16.07.2026.
8:08
Kreće priprema za jednu od najvećih železničkih investicija u komšiluku: Gradi se tunel dug čak 14 kilometara
HŽ Infrastruktura primila je dve ponude za tehničku pomoć u realizaciji projekta nove nizijske železničke pruge Zagreb–Rijeka, na deonicama Karlovac–Skradnik i Skradnik–Krasica–Tijani.
Ponude su dostavile finska kompanija Vision Oy, u vrednosti od 1,02 miliona evra plus PDV, i konzorcijum koji predvodi KPMG Croatia sa partnerima Projekat jednako razvoj i advokatskom firmom Kallay & Partneri, vredan 692.500 evra plus PDV. HŽ Infrastruktura će sada sprovesti evaluaciju ponuda i doneti odluku o izboru.
Dodaju da vrednost nabavke iznosi 1,5 miliona evra bez PDV-a, da ugovor važi pet godina od dana potpisivanja, te da će izabrani izvođač, između ostalog, učestvovati u svim fazama postupka javne nabavke – uključujući pregovore sa privrednim subjektima koji su iskazali interes za ugovor u okviru Alijanse – i pružati konsultantske usluge tokom faze realizacije, kao i u postupcima revizije, žalbenim i sudskim postupcima.
"Ugovor o savezništvu je moderan model za ugovaranje velikih i složenih infrastrukturnih projekata zasnovan na partnerstvu između klijenta i izvođača radova, sa ciljem ubrzanja procesa izgradnje i javnih nabavki. Tehnička pomoć je neophodna u ovom procesu jer ovaj model ranije nije korišćen u Republici Hrvatskoj, a projekat nizijske železnice obeležiće prvu primenu takvog pristupa u okviru nacionalnog infrastrukturnog sistema. Vrednost radova, izvor finansiranja i vremenski okvir izgradnje biće definisani nakon izrade idejnog projekta i analize tržišnih cena u vreme raspisivanja tendera za radove", naveli su u saopštenju za javnost.
Do kraja 2026. godine zahtev za izdavanje lokacijske dozvole
Planirana dvokolosečna železnička pruga biće elektrifikovana i projektovana za brzine do 160 km/h za putničke i 120 km/h za teretne vozove, a obuhvataće pet novih stanica i jedno stajalište. S obzirom na to da će nova trasa prolaziti kroz veoma zahtevan teren, planirana je izgradnja brojnih železničkih objekata, uključujući više od 30 vijadukata i tunela. Među njima će se naći i najduži tunel u Hrvatskoj, dug 14 kilometara, koji će prolaziti kroz planinski masiv Velika Kapela. Poređenja radi, trenutno najduži drumski tuneli u zemlji – "Sveti Rok" i "Mala Kapela" – imaju ukupnu dužinu od približno 12 kilometara.
Kompanija "HŽ Infrastruktura" ističe da je nova železnička trasa ključna kako bi novoizgrađeni terminal "Rijeka Gateway" ispunio svoju svrhu – konkretno, da se obezbedi transport što veće količine tereta iz Luke Rijeka železnicom do Mađarske i Centralne Evrope.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar