Svet 8

29.11.2024.

20:18

Rusi uklonjeni

Angola je uklonila rusku državnu firmu "Alrosa", najveću svetsku kompaniju za rudarenje dijamanata, iz svojih rudnika uoči posete američkog predsednika Džozefa Bajdena toj južnoafričkoj zemlji.

Izvor: Tanjug

Rusi uklonjeni
Profimedia

Podeli:

Kabinet predsednika Angole Žoaa Lorensa odobrio je u četvrtak prodaju udela Alrose u državnom angolskom rudniku zbog sankcija ruskom proizvođaču, prenosi Fajnenšel tajms, pozivajući se na pisanje lokalnih medija.

Izlazak Alrose je podsticaj američkim naporima da prošire globalni domet sankcija i sugeriše da se Luanda približava Vašingtonu nakon decenija veza sa Moskvom i Pekingom.

Angola bogata naftom je značajan izvoznik sirove nafte u Kinu, a takođe je i najveći zajmoprimac Pekinga u Africi, dok je njena vladajuća partija MPLA bila sovjetski saveznik tokom hladnog rata.

Pod Lorensom, Angola je dobila podršku SAD za železnički koridor za transport bakra iz rudnika u Demokratskoj Republici Kongo i Zambiji do luka u zemlji.

Bajdenova poseta sledeće nedelje biće prva poseta američkog predsednika.

"Maaden International Investment", konzorcijum investitora iz Omana, preuzeće Alrosin udeo od 41 odsto u angolskoj kompaniji "Catoca" koja je vlasnik četvrtog po veličini rudnika dijamanata na svetu.

Uslovi prodaje udela, kao što je kupoprodajna cena, nisu objavljeni.

Endiama, angolska državna kompanija za proizvodnju dijamanata, poseduje još 41 odsto kompanije "Catoca".

Godine 2022. vlada Angole je rekla za Fajnenšel tajms da je zaplenila ostatak vlasništva od kineskog investitora.

Ministar rudarstva i nafte Angole Dijamantino Azevedo rekao je da su sankcije dovele do odluke o prekidu partnerstva. SAD su uvele ograničenja na "Alrosu" ubrzo nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022.

"Nakon pregovora između angolske i ruske vlade, kao i između kompanije 'Endiama' i njenog partnera, 'Alrosa' je sada zvanično prestala sa radom u Angoli", rekao je Azevedo.

On je ranije rekao da je ruska kompanija pod državnom kontrolom postala "toksični partner zbog globalnog konteksta".

Izvoz dijamanata iz Angole nikada nije bio formalno predmet sankcija jer "Alrosa" nije posedovala većinu akcija "Catoca".

Tenzije između vlasnika angolske kompanije su se povećale nakon što je EU dodala "Alrosu" na listu ograničenja u januaru ove godine, što je dodatno otežalo prodaju angolskih dijamanata, rekli su za FT izvori upoznati sa situacijom.

Odlaskom "Alrose" okončaće se više od dve decenije ruskog učešća u istraživanju i proizvodnji dijamanata u Angoli, koje datira iz 1990-ih, pre kraja građanskog rata u zemlji 2002. godine.

Ruski gigant dijamanata "Alrosa" je do sada bio zajednički vlasnik angolskog rudnika "Catoca", četvrtog po veličini na svetu koji proizvodi više od 6 miliona karata godišnje, i rudnika "Luele", u partnerstvu sa državnom kompanijom "Endiama" iz južne Afrike.

Zamenik ruskog ministra finansija Aleksej Mojsejev rekao je prošlog meseca ruskim medijima da je "Alrosa" spremna da napusti Angolu, ali da neće prodati svoj udeo u "Catoci" "De Beersu", kompaniji koja je 85 odsto u vlasništvu "Anglo-American plc.", najvećem rivalu grupe na globalnom tržištu dijamanata, a 15 odsto u vlasništvu Vlade Bocvane.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Italija puca: Sledi kolaps?

Ekonomske aktivnosti u Italiji jenjavaju, a kriza posebno ugrožava industrijski sektor, saopštio je istraživački centar industrijskog udruženja Konfindustrija.

13:47

12.12.2024.

1 d

Svet

Ups, greška: Rusija omašila

Godišnja inflacija u Rusiji iznosila je 8,88 odsto u novembru što je nešto više u odnosu na oktobarskih 8,54 odsto, saopštilo je rusko Ministarstvo za ekonomski razvoj.

8:06

12.12.2024.

1 d

Podeli: