25.01.2026.
11:32
Vučić: Jel vas nije sramota pred građanima Srbije? Mi hoćemo da ulažemo u DATA centre i veštačku inteligenciju
Predsednik Aleksandar Vučić prisustvovao je tematskoj sednici Vlade Srbije gde je govorio o projektu Ekspo, energetskim problemima i ulaganjima u DATA centre i veštačke inteligencije.
"Jeste li pročitali planove EPS-a? Meni nije bilo teško, jeste li videli da oni u tri naredne godine ne planiraju povećanje potrošnje? Kako ste gospođo ministar zaključili, kako ste vi to u EPS-u zaključili?", upitao je Vučić sve prisutne ministre.
"Povećavate sa 36,3 na 36,6 gigabat sati, jel vas nije sramota pred građanima Srbije? Jeste li nas pitali koliko će DATA centra biti izgrađeno u međuvremenu, koliko ćemo superkompjutera da uradimo, koliko ćemo još raznih stvari u vezi veštačke inteligencije da uvedemo u naredne tri godine u našu zemlju?", dodao je.
"Koga obmanjujete da prepisujete izveštaj od prošle godine? To vas pitam jer ne znam da li znate da za TENT A1 i TENT A2 kao i Kostolac A1 Kostolac A2, izlaze i termoelektrana Morava i termoelektrana Kolubara 1 do 4 i termoelektrana Kolubara 5, prema planu dekarbonizacije biti ugašeni od 2030. do 2034. godine. Čime ćemo mi to da nadoknadimo? Obnovljivim izvorima energije? Što lažete sebe, ja nemam problem sa tim, ali nemojte da lažete mene", rekao je Vučić.
Kako je naveo predsednik, struja nam više nije jeftina, ali gas nam je jeftin al ne zbog Srbije gasa već zbog politike države.
"Danas plaćamo 285 evra na hiljadu kubnih metara gasa umesto 483 evra zahvaljujući politici Republike Srbije i ne uvođenju sankcija", rekao je Vučić.
Čitajući određene izveštaje, pitao je da li ga neko zavitlava. Istakao je da u izveštaju stoji da je potrebno sedam godina za pripremu, uspostavljanje nacionalne pozicije traje približno dve godine.
"Kažete formulisanje nacionalnog stava tri do 12 meseci, analiza zakonodavnog i regulatornog okvira od 3 do 18 meseci. Vi mene zavitlavate svi. Narod zavitlavate, ajde što mene zavitlavate. Dobili smo ponudu u međuvremenu i od Japanaca i od Kineza da će nam za 5 godina Japanci a za 2 meseca manje za 58 meseci Kinezi dati ključ u ruke samo da donesemo odluku i da dobijemo male nuklearne reaktore sa 1 do 1,2 gigavata. Vama treba sedam godina da spremite regulatorni okvir pa treba da čekamo još 12 godina da izgradimo veliku nuklearku", naveo je Vučić.
"Vama treba sedam godina da spremite regulatorne okvire za male nuklearke. A struje nećemo imati od 2032. do 2040. godine. Ali šta vas briga, tada će neko drugi da bude direktor. Šta vas briga šta će država da radi za sedam, osam godina. Hoćete da čitam još ludosti koje imate u svojim dokumentima? Nećemo imati struje ljudi, šta god da vam kažu ja vam govorim istinu", dodao je Vučić.
Prema njegovim rečima, proizvodne kompanije su nam se pretvorile u trgovačke kompanije.
Istakao je da je, prema izveštajima, za definisanje konačne nacionalne pozicije po pitanju razvoja primene nuklearne energije u mirnodopske svrhe i izrada strategije potrebno od godinu i po do dve godine.
"Zamislite da vam ja kažem da izradimo strategiju koje nam je oruđe potrebno. Dve godine pa dok nabavimo to je još četiri godine pa za šest godina bićemo spremni da branimo zemlju. Nemojte meni ljudi da govorite, ja sam u državi duže nego svi vi ili najveći deo vas. Znam kako funkcioniše država, znam svako ministarstvo, znam svaku upravu, znam sve", istakao je Vučić.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar