Srbija 7

29.08.2024.

20:25

Srbija i Francuska razmenile 12 sporazuma; Mali: Nastavljamo da jačamo prijateljske odnose dve zemlje

U prisustvu predsednika Srbije Aleksandar Vučića i predsednika Francuske Emanuela Makrona u Palati Srbija razmenjeno je 12 potpisanih dokumenta o saradnji dve zemlje u više oblasti.

Izvor: B92.net

Srbija i Francuska razmenile 12 sporazuma; Mali: Nastavljamo da jačamo prijateljske odnose dve zemlje
Milos Tesic/ATAImages

Podeli:

Današnji susret dva predsednika možete pratiti uživo na našem blogu.

 

 

Potpisani su sporazumi u oblasti poljoprivrede, ekologije, građevinarstva, rudarstva, nuklearnom programu, o nabavci borbenih aviona "rafal", u oblasti zdravstva, nauke i tehnološkog razvoja, turizma, telekomunikacija...

To su Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Francuske agencije za razvoj (AFD) u pogledu međusobne saradnje, koji su razmenili  premijer Miloš Vučević i generalni direktor Francuske razvojne agencije Remi Riu.

Aneks 2 Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Francuske o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Srbiji razmenili su prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali i ambasador Francuske Republike u Beogradu Pjer Košar.

Trostrani ugovor o partnerstvu pod okriljem Fonda za tehničke ekspertize i prenos iskustava između Ministarstva za zaštitu životne sredine   Srbije, Francuske agencije za razvoj i Regionalnog centra za upravljanje otpadom regije Pariza razmenili su potpredsednik vlade i ministar životne sredine Irena Vujović i potpredsednik Regionalnog centra za upravljanje otpadom regije Pariza Paskal Pelen.

Izjavu o namerama o saradnji u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru Srbije i Francuske razmenili su ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i ambasador Francuske Pjer Košar.

Sporazum o interesu između Vlade Srbije, SUEZ International SAS i Vinci Construction Grands Projects SA, u odnosu na projektovanje, izgradnju, finansiranje, rad i održavanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Velikom Selu razmenili su ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i zamenica predsednika i generalnog direktora SUEZ Sabrina Susan.

Izjavu o namerama između Vlade Srbije i međuministarskog delegata za strateško snabdevanje rudama i metalima Francuske o partnerstvu i saradnji u oblasti istraživanja i eksploatacije kritičnih i strateških mineralnih sirovina razmenili su ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i međuresorni delegat za nabavku strateških metala i minerala Benžamen Galzo.

Pismo o angažovanju za procenu potencijala za razvoj civilnog nuklearnog programa u Srbiji u okviru Memoranduma o razumevanju između EDF i Vlade Srbije razmenili su ministarka Đedović Handanović i izvršni direktor grupe EDF Gzavije Irsa.

Ugovor o nabavci aviona "Rafal" i prateće robe i usluga razmenili su ministar odbrane Bratislav Gašić i izvršni direktor i predsedavajući Dassault Aviation Erik Trapije.  

Pismo namere u vezi sa saradnjom Ministarstva zdravlja Srbije sa Bouygues Batiment International u oblasti razvoja Regionalnog instituta za onkologiju radiologiju Srbije razmenili su ministar zdravlja Zlatibor Lončar i  direktor Bouygues Batiment International Roberto Real.

Izjavu o namerama između ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i ministra visokog obrazovanja i istraživanja i ministra poljoprivrede i prehrambernog suverniteta Francuske u vezi sa saradnjom u oblasti nauke, istraživanja i inovacija razmenili su ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i ambasador Francuske  Košar.

Izjavu o namerama između ministra turizma i omladine Srbije i ministarskog delegata ispred Ministarstva privrede, finansija, industrijskog i digitalnog suvereniteta, nadležnog za poslove privrede, turizma i potrošača Francuske o saradnji u oblasti turizma potpisali su ministar turizma i omladine Husein Memić i ambasador Košar.

Ugovor o kreditnom aranžmanu između Akcionarskog društva Elektromreže Srbije Beograd i Francuske agencije za razvoj razmenili su direktor EMS Jelena Matejić i generalni direktor AFD Remi Riju.

 

 

 

 

 

 

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Region

Ina pušta rafineriju u rad

Hrvatska naftna kompanija Ina saopštila je da projekat modernizacije Rafinerije nafte Rijeka za skoro 700 miliona evra ulazi u završnu fazu, pošto je okončana izgradnja ključnih sistema novog postrojenja.

14:40

24.12.2025.

2 d

Region

Susedna država menja novčanice

BiH bi od 2028. godine mogla dobiti nove novčanice konvertibilne marke (KM) koje će imati poboljšan dizajn, najavila je guvernerka Centralne banke BiH Јasmina Selimović.

10:28

24.12.2025.

2 d

Podeli: