"Prevaranti dobijaju bitku sa anti-doping vlastima u elitnom sportu", tvrdi Hauman, koji je 13 godina služio ao direktor u Svetskoj anti-doping agenciji (WADA).
"Da budemo iskreni i pragmatični - sistem je zapeo, stao je", kaže Hauman.
"Sportisti koji se svesno dopinguju u elitnom sportu eskiviraju da budu detektovani i kažnjeni. Jednostavno, nismo dovoljno efikasni u lociranju takvih sportista. Naša neefikasnost u postupanju sa onima koji krše pravila šteti kredibilitetu antidoping agencije".
Poslednju veliku kaznu WADA je izrekla američkom sprinteru i bivšem viceprvaku sveta Marvinu Brejsiju-Vilijamsu, čak tri i po godine, pošto je priznao da je korisnio nedozvoljene supstance.
Ranije, u septembru, iz istog razloga suspendovan je još jedan američki sprinter Erijon Najton, još duže, na četiri godine. Mesec kasnije, na tri godine kažnjena je i svetska rekorderka u maratonu Rut Čepnegetič pošto je u uzorku pronađen zabranjen diuretik koji se obično koristi da zamaskira tragove doping susptanci.
Ipak, Hauman misli da je jedinstvo svetskih antidoping napora ugroženo poslednjih godina.
Prevashodno misli na sukob WADA i američke antidoping agencije, koji su se sporile oko postupanja u doping skandalu u koji je umešano 23 kineska plivača, i posebno zbog finansiranja i organizovanja "Enhanced Games" sledeće godine u Las Vegasu, događaja koji podstiče upotrebu zabranjenih supstanci.
Antidoping vlasti u Keniji, čiji su sportisti bili umešani u niz pozitivnih testova, nalaze se na WADA listi za praćenje, dok se Rusija, čiji su zvaničnici umešani u sistematsko varanje i razmenu uzoraka na Zimskim olimpijskim igrama 2014. u Sočiju, i dalje smatra "neusaglašenom" sa pravilima koje propisuje WADA.
Hauman je otuda predložio bolju razmenu informacija među antidoping telima i podsticaje u stilu "lova na glave" kako bi ih podstakao da se paktivnije progone i kažnjavaju varalice u sportu.
"Svi moramo bolje da podržimo naše čiste sportiste hvatanjem prljavih, posebno onih na vrhuncu sporta", dodao je.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar