Svet 1

22.05.2024.

17:04

Ruska vlada naložila: Nema dividendi za 2023.

Ruski energetski gigant Gasprom verovatno neće isplaćivati dividende za 2023. godinu.

Izvor: Tanjug

Ruska vlada naložila: Nema dividendi za 2023.
Profimedia

Podeli:

Ruska vlada naložila je tamošnjem Ministarstvu finansija, Ministarstvu energetike i Federalnoj agenciji za upravljanje imovinom da prilikom pripreme nacrta direktiva o upravnom odboru Gasproma ne predviđaju isplatu dividendi na obične akcije.

Upravni odbor Gasproma će sutra 23. maja razmatrati podelu dobiti za 2023. na osnovu rezultata i doneti odluku po pitanju dividendi, prenosi Komersant.

Gasprom je početkom maja objavio da je u 2023. zabeležio godišnji gubitak u iznosu od 629,1 milijardu rubalja, što je otprilike 6,4 milijarde evra, a loš rezultat je pre svega posledica pada prihoda od isporuke gasa u Evropu.

U pitanju je prvi godišnji gubitak Gasproma od 1999. godine, pošto je kompanija od tada pa sve do prošle godine bila profitabilna.

Gasprom je u 2022. zabeležio znatno bolji rezultat, profit od 1,23 biliona rubalja, odnosno oko 12,5 milijardi evra.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Rusija ponovo nudi naftu Evropi

Putin pruža ruku pomirenja: "Spremni smo na saradnju"

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je rat sa Iranom izazvao globalnu energetsku krizu i upozorio da bi proizvodnja nafte koja zavisi od transporta kroz Ormuski moreuz uskoro mogla potpuno da stane.

19:08

9.3.2026.

1 d

IEA zaseda

Hitna sednica: Milioni barela nafte mogli bi na tržište

Direktor Međunarodna agencija za energiju (IEA) Fatih Birol sazvao je danas vanredni sastanak kako bi se razmotrilo da li da se na tržište puste milioni barela nafte iz hitnih rezervi zbog naglog rasta cena energije zbog rata na Bliskom istoku.

18:57

10.3.2026.

12 h

Podeli: