Kada su 25-godišnju asistentkinju čuvenog Karla Lagerfilda Viktuar upitali šta voli, odgovor je bio, kožu i lance, Madonu i rep muziku, buvljake i filmove iz pedesetih godina, kao i savremenu keramiku i nameštaj iz 18. veka.
piše: Marko Stojaković
Danas je Viktuar u Dioru na jednako važnom položaju kao i čuveni Džon Galijano, zadužen za izgled žena po Dioru, ili Heidi Slimane zadužen za gospodu. Ovaj trio, osim istog lifta koji koriste, povezuje i neverovatna količina kreativnosti, kao i obilje egoizma – oni jednostavno kreiraju ono što se njima sviđa, bez velike brige o potrebama i željama kupaca. Kako o dva džentlmena već sigurno znate sve, red je da vas upoznamo i sa gospođom Victoire de Castellane.
Posle četrnaest godina provedenih rame uz rame sa Karlom u kući Šanel gde kreira istoimeni nakit, Viktuar na poziv Bernara Arnola, direktora LVMH grupe, postaje kreativni direktor Dior joallerie. U pitanju je haute joallerie ili ručno izrađen nakit, poput haute couture-a, nikako industrijska proizvodnja. Na komandujućem mestu Dirovog ateljea za izradu nakita Viktuar se nalazi poslednjih sedam godina.
Njena ljubav prema nakitu potiče još iz detinjstva. Ova popularna Parižanka je unuka poznate Silvije Henesi, najelegantnije džetseterke toga doba i vlasnice Hennessy konjaka. Silvija je bila opčinjena nakitom i menjala ga je po nekoliko puta dnevno, u zavisnosti od prilike i garderobe koju je u tom trenutku nosila. Viktuar već sa jedanaest godina pravi skice nakita i prepravlja bakin nakit, praveći od narukvica minđuše. U dvanaestoj godini pravi svoj prvi prsten pretapanjem medaljona.
Viktuar voli preterane stvari, veliki nakit, poput onog iz bajki. Kako sama kaže– nakit je lep samo ako ga primetite. Ona stvara predmete iz mašte. Posao u kući Dior za nju je zabava, a iz kolekcija možete videti da se i te kako ludo zabavlja. Nakit koji dizajnira je uglavnom veoma veliki, ili vrlo sitan poput Mimioui, nikako prosečan jer su joj prosečne stvari dosadne. Majka je četvoro dece i supruga Tomasa Lentala, umetničkog direktora, zaduženog za kampanje poput Celine, Gucci i YSL. Sa suprugom je osnovala i kompletno finansijski podržala modni magazin Numero. U Viktuarinoj kancelariji ne možete naići na dosadne i jednostavne stvari. Oko nje se uvek nalazi razbacana gomila japanskih lutkica kojima je fascinirana, te likova iz manga crtaća, bajki za decu kao i fotografije pin-up devojaka. Na njenom zidu su jedna do druge Merilin Monro i Zvončica, kao i Dita fon Tiz i Kortni Lav. Naravno, nezaobilazne su i fotografije vintage nakita. Otuda i inspiracija.
Svakom novom kolekcijom Viktuar započinje novu priču koju prati sav nakit iz te kolekcije. Tako je na primer Milly La Foret kolekcija inspirisana seoskom kućom Kristijana Diora, odnosno baštom u kojoj je on voleo da radi. U kolekciji možete pronaći nakit sa tipičnim baštenskim motivima, od bubamare do pužića, preko ružica i raznog baštenskog cveća. Podrazumeva se da su krilca bubamare od najfinijih korala, a peteljka trešnje od dijamanata.
Kolekcija Excentriques u potpunosti prikazuje njenu preteranost, o čemu nam, uostalom, govori i samo ime kolekcije. Sastoji se od prstenja enormnih dimenzija, Incroyables, optočenog još većom količinom raznih kamenčića. Prstenje podseća na Kruelu de Vil ili kakvu drugu zloću iz crtanog filma. Kao prava poslastica kolekcije izdvaja se već klasik, prsten Nougat. Velika čokolada od čistog zlata, prosto da se pojede. Svoj stari sat sigurno biste rado zamenili prstenom Nougat u verziji sa satom, što govori o njegovoj veličini. Viktorija je mnogo nakita nasledila i od svoje bake, ali ga ne nosi jer ne zadovoljava njene kriterijume u pogledu veličine. Obožava ogromno prstenje, ono koje izgleda kao da je fake, a u stvari je potpuni original i to u vrednosti od 50 hiljada dolara. Podrazumeva se da ćete ovakav prsten staviti sasvim nonšalantno u po bela dana uz neki jednostavan džins, baš kao sama kreatorka.
No nije sve što ona napravi velikih dimenzija. Rođenjem četvrtog deteta dobila je inspiraciju za najsitniji prsten na svetu Mimioui, po ugledu na svoju majušnu tek rođenu ćerku. Ovaj prsten doživljava veliki uspeh te postaje nezaobilazan komad u dama poput Žilijet Binoš, Džulijen Mur ili Sofi Kopole, koje inače ne važe za okićene zvezde.
Nakit koji stvara ponekad podseća na sasvim jednostavne stvari, poput kolekcije Diorette. U ovoj kolekciji se smenjuje prstenje sa cvetićima, po uzoru na maleno prstenje koje ste mogli kupiti u šetnji, recimo, Splitskom rivom.
Kolekcija Fiancée du Vampire sadrži potpuno otkačen nakit za sve new-age metalce i metalke. U ovoj kolekciji možete pronaći kosturske glave, poput onih kod SKC-a, ali sada u izradi od belog zlata i brilijanata. Celu kolekciju prati priča o mladoj dami koja, da bi se zaštitila od Vampira, na sebi nosi privezak sa krstom, naravno od Diora. Međutim, Vampir je zavodi poklonima poput mrtvačke glave od brilijanta. Ujed Vampira oslikan je u ogrlici Morsure, dok svome detetu Vampir i supruga za 18. rođendan poklanjaju narukvicu Diablotin. Deo o vampirovoj zaručnici nikako nemojte propustiti na Diorjoallerie.com.
Iako kreira uglavnom za žensku klijentelu, njenom nakitu ne odolevaju ni muškarci, te prsten Gourmett de Dior možete videti na mnogim pripadnicima jačeg pola. Ovaj prsten takođe karakteriše i serijski broj na svakom komadu. 1999. godine Viktorija je prste umešala i u kreiranje ženskog sata, D de Dior. Ovaj lepotan sa 72 dijamanta na vama može biti već za 2.490 eura.
Kako ne bi sve u izboru Dior nakita bilo preterano, napravljena je i najdiskretnija kolekcija, Couture, koja u sebi sadrži najelegantniji komad nakita. Ogrlica Suivez-Moi je sasvim jednostavna plišana tračica na kojoj se u zlatnom fasungu nonšalantno šepure citrin, topaz, ametist, roze i zeleni turmalin, akvamarin, pink safir i žuti beril koji će na vašem vratu zaigrati pravi ples pod dejstvom svetla.
Izlet u svet filma ova popularna Parižanka pravi u ostvarenju Sofi Kopole, Marija Antoneta. Jedina prilika gde se Viktuar pojavljuje bez svoje karakteristike, šiški. Kao kapric pojavljuje se i priča da je njena porodica bila vlasnik jedne od ogrlica Marije Antonete.
Sve od nabrojanih stvari i još mnogo drugih možete videti na Diorjoalerrie veb sajtu. Sajt je opremljen velikom količinom fleša te je težak za učitavanje čak i korisnicima sa brzim internetom, ali vredi svaki provedeni trenutak, verujte. O cenama ovakvog nakita nije ni potrebno pričati.Ukoliko ste zainteresovani pritisnite ikonicu contact, sigurno će se naći neko ko će vam pomoći. No, da ne očajavate, otkrivamo vam da se prsten Oui može naći na vašoj ruci već za 450 eura, ostaje vam još da pronađete udvarača koji će vam ga darivati.
Naročitu pažnju posvetite pomenutom prstenu. Kada ga vaš udvarač izvadi iz kutijice, ne ostaje vam ništa drugo no da izaberete verziju u belom ili žutom zlatu i pročitate ono što piše, Oui.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.573. dan, a hiljadugodišnji Kijevsko-pečerski manastir pretrpeo je velika oštećenja u najtežem ruskom vazdušnom napadu na Kijev.
Na prostoru površine od oko 16 hektara planira se naselje za preko 6.000 stanovnika, sa 100.000 m etara kvadratanih poslovnog prostora, osnovnom školom i vrtićem.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.574. dan, a predsednik Amerike Donald Tramp izjavio da bi Rusija trebalo da postigne dogovor u ratu koji vodi protiv Ukrajine.
Voćari u podkablarskom selu Vidova u blizini Čačka, okupili su se na stručnoj radionici posvećenoj letnjoj rezidbi voća pod rodom, jednoj od najvažnijih agrotehničkih mera za očuvanje zdravih zasada i postizanje kvalitetnijeg roda.
Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini završila je prebrojavanje glasova sa 97,62 odsto biračkih mesta sa izbora za skupštinu privremenih institucija održanih 7. juna.
Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini završila je prebrojavanje glasova sa 97,62 odsto biračkih mesta sa izbora za skupštinu privremenih institucija održanih 7. juna.
Kako su danas objavili mediji, rasplamsao se sukob između blokadera, a ovaj put to se dogodilo u studiju nakon replike lidera stranke Srce Zdravka Ponoša Bošku Jakšiću, koji ga je optužio da "viri Đilasu iz džepa".
Sukob na Bliskom istoku – 110. dan. U Švajcarskoj za petak se priprema potpisivanje memoranduma o razumevanju između SAD i Irana. Libanski mediji izvestili su o novim izraelskim napadima na jugu Libana.
U većem delu Srbije u četvtak, 18. juna biće pretežno sunčano i toplo, dok se uz lokalni razvoj oblačnosti kratkotrajna kiša ili pljusak sa grmljavinom očekuju uglavnom u brdsko planinskim predelima.
Američki predsednik Donald Tramp je na konferenciji G7 još jednom zapretio Iranu rekavši a će se SAD "odmah vratiti bacanju bombi" ako mu se ne bude svideo sporazum sa tom zemljom.
Pevačica i glumica Dženifer Lopez izjavila je da preuzima deo odgovornosti za razvod od glumca Bena Afleka, navodeći da je nakon raskida morala da preispita sopstveni život.
Grčka muzička zvezda Nikos Vertis doputovao je pre dva dana u Beograd povodom večerašnjeg koncerta na Belgrade River Fest-u, a tokom boravka u prestonici posetio je Patrijaršijski dvor i sastao se srpskim patrijarhom Porfirijem.
Mnogi ljudi jutarnju rutinu obavljaju gotovo automatski – čim otvore oči posegnu za kafom, proveravaju telefon, žure da se spreme za posao ili biraju brz doručak koji će ih zasititi do naredne obaveze.
Visoke temperature, kao i nagli prelazi između prolećnih i letnjih vrednosti, mogu značajno da opterete organizam i njegov sistem za termoregulaciju, zbog čega su prilagođavanje i mere predostrožnosti ključni za očuvanje zdravlja tokom vrućina.
Pored fizičkih promena na vratu, poremećaji rada štitne žlezde manifestuju se širokim spektrom simptoma koji se razlikuju u zavisnosti od toga da li žlezda radi usporeno (hipotireoza) ili ubrzano (hipertireoza).
Ljubitelji kultne filmske franšize "Top Gan" uskoro bi mogli ponovo da gledaju Toma Kruza u ulozi legendarnog pilota Pita "Maverika" Mičela, pošto je kompanija Paramount Pictures zvanično potvrdila da je treći nastavak u razvoju.
Večeras je Beograd postao centar latino muzike, jer je svetska zvezda Riki Martin po prvi put nastupila pred publikom u Srbiji u okviru petog izdanja festivala Belgrade River Fest.
Nakon dugog čekanja i velikog odlaganja, reditelj Met Rivs potvrdio je da je zvanično počelo snimanje filma Betmen 2 (The Batman Part II) i objavio prvu fotografiju sa seta.
The National Assembly of Serbia began an extraordinary session today shortly after 11:00 a.m. The agenda includes 32 items, among them a set of amendments to judicial laws submitted by the Government of Serbia.
Germany has officially rejected the Italian bank UniCredit’s offer to acquire shares in Commerzbank, the state agency responsible for managing the federal government's stake.
Across Germany, there is a housing shortage. New construction remains weak, and rents continue to rise. In Mainz, authorities are attempting to ease pressure on the housing market through an attractive apartment-swap program.
The Djerdap 3 project is a megaproject through which the United States, leveraging its capital and technology, is taking the initiative and entering direct competition with Beijing and Moscow.
Bliži se premijera nove generacije modela BMW X5, a bavarski proizvođač je pustio u javnost prve zvanične fotografije maskiranog prototipa i potvrdio ključne tehničke detalje.
Nakon što je Nissan ranije ove godine zagolicao maštu javnosti prvim tizerom nove Skyline limuzine, najnoviji izveštaji sugerišu da bi automobil mogao da debituje već do kraja ove godine.
Komentari 2
Pogledaj komentare