Inspekciji za zaštitu na radu u Novom Sadu zaposleni prošle godine prijavili 19 slučajeva mobinga. Javilo se 13 žena i osam muškaraca. Bilo je 700 nadzora.
Izvor: Novosti
I posle više od godinu dana od stupanja na snagu Zakona o sprečavanju zlostavljanja na poslu, radnici i dalje trpe razne oblike mobinga, najviše zbog straha da će ostati bez radnog mesta, ali i zato što su nedovoljno informisani o institucijama od kojih mogu da traže zaštitu.
Mada se činilo da su zaposleni u niskom startu čekali donošenje tog zakona, na osnovu prijavljenih slučajeva se zaključuje da se češće odlučuju da ćute i trpe.
Inspekciji za zaštitu na radu, u 2011. godini, sa problemom zlostavljanja na radu, javilo se 19 radnika. Među njima koji su tražili da ih zaštite od mobinga bilo je 13 žena i osam muškaraca. Inspektori su istovremeno uradili oko 700 nadzora u preduzećima.
Prilikom kontrola u firmama, po rečima Ljiljane Stojšić, načelnika Inspekcije za zaštitu na radu, proverava se da li postoji pravilnik o pravilima ponašanja i da li su radnici potpisali taj dokument. U tih 700 kontrola, kod četiri poslodavca je bilo nekih problema, i naloženo im je da ih otklone.
"Od njih 19 koji su nam se obratili, u većini slučajeva se ispostavilo da nisu pravilno shvatili način na koji treba da reše problem, odnosno da je potrebno najpre pokrenuti postupak kod poslodavca. Pomoć su prvo tražili u inspekciji", objašnjava Stojšićeva.
Na mobing se žale radnici i iz privatnog i iz društvenog sektora, ali je, kaže naša sagovornica, među onima koji se osećaju zlostavljano na radnom mestu više onih iz javnih preduzeća.
U polovini tih slučajeva utvrđeno je da nije bilo mobinga, a da su radnici neke postupke pretpostavljenih doživeli kao zlostavljanje.
Jedna od mnogih koja se odlučila na ćutanje je i Novosađanka L. N. Neisplaćene zarade i doprinosi su, kaže, najmanje neprijatno od onoga što su ona i njene koleginice doživljavale na poslu od pretpostavljenog.
Bez posla, sa dve fakultetske diplome, prihvatila je posao u jednoj piceriji, gde su radnice kažnjavane zbog slabog pazara, a upućene su im pretnje kada je gazda saznao da su se obratile inspekciji rada.
Uradila je jedino što joj je preostalo - dala je otkaz!
U Sudu 24 tužbe
U Osnovnom sudu u Novom Sadu prošle godine podnete su 24 tužbe zbog mobinga.
Profesor novosadskog Filozofskog fakulteta Milenko Perović je krajem maja prošle godine bio osuđen za mobing i diskriminaciju i tom presudom je bio obavezan da plati 350.000 dinara odštete svom nekadašnjem asistentu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od početka ove godine u Italiji se primenjuju ažurirana pravila za korišćenje bankomata, koja utiču na način podizanja gotovine, identifikaciju korisnika i obračun naknada.
Iranska nacionalna valuta, rijal, pala je na istorijski minimum, što odražava produbljivanje ekonomske krize izazvane višegodišnjim međunarodnim sankcijama, uporno visokom inflacijom i ograničenjima izvoza nafte.
Vršilac dužnosti direktora Srbijavoza Ljubiša Pejičić izjavio je da se puštanje u saobraćaj brze pruge između Beograda i Budimpešte očekuje između 20. februara i 15. marta.
Kineska državna kompanija Shandong Hi-Speed International zatražila je dodatnih 90 miliona evra za izgradnju auto-puta Banja Luka–Prijedor (BiH), čime bi ukupna vrednost projekta porasla sa 297 na skoro 388 miliona evra.
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto, po pitanju namere Srbije da poveća vlasnički udeo u NIS-u, naveo je da je to matematički moguće, ali da će detalji biti prepušteni MOL-u.
Džesi Binal i Džo Flin, ličnosti povezane sa kampanjom američkog predsednika Donalda Trampa za poništavanje izbora 2020. godine, ove nedelje boravili su u Bosni i Hercegovini kako bi razgovarali o projektu Južnog gasovoda vrednom 200 miliona dolara.
Rat u Ukrajini – 1.423. dan. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da je postigla sporazum o privremenom obustavljanju neprijateljstava u blizini nuklearne elektrane Zaporožje.
Poljska priprema teren na granici sa Rusijom za postavljanje protivtenkovskih mina, i mogla bi da obezbedi granicu u roku od 48 sati u slučaju krize, izjavio je zamenik ministra odbrane te zemlje Cezari Tomčik.
Bivša premijerka Ukrajine Julija Timošenko izjavila je na ročištu pred Vrhovnim antikorupcijskim sudom Ukrajine da se zemlja nalazi pod "fašističkim režimom" i negirala sve optužbe koje su protiv nje podnete.
Situacija u Kijevu jasno pokazuje da Ukrajina ne može da pobedi u sukobu sa Rusijom, izjavio je penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis u programu Jutjub-kanala "Deep Dive".
Večeras se u splitskoj dvorani Gripe održava koncert Marka Perkovića Tompsona, a pre početka koncerta, veliki broj publike u dvorani je počela da skandira "ajmo, ustaše".
Serbian President Aleksandar Vučić said today that he is confident Serbia will find a solution and accelerate its path toward the EU, adding that he is not boycotting Members of the European Parliament, but that they have shown great disrespect toward Serbia.
As Donald Trump threatens to use the U.S. military to seize Greenland, European officials and diplomats have begun quietly voicing a previously unspoken thought: what would it look like to strike back at Trump?
In the Arctic mountains of Norway, British Royal Marines are training in extreme conditions for a potential war with Russia, the Brussels-based portal Politico reported today.
The President’s media adviser, Suzana Vasiljević, stated today that talks on the takeover of the Russian stake in NIS have reached the final stage, and she expects negotiators to send the final document to the U.S. OFAC by the end of this week.
Google bi zahvaljujući svom novom AI modelu Gemini 3 mogao da preuzme vodeću ulogu u razvoju veštačke inteligencije, tri godine nakon što je kompanija bila zatečena lansiranjem alata ChatGPT kompanije Open AI.
Kao što naslov kaže, narednih dana imaćemo priliku da se družimo sa novim benzinskim modelom Chery Arrizo 8. U nastavku pročitajte kratku najavu, a onda trk u komentare i postavljajte pitanja!
Nakon kratkog prazničnog odmora, došlo je vreme da objavimo par testova koje vam dugujemo. Krećemo sa modelom MG HS Hybrid+ za koji imamo dosta toga lepog da kažemo.
Komentari 4
Pogledaj komentare