Svet

Utorak, 28.06.2022.

08:53

Gasprom više ne puni njihovo skladište? U tom slučaju...

Pošto Gasprom ne puni jedno od najvećih skladišta gasa u Austriji, austrijske vlasti preuzeće od 1. jula skladište u mestu Hajdah.

Izvor: Tanjug

Gasprom više ne puni njihovo skladište? U tom slučaju...
Ilustracija: Shutterstock/FedotovAnatoly

Ovo je moguće posle stupanja na snagu novog zakona o energetskoj bezbednosti.

Austrija godišnje troši 90 do 100 teravat sati gasa, a prošle godine potrošnja je iznosila 96,3 teravat sati.

Upravo toliko gasa za godišnju potrošnju Austrija može imati u rezervi u svim svojim skladištima.

Sada se pune sva raspoloživa skladišta gasa, u koje se dnevno ubacuje 0,2 teravat sati.

Popunjenost skladišta OMV od oko 25 teravat sati je već na 68 odsto, a nešto manje skladište pod upravom kompanije RAG je oko 60 odsto popunjeno.

Međutim, drugo po veličini skladište gasa u Austriji, u Hajdahu, koje je u vlasništvu ćerke firme Gasproma GSA, čiji kapacitet je 21 teravat sat, trenutno se ne puni.

Prema pisanju dnevnika "Kurir", u skladištu u Hajdahu trenutno nema gasa.

Austrijska vlada je sebi postavila za cilj popunjenost skladišta pre zime do 80 odsto.

Već sredinom maja je austrijska vlada poslala Gaspromu zahtev da puni svoje skladište u Hajdahu sa najavom da, ako to ne učine, država preuzima to skladište.

Do sada je izostala reakcija ruske kompanije.

Nakon što je parlament usvojio novi zakon, koji obavezuje vlasnike skladišta gasa da ih pune, od 1. jula vlasti mogu preuzeti sva skladišta koja nisu popunjena više od 10 odsto.

Time predstoji prenošenje prava na korišćenje skladišta Hajdah na kompaniju RAG.

Međutim, problem je što, iako se nalazi na teritoriji Austrije, skladište gasa ima cevi samo prema Nemačkoj.

Sada predstoji da se Hajdah priključi na austrijsku mrežu, što bi trebalo da se sprovede do kraja godine.

Inače, Austrija je izradila plan za vanrednu situaciju u slučaju izostanka isporuke gasa.

Taj plan predviđa racionalizaciju isporuke gasa za industriju.

Naime, veliki koncerni bi se priključili na novi sistem trgovine gasom, preko kojeg će se prodavati raspoložive količine.

Takođe preduzeća i elektrane su pozvane da zamene gas uljem ili ugljem.

Ukoliko sve to ne bude funkcionisalo, uvešće se ograničenja za 35 velikih potrošača koji nisu sistemski važni i koji troše više od 500.000 kilovat sati gasa.

Takođe i manja preduzeća, koja troše godišnje više od 400.000 kilovat sati gasa, moraju računati sa ograničenjima.

Od svih tih mera izuzeti su domaćinstva, kao i elektrane, bolnice i prehrambena industrija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: