Savetnik opštine Napulj, Đenaro Espozito, predložio je, podržan velikim brojem komiteta, da se u određenim periodima godine uvede ulaznica za centar grada po ceni od pet evra.
Ovo je predložio ne bi li se stalo na kraj prekomernom broju turista koji zagušuju italijanske gradove, oštećuju kulturnu baštinu i onemogućavaju stanovnicima normalan svakodnevni život.
Baš poput Venecije, koja je ovog proleća uvela ulaznice za gradski centar u pojedinim delovima godine, a što će biti ponovljeno i 2025. uz veću cenu i veći broj dana, i Napulj bi u određenim periodima mogao da postane neka vrsta muzeja na otvorenom, jer da bi se prošetalo ulicom Spakanapoli, San Gregorio Armeno i Dekumani (poznati po pravljenju Jaslica i vrlo popularni za vreme Božića), bilo bi potrebno platiti ulaznicu od pet evra koja bi se kupovala preko aplikacije, prenosi RTS.
Istorijski centar Napulja je proglašen, od strane Uneska, Svetskom baštinom i svake godine ga poseti na milione turista.
Grad Venecija uveo je pilot projekat Turističke takse 2024. godine kako bi suzbio masovni turizam i vratio balans u ovaj stari grad, naročito za lokalne stanovnike, ali i kako bi se pomogao ekonomiji i zaštiti životne sredine.
Nakon što je Donald Tramp drugi put izabran za predsednika SAD, deo Amerikanaca nezadovoljan je rezultatima izbora, a iz sela Ololaj na Sardiniji nanjušili su priliku za mogući procvat.
No, povećan broj turista u poslednje vreme dovodi do toga da je nemoguće kretati se određenim zonama, do povećanog broja kriminala (džeparoša i slično) turisti nisu u stanju da vide ono zbog čega su došli, a starosedeocima je praktično onemogućen normalan život.
Takođe je došlo do atmosferskog i akustičnog zagađenja i oštećenja spomenika.
Esposito je izjavio da se ovde ne radi o nametanju takse već o sredstvu koje može da omogući bolji protok turista, te da poboljša usluge trgovaca i kvalitet života starosedeoca.
Često se dešava da turisti koji dolaze na samo jedan dan u Napulj ne doprinose zaradi grada koji nije u mogućnosti da zaštiti istorijsku i umetničku baštinu. Njegov predlog isključuje osobe koje imaju prebivalište u Napulju, studente, zaposlene u tim zonama, kao i fragilne kategorije.
Podeljene reakcije
Kao što to često biva, ovaj predlog je doveo do različitih reakcija.
Sa jedne strane imamo osobe koje su za uvođenje ove karte baš poput one u Veneciji i određenih karata u Rimu za javne spomenike poput Fontane di Trevi, a sa druge strane imamo, naročito trgovce i zaposlene u turističkom sektoru, koji smatraju da će to doneti samo negativne posledice za grad i njegovu ekonomiju.
Oni koji su za uvođenje naplate ulaznica smatraju da je to što će se karta prodavati samo za određene periode u godini neće dovesti do bilo kakvih smetnji, dok ostali smatraju da grad pripada svima, piše RTS.
Savetnica za turizam Tereza Armato je izjavila, kako je navedeno, da misli da bi uvođenje karte bilo kontraproduktivno jer je Napulj poznat kao grad širokog srca koji prihvata sve i slavan je po svojoj gostoprimljivosti.
Đenaro Espozito je na svom nalogu na Fejsbuku i na profilu Komiteta za bolji život u Napulju objavio kako izgleda turizam u Napulju u pojedinim zonama i ulicama, zaključuje RTS.
Kad je reč o jedinstvenim lokacijama gde možete odsesti i prespavati u blizini Hardangerfjorda postoje jedinstvene kućice na drvetu koje nude mogućnost spavanja među krošnjama drveća.
Kada je u pitanju skijanje u Bosni i Hercegovini, mnogima je prva asocijacija Jahorina. Međutim, tamo se nalazi još jedan izuzetan skijaški centar – Bjelašnica-Igman.
Kad je reč o jedinstvenim lokacijama gde možete odsesti i prespavati u blizini Hardangerfjorda postoje jedinstvene kućice na drvetu koje nude mogućnost spavanja među krošnjama drveća.
Oni zbog svoje spoljašnje smirenosti ponekad deluju hladno, a u stvari su ljudi koji na svoja osećanja gledaju racionalno ili jednostavno ne vole da ih pokažu.
Papa Franja izjavio je juče da je Katolička crkva spremna da prihvati zajednički datum za Uskrs sa svim hrišćanskim crkvama, kako bi sve crkve, uključujući pravoslavne, protestantske i druge, proslavile Uskrs na isti dan.
Pijani razuzdani varvari koji goli jurišaju na Rimljane? Da li su Kelti zbilja bili to ili matrijarhalna društva s prefinjenom umetnošću i razvijenom trgovinom?
U pljački Muzeja Drents u holandskom gradu Asen tokom noći su ukradeni vredni zlatni i srebrni artefakti sa izložbe "Dakija - Kraljevstvo zlata i srebra".
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) ocenjuje da je "veća verovatnoća" da je pandemija koronavirusa nastala iz laboratorije, nego iz prirode, izjavio je portparol Agencije.
Iako mnogi tvrde da ove namirnice deluju odlično na zdravlje, nema naučnih dokaza koji bi potvrdili da mogu da pomognu u prevenciji ili lečenju virusnih infekcija.