sa stilom na Ostrvu i u razgovoru za B92.sport je dočarao šta čeka klub iz Humske u predstojećem dvomeču.
"Partizan čeka mnogo ozbiljnija utakmica, za razliku od prethodnih. Hibernijan je sredinom 20. veka bio broj klub u Škotskoj, dok se nisu rodili Seltik i Rendžers. Kroz moje iskustvo, biće to jako težak dvomeč za crno-bele. Biće mnogo teško izvući povoljan rezultat u Edinburgu. Neugodan protivnik za ovu ekipu, jer nema pravo iskustvo. Partizan je protiv Oleksandrije koristio šanse, napravio lep rezultat i nije primio gol, što je bitno. Sada ga čeka potpuno druga utakmica i važno je da se u Beogradu napravi pozitivan rezultat, kakav god. Mogu da kažem da je ovo bila limunada za ono što sledi Partizanu. Lepo bi bilo da se postigne gol u prvih 20 minuta, to će biti važan faktor i utakmica dobija drugi tok."
Za ekipe na Ostrvu važi da preskaču teren i baziraju se na centaršuteve i skokove, pritom su fizički dominantne. Bivši trener i fudbaler Partizana ima rešenje za taj stil.
"Uvek je bila priča da se u Engleskoj igra 100 milja na sat, a u Škotskoj 200! To sam imao prilike da se uverim, to je potpuno druga liga. Škoti su sami po sebi srčani, drčni, ne boje se... Zaista je tako. Partizan ne sme da se upusti u trku i tuču sa Škotima, jer tu ne može da im se parira. To je priroda, snaga, dinamika... Čvrsti su nenormalno. Moraće da spusti loptu na zemlju i da kratkim pasovima kontroliše igru. Takođe, mora da popravi mnogo stvari u odbrani. Dati im šansu, onda ste u velikom problemu. Obezbeđenje uvek mora da postoji, videli smo koliko su Oleksandrija i Radnički lako stvarali šanse. Po meni smo dobili težeg protivnika iz dvomeča Hibernija - Mitjilend. Mora Partizan pametno da trči i konstantno kroz pas da gradi igru, jer to protivniku ne odgovara", rekao je Golac i dodao:
"Prekidi će takođe biti problem za Partizan. Sve ekipe na Ostrvu su sjajne u prekidima. Imaju urođenu skočnost, a to se kroz trening i vežbe dodatno nadogradi. Imaju pravovremeni skok. Mora se biti obazriv. Odbrana će biti na velikom ispitu u ovom dvomeču. Moraće uvek da budu jedan blizu drugog i da čuvaju leđa. Komunikacija je ključ, što fali kod nas, jer nemamo trenere pa igrači to ne mogu da nauče."
Očekuju se ponovo pune tribine u Humskoj, mada je pod znakom pitanja koliko će to impresionirati Hibernijan, koji je navikao na takvu atmosferu u Škotskoj.
"Publika je uvek bila 12. igrač, bez obzira ko je protivnik. Međutim, to neće pokvariti Hibernijan, jer imaju mnogo ozbiljnije utakmice i pune stadione u prvenstvu. Neće moći da pokleknu na atmosferu. To je za njih normalno i ne reaguju na to. Nas ponese, drugačije osećamo, jer nemamo svakodnevno takvu posetu, za razliku od njih. Znam da će navijači biti sjajni. Sećam se meča protiv Groningena, koji je bio bolji od nas, ali zahvaljujući publici i Milku Đurovskom smo uspeli da pobedimo. To je jedina utakmica uz Mančester iz 1966. godine da su jug i sever bili zaključani sat vremena pred meč. To daje lepotu i draž igri."
Promovisao je Partizan novi talas mladih igrača, koji su vrlo brzo osvojili publiku svojim partijama i zalaganjem na terenu.
"Ima talenta i finih elemanata. To je proces koji traje. Milošević i Kostić su vrlo interesantni. Kao i Ugrešić, oseća prostor i loptu pravovremeno. Veoma to lepo radi. I ostali imaju kvaliteta, ali potrebno je vremena, kog nema. Potrebno je mnogo priče sa mladima, da se oslobode. Očekujem interesantnu utakmicu, nadam se sa mnogo golova u mreži Hibernijana."
Povukao je Golac zanimljivu paralelu sa finalom iz 1994. godine kada je Dandi junajtedu doneo domaći Kup.
"U finalu sam protiv Rendžersa stavio mladog igrača u startnu postavu, Dejvida Henu, i štampa je htela da me razapne. Imao je 18 godina i stavio sam ga da čuva reprezentativca Fergusona u sredini terena. Gordan Petrić je dobio nagradu za igrača utakmice, ali za mene je Hena bio to. Uvek sam sa njim pričao, oslobađao ga... Rekao sam igračima veče pre finala da niko ne sme da se dere na Dejvida i odigrao je toliko dobro, kao da ima deset godina iskustva iza sebe."
Starsport
Ipak, ono što evidentno fali Partizanu je još neki iskusniji fudbaler, koji će biti od pomoći mladima na terenu.
"Nemamo iskusne igrače da pomognu ovoj deci. Mladi igrači nisu ni dovoljno sposobni da vode ekipe, jer to vode iskusni fudbaleri, a mladi su tu da igraju rasterećeno i daju svoj maksimum. Ne možete nešto da očekujete od mladih kada gubite, oni tada mogu da potonu. To je bitan element. Prave i ozbiljne utakmice će pokazati koliko mogu. Ne očekujem ništa previše, ali će biti važna stavka na njihovom putu ka onome što treba da budu. Igrač se postaje kada imate 100 utakmica u nogama."
Od početka sezone možda najkonstantniji fudbaler je desni bek Milan Roganović. Na poslednjem meču je asistirao Stojkoviću za pobedonosni pogodak. Kako je Golac tokom igračke karijere pokrivao istu poziciju, relevantan je da da svoj sud oko toga.
"Sviđaju mi se oba beka. Koriste prostor kada krenu napred. To nažalost nikada kod nas nije uspelo da se dovede do potrebnog nivoa. Kada igrač dođe iz drugog plana, da maksimalno koristi situaciju jedan na jedan. Ja sam uživao u takvim situacijama, protivnik nije postojao za mene. Fudbal je igra u kojoj treba da težite da napravite što više situacija jedan na jedan. Ko to više stvori, ima veće šanse. Sad zavisi od struke kako će se Roganović razvijati dalje."
Osim što je jedna od legendi Partizana, Ivana Golca pamte i po antologijskom meču Seltika i crno-belih (5:4) iz 1989. godine. Parni valjak je uspeo da izbaci favorizovanog protivnika pogotokom Slađana Šćepovića i zahvaljujući golovima u gostima se plasira u narednu rundu, a 75-godišnji stručnjak je tada debitovao na klupi kluba iz Humske.
"To je šlag na torti za sva vremena. Nemamo osećaj privrženosti tradiciji. Ranije smo Željko Pantić i ja imali emisiju na SOS kanalu gde smo evocirali uspomene na ranije utakmice. Pa UEFA je uvrstila meč Seltik - Partizan među deset najboljih u istoriji fudbala. Da li smo svesni šta to znači? Nismo! To je naša tragedija i zato ne možemo da idemo napred. Ne poštujemo elementarne stvari. Takve utakmice se ne igraju svaki dan ili godine. Proći će 50 godina da se odigra ponovo takav susret. Na primer, pred meč sa Groningenom u Holandiji, poklonio mi je kasetu sa utakmice protiv Seltika i rekao da je broj jedan od mnogih koje ima. Tu vidimo koliko oni poštuju tu utakmicu, a mi se ponašamo kao da se nije dogodila. Bari Dejvis, jedan od najboljih engleskih komentatora, nije verovao da ću da napadnem Seltik sa pet igrača. Moj moto je bio da poštujem protivnika, ali da uvek hoću da ga pobedim i ne respektujem ga na terenu. To je krasilo nas Partizanovce, zato smo i postavili rekorde 1978. godine kada smo moćno osvojili šampionsku titulu", podvukao je Golac u razgovoru za naš portal.
Fudbalski klub Crvena zvezda saopštio je da će od svake prodate karte za utakmicu protiv Vojvodine izdvojiti po 100 dinara i donirati ih Dečjem selu "Dr Milorad Pavlović".
Trener Železničara Radomir Koković izneo je očekivanja pred utakmicu 18. kola Superlige Srbije, koju njegov tim igra protiv Napretka u Kruševcu u nedelju od 13 sati.
Nikola Milutinov nastavlja da diktira ritam pod obručima Evrolige, potvrđujući iz kola u kolo status jednog od najdominantnijih centara evropske košarke.
Američki košarkaš Vejd Boldvin, govorio je o talasu trenerskih promena u elitnom evropskom basketu, uključujući ostavke Željka Obradovića i Etorea Mesine, kao i smenu Igora Kokoškova.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Sutrašnja sednica Upravnog odbora KK Partizan zakazana za 11 časova biće ključni trenutak za budućnost kluba – ali i za konačnu odluku Željka Obradovića, čiji ostanak ili odlazak drže crno-bele u stanju potpune neizvesnosti.
Svi će se složiti da Partizan nije zaslužio da ispadne od Hibernijana, brojčano inferioran u oba meča je pokazao mnogo više, ali mu to saznanje samo po sebi neće mnogo vredeti. Ipak, nešto drugo hoće.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Dvotaktni motori pružaju znatno veću specifičnu snagu od četvorotaktnih, a uz to su lakši i mnogo jednostavniji. Zbog svega ovoga, General Motors planira da ih vrati u život.
Evropska komisija je kaznila X u vlasništvu Ilona Maska sa 120 miliona evra, što je prva novčana sankcija izrečena po novom zakoniku o moderaciji sadržaja u EU.
Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar