"Moj tata je postao robot"

Kada je Milorad Marinković (30), Srbin iz Beča, prvi put dobio bioničku ruku, njegov tada četvorogodišnji sin hvalio se drugarima iz vrtića da je “njegov tata robot”.

Život

Izvor: AP

Sreda, 25.02.2015.

15:08

Default images
Beta/ AP Photo/Ronald Zak

On je među tri Austrijanca kojima su amputirane ruke zamenjene bioničkim, koje mogu koristiti uz pomoć nerava i mišića transplantiranih iz njihovih nogu u ruke.

Oni su podvrgnuti takozvanoj “bioničkoj rekonstrukciji” koja podrazumeva dobrovoljnu amputaciju, transplantaciju nerava i mišića i učenje raspoznavanja njihovih slabašnih signala, kako bi upravljali rukom.

Ljudi sa bioničkim rukama ranije su ih primarno kontrolisali na osnovu ručnih podešavanja.
Beta/ AP Photo/Ronald Zak
“Ovo je prvi put da smo bionički rekonstruisali ruku”, kaže dr Oskar Asman sa Medicinskog univerziteta u Beču, koji je sa kolegama razvio ovaj pristup.

“Da sam video ovakve pacijente pre pet ili sedam godina, samo bih slegao ramenima i rekao da ništa ne mogu da uradim za njih.”

Asman kaže da ovakva tehnika može da bude komplikovana, budući da pacijenti moraju da uzimaju lekove protiv odbacivanja stranog tela do kraja života.
Beta/ AP Photo/Ronald Zak
Za Marinkovića, koji je izgubio kontrolu nad rukom u nesreći na motoru pre više od deset godina, bionička ruka omogućila je držanje raznih predmeta, ali i igru sa njegovom decom.

“Mogu da bacam stvari, ali mi je teže da uhvatim lopticu, jer mi desna ruka još nije brza i prirodna kao leva”, kaže on.

Asman procenjuje da procedura ugradnje takve bioničke ruke košta oko 30.000 evra.

Njegova studija objavljena je u stručnom časopisu Lancet.
Beta/ AP Photo/Ronald Zak
.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: