Atleta sa vizijom, rekoder koji do sopstvenih sportskih ciljeva i rezultata ide temeljnim radom, posvećenošću i sa verom u uspeh.
Izvor: Srpski atletski savez (SAS)
Starsport
Najbolji srpski dugoprugaš, 24-godišnji Elzan Bibić rođen je na najvišoj visoravni na Balkanu, u mestu Karajukića Bunari gde je 2006. izmerena najniža temperatura -39 celzijusa.
Dolazi iz sportske porodice, otac Murat igrao je fudbal, a majka Fatima bila je odbojkašica i zato ne čudi što je Elzan izabrao sport za životni poziv i što je krenuo u osvajanje atletkih staza širom meridijana.
Rekord u trčanju na 5.000 metara legendarnog Daneta Korice koji je stajao 49 godina oborio je Bibić u septembru 2020. godine na takmičenju u Ostravi gde je trčao 13:26,56 i tako bio za četiri ipo sekunde bolji od vremena koje je postavio Korica u Helsinkiju 1976. godine.
U kolekciji medalja sa velikih svetskih takmičenja ima šest odličja, među kojima i juniorska zlata sa Evropskh festivala mladih 2015. I 2016. na 3.000 metara. Najveća I najznačajnija do sada je svakako bronza sa Evropskog dvoranskog prvenstva 2023. na 3000 metara u Istanbulu.
Sezona 2024. za sve sportiste planete znači jedno, borbe za ispunjenje norme za plasman na OI u Parizu i sama borba za medalju na istim. Rekoder Srbije na 1500, 3000 i 5000 metara, jedan je od onih sportskih asova naše zemlje koje naša sportska nacija vidi i želi da vidi na OI 2024.
Gde se i na koji način se Elzan pripremao za veoma zahtevnu takmičarsku 2024?
"Ušao sam u sezonu 2024. sa velikim ambicijama. Imao sam male probleme sa povredama u decembru gde sam bio primoran da mesec dana budem brz trčanja, radio sam alternativne treninge. Sa mojim trenerom Antoniom Seranom bio sam u razmišljanju da čak i dvoranu preskočimo, s’ obzirom da smo svesni da je Olipijska godina i da je mnogo važnija sezona na otvorenom. Međutim počeo sam polako da ulazim u trening. osećao sam se sve bolje iz dana u dan i odlučili da takmičim na mitingu u Beogradu. a pre toga da uvodna trka bude Balkansko prvenstvo u Istanbulu gde sam osvojio zlato. Na mitingu u Beogradu nisam pokazao najbolju verziju sebe u ovom trenutku, taj dan sam bio spreman da trčim mnogo bolje, ali svakome se desi loš dan", objašnjava Bibić.
Koje su ambicije i očekivanja u 2024?
"Nastavljamo dalje, već u petak me očekuje jak miting iz Gold serije IAAF na 3000m . Ove godine nisam trčao puno mitinga i trenutno se nalazim na čekanju za Svetsko prvenstvo u Glazgovu gde bih trčao 1500m".
Učestvovao si na evropskim krosevima, osvajao medalje (koje, gde i kada). Kako vidiš sebe za malo više od mesec dana na svetskom prvnestvu u krosu u Beogradu, da li je medalja realna?
"Po prvi put ću trčati Svetsko prvenstvo u krosu. Imam dosta iskustva sa krosevima gde sam i osvajao medalje kao junior i mlađi senior na kros šampionatima Evrope, ali kros Sveta je posebna priča. U dogovoru sa selektorom Zukovićem voleo bih da Srbiju po prvi put predstavim zajedno sa svojim kolegama iz reprezentacije u štafetnoj trci koja je sve više atraktivna na krosevima, a gde se trči 4x2km u mešovitom timu (2 muška i 2 ženska atletičara)".
Na startu takmičarske 2024. osvojio si zlato na šampionatu Balkana u trci na 3000 m u Istanbulu. Koliko ti znači ova medalja i da li je to vetar u leđa za sve ono što te očekuje u 2024?
"Moj glavni fokus za senonu 2024. jeste Evropsko prvenstvo u Rimu i Olimpijske igre. Već radim pripreme u Beogradu sa svojim fizioterapeutom Milošem Japundžićem, posle toga ću i uvodne pripreme najverovatnije odraditi na svojoj planini Pešter (Karajukića Bunari), dok će završne pripreme biti na nekoj većoj nadmorskoj visini što će zavisiti od treninga".
Koliko je danas lepo i teško biti vrhunski sportista?
"U vrhunskom sportu je najvažnije imati kontinuitet i da je sportista svestan da treba da duži period svoje katijere iz sezone u sezonu bude na visokom nivou, da nema puno oscilacija. U tome veliku ulogu ima trener sa svojim planom treninga i ambicijama sa sportistom individuom".
Srednje i duge pruge zahtevju istrajnost, snagu, podjednako i fizičku i mentalnu. Približi nam kako je biti deo borbe sa vremenom, distancom i sa samim sobom i poruka za decu koja kreću tvojim stopama.
"Samo pravilan i postepeni napredak uz dobar oporavak može dovesti sportistu na najviši nivo, a za to je potrebno strpljenje i disciplina. Svako ko se opredeli da počne da trenira atletiku, učinit će to svesno iz ljubavi prema tom sportu, a trener i sama atletika uticat će na razvoj samog deteta dok ne postane čovek. Sigurno je da te atletika može naučiti puno toga, pre svega boriti se, hrabrosti, istrajnosti ka ostvarivanju svojih ciljevima, samo je bitno da se sve ove vrline spoznaju na vreme i da se usvoje na pravi način", zaključio je srpski rekorder na duge pruge Elzan Bibić.
Crvena zvezda opravdala je ulogu velikog favorita i deklasirala Larn sa 4:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Dvostruki strelac bio je Bruno Duarte, a mrežu domaćina pogađali su još Kostov i Čam.
Svetsko prvenstvo donosi nezaboravne trenutke, ali i razočaranja. Dok su pojedini fudbaleri zasijali na najvećoj sceni, bilo je i onih od kojih se očekivalo mnogo više.
Novak Đoković je tokom karijere imao mnogo važnih ljudi oko sebe, ali je sada posebno izdvojio Ivana Ljubičića kao jednog od mentora iz svojih prvih dana na ATP turu.
Bivši vozač Formule 1 Rikardo Patreze smatra da Kimi Antoneli poseduje kvalitet koji ga svrstava u istu kategoriju sa Maksom Ferstapenom i Luisom Hamiltonom.
Štoepr Železničara Mirko Milikić sabrao je utiske, a bilo ih je, nakon velike borbe i poraza 1:0 od favorizovane Brage u prvoj utakmici 2. kola kvalifikacija za Ligu Konferencije.
Partizan u četvrtak počinje evropsku misiju protiv luksemburškog UNA Štrasena, a gosti u Beograd dolaze svesni snage crno-belih. Trener Žeremi Dešelborer priznaje da je srpski klub veliki favorit, ali poručuje da njegov tim želi da napravi što veći problem.
Železničar iz Pančeva poražen je od Brage sa 1:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu konferencija, ali trener Radomir Koković nije krio zadovoljstvo partijom svog tima.
Španija je novi prvak sveta! Gol Ferana Toresa u 106. minutu doneo je pobedu nad Argentinom (1:0) posle produžetaka, dok je Lionel Mesi u, po svemu sudeći, poslednjem nastupu za reprezentaciju ostao bez odbrane svetske titule
Fudbaleri Engleske osvojili su treće mesto na Svetskom prvenstvu, pošto su u potpuno ludoj utakmici u Majamiju savladali Francusku rezultatom 6:4 (4:0).
Crvena zvezda opravdala je ulogu velikog favorita i deklasirala Larn sa 4:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Dvostruki strelac bio je Bruno Duarte, a mrežu domaćina pogađali su još Kostov i Čam.
Evropsko prvenstvo za mlađe juniore u italijanskom Rijetiju počelo je dobrim vestima za srpsku atletiku, pošto je Ivan Pajkić izborio mesto u finalu skoka uvis.
Bivši vozač Formule 1 Rikardo Patreze smatra da Kimi Antoneli poseduje kvalitet koji ga svrstava u istu kategoriju sa Maksom Ferstapenom i Luisom Hamiltonom.
Štoepr Železničara Mirko Milikić sabrao je utiske, a bilo ih je, nakon velike borbe i poraza 1:0 od favorizovane Brage u prvoj utakmici 2. kola kvalifikacija za Ligu Konferencije.
Partizan u četvrtak počinje evropsku misiju protiv luksemburškog UNA Štrasena, a gosti u Beograd dolaze svesni snage crno-belih. Trener Žeremi Dešelborer priznaje da je srpski klub veliki favorit, ali poručuje da njegov tim želi da napravi što veći problem.
Fudbaleri Crvene zvezde potvrdili su status favorita i pregazili Larn u gostima (4:0). Najbolji na terenu je bio Abu Fani, Bukari je upisao prve minute po povratku i zadovoljio, dok su strelci opet bili Duarte i Kostov.
Mercedes-Benz je, prema pisanju nemačkog portala MBPassion, privremeno obustavio proizvodnju električnog sedana CLA L u Kini nakon veoma slabih prodajnih rezultata.
Nova analiza švedske platforme Carla, zasnovana na gotovo 10.000 testova baterija električnih automobila, pokazala je da su strahovi od brzog propadanja baterija uglavnom prošlost.
Ovo podrazumeva mogućnost da vozač veštačkoj inteligenciji potpuno prepusti upravljanje automobilom. Uslov je predvidljivo okruženje, poput vožnje auto-putem.
Nissan je predstavio novi Leaf Nismo, sportsku verziju svog električnog modela koja donosi agresivniji izgled i unapređeno oslanjanje, ali bez povećanja snage elektromotora.
Samsung je predstavio novu seriju preklopnih telefona: širi Z Fold8 sa novim odnosom ekrana i moćni Z Fold8 Ultra sa kamerom od 200 MP i bržim punjenjem.
Istraživanje kompanije Kaspersky otkriva da građani Srbije u prevarama putem poruka u proseku gube 425 evra. Najčešće su investicione i lažne prevare sa dostavama, a tek svaka peta žrtva slučaj prijavi policiji.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar