"Prethodnih dana smo zaista imali puno informacija o raznim vrstama, jedna od njih je zavredela posebnu pažnju, a to je pojava morskog sisara kita perajara. To je kosmopolitska vrsta koja živi u svim vodama sveta, ali vrlo retko zalazi u Jadransko more. Prvi i jedini nalaz pre ovoga bio je u decembru 2011. godine. Ženka može da naraste do čak 27 metara i da budu teške 80 tona. Za njih je karakteristično da zimske sezone provode ne hraneći se, a letnja sezona, kada se hrane, može da bude razlog zašto se približavaju obali u ovom periodu. Obalne vode i Bokokotorski zaliv posebno su u ovom periodu puni fito i zoo planktona, koji su ključni plen za ove jedinke", objasnila je Branka Pestorić. Ona je dodala:
"Na osnovu snimaka procenjujemo da je kit dugačak oko 8–9 metara. Neke naše procene su bile da će se zadržati i duže jer je more ovde hranjivo za njegove potrebe. Ono što moramo da naglasimo da on nije opasan za čoveka, ali čovek za njega verovatno jeste."
Shutterstock/Stefan Fan
Pestorićeva je istakla da je kit sada verovatno krenuo prema severnom Jadranu.
Bokokotorski zaliv je bio sigurno izazovno područje za njega jer je opterećen velikim brojem plovila, od kruzera do brodova. To kita ozbiljno ometa i sigurno je to jedan od razloga zašto je napustio zaliv.
Pre vesti o kitu, u javnost su dospele i informacije o beloj ajkuli.
"Ona je bila na oko 12 kilometara od obale. To je zaista vrlo važan za nauku, ali ne može da ima nikakav uticaj na kupače i posetioce", objasnila je Branka Pestorić.
Kako turisti koji planiraju letovanje u Crnoj Gori reaguju na ove vesti?
"Ove stvari ne utiču na smanjeno interesovanje kada je reč o turizmu. Crna Gora je nama važna destinacija i verujem da će veliki broj građana Srbije letovati tamo", objasnio je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencije (YUTA). On još kaže:
"Interesovanje za Crnu Goru je veliko, ali je zabeležen manji pad od kada se ne putuje turističkim agencijama. Imamo bliski odnos, jezik i mnogo ljudi putuje individualno kod prijatelja ili rodbine."
Video prikazuje neprijatnu situaciju na plaži u kojoj se strani posetilac bez poziva smestio pod suncobran grupe devojaka, iako one očigledno nisu želele njegovo prisustvo.
Turisti koji se u popularnom crnogorskom gradu budu kretali van plaža u kupaćem kostimu ubuduće bi mogli da budu kažnjeni novčanim kaznama od 350 do 500 evra.
Snimak iz Pefkohorija ponovo je pokrenuo raspravu na društvenim mrežama nakon što su turisti ostavili peškire i prostirke na plaži preko noći kako bi rezervisali mesto.
Turistkinja iz Novog Zelanda doživela je dramatičan ujed zmije u Valboni, u Albanskim Alpima. Uz pomoć telefona i lokalnih meštana uspela je da dobije hitnu pomoć i preživi.
Ova riba, poznata i kao drakena ili weeverfish, prirodno živi u većim dubinama, ali tokom letnjih meseci sve češće zalazi u plićake, gde se vešto skriva zakopana u pesku ili među kamenjem, zbog čega ju je nemoguće primetiti.
Video prikazuje neprijatnu situaciju na plaži u kojoj se strani posetilac bez poziva smestio pod suncobran grupe devojaka, iako one očigledno nisu želele njegovo prisustvo.
Turisti koji se u popularnom crnogorskom gradu budu kretali van plaža u kupaćem kostimu ubuduće bi mogli da budu kažnjeni novčanim kaznama od 350 do 500 evra.
Blejk Lajvli traži isplatu nešto više od osam miliona dolara kako bi pokrila sudske troškove nastale nakon što je odbačena tužba za klevetu koju je protiv nje podneo Džastin Baldoni.
Arheolozi u severnom Izraelu otkrili su pećinu koju su koristile preneandertalske zajednice pre oko 400.000 godina, a nalazi ukazuju na složen način života ranih hominina, saopštili su danas istraživači.
Dehidratacija se često razvija postepeno i mnogi njene prve simptome pripisuju umoru ili iscrpljenosti. Međutim, nedostatak tečnosti može ozbiljno narušiti rad celog organizma, posebno tokom letnjih vrućina.