Na svega tridesetak kilometara od Podgorice, usred bujnog zelenila i dramatičnih planinskih pejzaža, prostire se Skadarsko jezero – najveće slatkovodno jezero na Balkanu i jedno od najlepših prirodnih blaga Crne Gore.
Ova vodena oaza, koju s pravom nazivaju Magičnom Venecijom Crne Gore, leži na samoj granici sa Albanijom i obuhvata površinu od oko 40.000 hektara, od čega 70 odsto pripada Crnoj Gori, piše TU Magazin.
Skadarsko jezero još od 1986. godine uživa status nacionalnog parka, i to s razlogom, jer je ovo područje jedno od poslednjih utočišta za brojne retke vrste biljaka i životinja. Među njima se posebno izdvaja kudravi pelikan, veličanstvena ptica i simbol parka.
Skadarsko jezero nije samo prirodni fenomen, već i mozaik kulture, istorije i tradicije. Njegova obala je bogato razuđena, sa mnoštvom poluostrva, uvala i slikovitih sela, a smaragdno zelena boja vode čini prizore gotovo nestvarnim. Dubina jezera varira – u proseku iznosi oko 6 metara, dok na najdubljim mestima doseže i do 60 metara.
Ono što ga čini posebno primamljivim za posetioce jeste njegova raznovrsna ponuda: od opuštajućih vožnji čamcem, preko kupanja u toploj vodi, do mirnog ribolova. Ljubitelji prirode uživaće u bogatstvu flore i faune, a oni željni autentičnog ambijenta obavezno treba da posete Virpazar – šarmantno ribarsko naselje koje deluje kao da je stalo u vremenu.
Za razliku od prenatrpanih turističkih centara, Skadarsko jezero pruža retku priliku da se uživa u tišini i netaknutoj prirodi. Bez urbanog šuma, gužvi i komercijalnih sadržaja, ovo jezero je savršen izbor za sve koji žele istinski odmor – u skladu s prirodom.
Tokom popodnevnih sati na magistralnom putu Zlatibor – Užice došlo je do potpunog kolapsa u saobraćaju. Usled velikih gužvi formirane su kilometarske kolone, a vozači dugo čekaju kako bi nastavili put.
Obilne snežne padavine otežale su saobraćaj širom Holandije, izazvavši velike poremećaje u avio, železničkom i drumskom saobraćaju, saopštile su nadležne službe.
Na uzvišenju samo nekoliko kilometara od Novog Pazara nalazi se najstariji spomenik crkvene arhitektire u Srbiji, posvećen Svetim apostolima Petru i Pavlu.
Smeštene na oko 1.000 metara nadmorske visine i udaljene na oko sat ipo vremena vožnje od Beograda, Divčibare su tokom novogodišnjih praznika pune gostiju iz Srbije, ali i iz regiona.
Sneg i jak vetar izazvali su porbleme u avio-saobraćaju na aerodromu Shiphol, a avio-kompanije su rano jutros najavile desetine otkazanih i stotine odloženih letova.
Od polinezijskih ostrva okruženih tirkiznim lagunama do srca čileanske vinske regije, BBC-jevi novinari i stručnjaci za održivi turizam odabrali su najbolje destinacije za putovanja u 2026. godini.
Tokom popodnevnih sati na magistralnom putu Zlatibor – Užice došlo je do potpunog kolapsa u saobraćaju. Usled velikih gužvi formirane su kilometarske kolone, a vozači dugo čekaju kako bi nastavili put.
Obilne snežne padavine otežale su saobraćaj širom Holandije, izazvavši velike poremećaje u avio, železničkom i drumskom saobraćaju, saopštile su nadležne službe.
Na uzvišenju samo nekoliko kilometara od Novog Pazara nalazi se najstariji spomenik crkvene arhitektire u Srbiji, posvećen Svetim apostolima Petru i Pavlu.
Smeštene na oko 1.000 metara nadmorske visine i udaljene na oko sat ipo vremena vožnje od Beograda, Divčibare su tokom novogodišnjih praznika pune gostiju iz Srbije, ali i iz regiona.
Prazničma euforija i dalje traje, a pažnju na mrežama privuklo je izdanje čuvene pevačice Demi Lovato. Kako piše "Dejli mejl", nikad mršavije nije izgledala.
Holi Remzi i Adam Piti izgovorili su sudbonosno "da" krajem decembra 2025. godine, a novopečena mlada je nedavno otkrila da je za svoje bajkovite venčanje promenila čak 4 venčanice.
U prazničnom raspoloženju, nastavljaju se nove epizode emisije "Zvezda Granda", koja se emituje u subotu 3. januara, a žiri neće dozvoliti da ih novogodišnja euforija udalji od zadatka pronalaženja nove zvezde.
Naučnici su u novom istraživanju saopštili da bi majmunolika vrsta koja je živela u Africi pre oko sedam miliona godina mogla da predstavlja najranijeg poznatog ljudskog pretka, iako taj zaključak i dalje izaziva podeljena mišljenja u naučnoj zajednici.
Poznato francusko letovalište Sen Trope svakog dana je sve punije, a u hotelima više nema mesta uoči sahrane filmske dive Brižit Bardo zakazane za 7. januar, prenose danas francuski mediji.
Pajper Rokel, američka influenserka koja se na Jutjubu pojavljuje još od osme godine, tvrdi da je u prvih 24 sata na OnlyFansu zaradila čak 3,4 miliona dolara.
U doba kada su društvene mreže preplavljene slikama i videima stvorenim veštačkom inteligencijom, ovih dana Instagramom kruži video koji je odmah postao viralan, posebno jer su ljudi mislili da je plod AI.
Nutricionista Branka Mirković izjavila je danas da u vreme novogodišnjih i božićnih praznika, ali i inače treba da vodimo računa o količni hrane koju jedemo i o tome da ona bude manje kalorična, kako bismo održali svoju optimalnu težinu.
Iako kratka dremka tokom dana može da obnovi energiju i poboljša koncentraciju, za mnoge ljude ona je skriveni krivac za loš noćni san. Linija između korisne navike i problema je tanja nego što se čini.
Nove studije sprovedene nad desetinama hiljada dece ukazuju da korišćenje pametnih telefona pre 13. godine života značajno povećava rizik od poremećaja spavanja, gojaznosti i psihološkog stresa, naveli su istraživači.
Država Njujork prijavila je rekordan broj hospitalizacija zbog gripa zabeležen u jednoj nedelji, saopštilo je danas Ministarstva zdravlja države Njujork (NYSDOH).