Izvor: B92.net/TV Prva

Gružansko jezero moramo da sačuvamo, zato što je to akumulaciono jezero odakle se Kragujevčani snabdevaju vodom za piće. To je carstvo za ribe i biljke.

Kristina Markeljić iz udruženja Ekomar kaže da je Gružansko jezero veoma bogato raznovsrnim biljnim i životinjskim svetom.

"Naseljava ga veliki broj biljki i algi, 35 vrsta vodenih biljki. Osim toga živi 17 vrsta riba, najatraktivnije su ribolovcima. U okolini jezera živi preko 150 vrsta ptica. Na Gružanskom jezeru su česta takmičenja ribolovaca.

Šumadijsko more: Jedinstveno jezero u Srbiji sa 17 vrsta riba VIDEO
Printskrin/ TV Prva

Jezero ima veoma važnu ulogu tokom seobe stranih i zavičajnih populacija ptica, a ujedno je i zimovalište za neke vrste pataka i gusaka. Najveći broj vrsta je zabeležen u zoni jakog antropogenog uticaja.

Oni koji bi da se zabave tokom letnjih temperatura mogu se oprobati u lebdenju na vodi, što je jedna od aktivnosti na Gružanskom jezeru.

Opširnije u videu ispod:

Izvor: Prva

Podeli:

loader