Biser prirode pirotskog kraja: Posetioci se ovde kupaju i usred zime VIDEO
15.03.2021.
11:52
Izvor: B92, Prva TV
Evo već pet meseci svakog ponedeljka Bata Ilić nas vodi na "obična, neobična mesta".
On će nam danas pokazati jednu veoma lekovitu vodu, koja je sakrivena u jednom kanjonu i do koje se pešači nekoliko kilometara.
Nedaleko od Pirota, na nekih sedam kilometara nalazi se Dag banjica. Na izvoru temperatura vode je konstantno 29 stepeni, a prilaz je dosta nepristupačan, pa najhrabriji dolaze do njega 3 kilometra peške.
Svi ovde dolaze jer veruju da je ova voda lekovita, naročito da leči kožne bolesti. Voda je dobra i za piće.
Postoje dve legende vezane za ovo mesto.
Smatra se da izvor datira još iz vladavine Rimskog carstva, pošto su arheolozi u njegovoj neposrednoj blizini otkrili ostatke naselja i grobnica. Kažu da je mesto bilo poznato još u doba Rimljana, tj. rimske legije koje su se vraćale sa ratišta u Atiji ostavljale su ovde svoje ranjene, a mnogi bi se oporavili i oženili sa lokalnim devojkama i ostali ovde.
Druga legenda kaže da je na ovom mestu spas pronašla lepotica Daga iz Istanbula, koja je u potrazi za lekom protiv teškog oboljenja kože obišla celu Aziju i Evropu.
U znak zahvalnosti, vrelo na kojem je čudesno iscelila teške rane devojka je nazvala svojim imenom.
Opširnije u video-materijalu:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.