Haos na Jadranu: Otkrivena ogromna prevara, turistima kradu novac FOTO
Turisti na Hrvatskom primorju ovih dana dobili su poruke sa WhatsApp o rezervacijama smeštaja, vrlo je važno da na iste ne odgovore.
05. juni
18:53
30 min
Izvor: RINA
Selo Rudno kod Kraljeva kandidovano za najlepše na svetu, gosti stižu sa svih strana, a najbrojniji su oni iz hladne Skandinavije.
Selo u srcu Srbije, smešteno na 1.100 metara nadmorske visine i sa specifičnom ružom vetrova kandidovano je za globalnu inicijativu Svetske turističke organizacije UN za najlepša sela na svetu. Da je Rudno kod Kraljeva zaista mesto među najlepšim na planeti svedoči mnogo faktora. To je pre svega selo koje, posle Hvara, ima najveći broj sunčanih dana u godini u bivšoj Jugoslaviji.
Zdrava i blagorodna klima, čist planinski vazduh i kristalno bistri potoci čine ovo podgolijsko selo idelanim za razvoj seoskog turizma i meštani nisu sedeli skrštenih ruku i rešili su te potencijale koje imaju da iskoriste.
"Odmah smo videli da su gosti oduševljeni ne samo prirodnim lepotama ovog kraja,nego i zdravom hranom koja se ovde proizvodi bez konzervansa,pesticida i sa minimalnim količinama veštačkog đubriva. I ne samo to, goste je privlačila blizina kulturno-istorijskih spomenika koji pripadaju najvećim draguljima naše materijalne i duhovne kulture, kao što su Studenica, Gradac, Pavlica, srednjovekovni grad Maglič, Gornja i Donja isposnica Svetog Save", kaže za RINU domaćin Dragan Milošević.
Iz godine u godinu broj gostiju kod domaćina iz sela Rudno stalno je u porastu. Ovde dolaze kako domaći gosti, tako i Rusi, Italijani, Kinezi. Međutim, najčešći su ipak gosti iz Švedske, jer nakon hladne Skandinavije ovo mesto je za njih pravi raj.
"Ono što je posebno karakteristično za njihov dolazak jeste činjenica da oni koji jednom dođu na Rudno čine to godinama, i njihovi utisci koje nose odavde su i najbolja preporuka za njihove prijatelje, komšije i poznanike da i oni dođu na Rudno", dodaju meštani.
Sve ono što se nađe na trpezi u seoskim domaćinstvima, proizvedeno je u domaćoj kuhinji, odnosno bašti, njivi i staji.
Domaći sir i kajmak, mleko, domaće pite, gibanice, sušeno meso, slanina i kobasica iz naše sušare, sitni kolači, variva i sokovi, to je ono na šta smo navikli naše goste i što isključivo traže godinama, kažu domaćini.
Da će kandidatura za najlepše selo na svetu imati veliki značaj za meštane, slažui se i u Turostičkoj organizaciji Kraljeva.
"Rudno je već prepoznato kao mesto koje turisti zaista vole, ali uz dodatnu promociju na svetskom nivou sigurni smo da će se broj poseta i noćenja još dodatno povećati. Kada imate jedno takvo selo kao što je Rudno, koje je posebno po svojim priodnim lepotama, vazduhu, hrani.. nije ga teško promovisati. To je zaista pravi biser našeg kraja", kažu u Turističkoj organizaciji Kraljevo.
Turisti na Hrvatskom primorju ovih dana dobili su poruke sa WhatsApp o rezervacijama smeštaja, vrlo je važno da na iste ne odgovore.
05. juni
18:53
30 min
Astipalaja ili Astipalea, često nazivana "leptirom Egeja", jedno je od najposebnijih grčkih ostrva.
05. juni
15:32
3 h
Dok se mnogi turisti i dalje drže proverenih destinacija poput Grčke i Italije, sve više putnika okreće se zemlji iz regiona.
05. juni
13:06
6 h
Na jugoistoku Sicilije, među slikovitim brežuljcima provincije Raguza, nalazi se Modika, jedan od najlepših i najzanimljivijih gradova ovog dela Italije.
05. juni
12:37
6 h
U poslednjih nekoliko godina sve češće se vodi rasprava o tome koliko su popularne mediteranske destinacije zaista isplative u odnosu na ono što nude turistima koji dolaze iz zapadne Evrope i sveta.
05. juni
10:00
9 h
Hejli Biber ne prestaje da oduševljava na društvenim mrežama, a sve u cilju nove reklamne kampanje.
05. juni
18:50
33 min
Probajte nešto drugačije, ohrabrite se da unesete novosti u vaš stajling i bićete prava kraljica leta!
05. juni
18:03
1 h
Svako njeno pojavljivanje šokira javnost. Izuzetak nije bilo ni ovo!
05. juni
17:14
2 h
Besplatno je, a vaše petunije će nakon toga procvetati kao nikada pre. Isprobajte!
05. juni
16:28
2 h
Deca su sa roditeljima provela pet sati u redu, ali to vreme kao da nisu ni osetila.
05. juni
15:51
3 h
Astronautima na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) rečeno je da budu u stanju pripravnosti za evakuaciju, dok ruski deo posade pokušava da popravi curenja vazduha na ISS-u.
05. juni
18:23
1 h
Glumac Met Dejmon nedavno je otkrio da je pre snimanja filma „The Rainmaker“ iz 1997. godine radio u jednom baru u Tenesiju.
05. juni
17:53
1 h
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji učestvuje na samitu Evropska unija - Zapadni Balkan u Tivtu, današnji dan je započeo džogingom.
05. juni
17:32
1 h
Patrijarh srpski Porfirije pozvao je vernike da u subotu, 6. juna prisustvuju Liturgiji u hramu Svetog Save nakon čega će svečano biti ispraćen Pojas presvete Bogorodice, koji je od Spasovdana do danas celivalo više od 800.000 osoba, saopštila je SPC.
05. juni
16:39
2 h
Madona je još jednom pokazala da ni posle više od četiri decenije na sceni ne odustaje od poteza koji publiku ostavljaju bez daha.
05. juni
16:07
3 h
Povrće je važan deo uravnotežene ishrane, ali se neke vrste posebno izdvajaju po visokoj koncentraciji vitamina, minerala i drugih korisnih hranljivih materija.
05. juni
16:29
2 h
Nakon prospavane noći, možete se probuditi blago dehidrirani. Čak i blaga dehidracija može doprineti niskom nivou energije, umoru i problemima sa varenjem.
05. juni
14:57
4 h
Do 20. godine ako neko samo nekoliko puta ode u solarijum, 70 odsto je povećao rizik od nastanka raka kože.
05. juni
13:34
5 h
Naučnici su objavili da su uz pomoć veštačke inteligencije razvili "suštinski novu" vrstu vakcine koja bi mogla da pruži zaštitu od velikog broja virusa i spreči buduće pandemije.
05. juni
11:28
7 h
Svakodnevne navike mogu imati veliki uticaj na zdravlje mozga, a među onima koje neurolozi posebno izdvajaju nalazi se korišćenje mobilnog telefona i drugih ekrana neposredno pre spavanja.
05. juni
9:17
10 h